MENU
novinky-a-odbornici

Kedy bude vakcína na omikron? Už sa chystá jej nakúpenie

WA 37 Madrid - Zdravotná sestra pripravuje striekačky s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 v očkovacom centre v Madride v stredu 1. decembra 2021. Španielsko potvrdilo druhý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikronom. Pozitívny test mala 61-ročná žena, ktorá sa vrátila v pondelok z dovolenky v Juhoafrickej republike. FOTO TASR/AP 

A nurse prepares vaccines in the Wizink Center, currently used for COVID-19 vaccinations in Madrid, Spain, Wednesday, Dec. 1, 2021. Health authorities in
Novinky a odborníci

Kedy bude vakcína na omikron? Už sa chystá jej nakúpenie

Hoci minister zdravotníctva očakáva obrovské šírenie omikronu, nemali by sa podľa neho príliš meniť či sprísňovať opatrenia. Vakcínu proti novému variantu plánuje Slovensko nakúpiť hneď, ako to bude možné.

Aktuálne informácie, ktoré má minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovoria, že rýchlosť šírenia omikronu bude veľmi vysoká. Priznal síce, že k tomuto variantu je ešte stále málo dát, no dodal, že na Slovensku stále nie je zaočkovanosť dostatočná. "To znamená, že citlivosť veľkej časti populácie, predovšetkým staršej, je vysoká, či už na deltu alebo na omikron. Hrozí riziko naplnenia nemocníc."

Lengvarský očakáva, že vrchol štvrtej vlny pandémie nového koronavírusu bude u nás na prelome januára a februára, a to práve vďaka omikronu. Ako však povedal v rozhovore pre TASR, neočakáva, že by sa preto musel predĺžiť núdzový stav.

Tretia dávka chráni na 90 percent

Štúdie, ktoré majú aktuálne odborníci podľa ministra k dispozícii, hovoria o tom, že očkovanie treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19 chráni na 90 percent. Dobrá správa je, že imunitu posilní už aj prvá dávka očkovacej látky. "Keď má niekto viac ako tri mesiace po druhej dávke, nech si dá tretiu," odporúča všetkýmminister zdravotníctva. Obáva sa síce, že pri predpokladanom obrovskom náraste počtu infekcií pri omikrone bude treba možno opatrenia sprísniť, ale nie na dlhú dobu.

Naše ministerstvo zdravotníctva sa už teraz pripravuje na nákup vakcín proti COVID-19 špecializovaných na variant omikron. Podľa Lengvarského spoločnosť Pfizer už  takúto špeciálnu vakcínu na omikron pripravuje. Dodávky by mohli byť v lete budúceho roka. MZ SR o nej pravidelne komunikuje s Európskou komisiou, ktorá vyjednáva vakcíny za európske štáty.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor