MENU
novinky-a-odbornici

Kedy bude vakcína na omikron? Už sa chystá jej nakúpenie

WA 37 Madrid - Zdravotná sestra pripravuje striekačky s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 v očkovacom centre v Madride v stredu 1. decembra 2021. Španielsko potvrdilo druhý prípad nákazy novým koronavírusovým variantom omikronom. Pozitívny test mala 61-ročná žena, ktorá sa vrátila v pondelok z dovolenky v Juhoafrickej republike. FOTO TASR/AP 

A nurse prepares vaccines in the Wizink Center, currently used for COVID-19 vaccinations in Madrid, Spain, Wednesday, Dec. 1, 2021. Health authorities in
Zdroj: Paul White
Novinky a odborníci

Kedy bude vakcína na omikron? Už sa chystá jej nakúpenie

Hoci minister zdravotníctva očakáva obrovské šírenie omikronu, nemali by sa podľa neho príliš meniť či sprísňovať opatrenia. Vakcínu proti novému variantu plánuje Slovensko nakúpiť hneď, ako to bude možné.

Aktuálne informácie, ktoré má minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovoria, že rýchlosť šírenia omikronu bude veľmi vysoká. Priznal síce, že k tomuto variantu je ešte stále málo dát, no dodal, že na Slovensku stále nie je zaočkovanosť dostatočná. "To znamená, že citlivosť veľkej časti populácie, predovšetkým staršej, je vysoká, či už na deltu alebo na omikron. Hrozí riziko naplnenia nemocníc."

Lengvarský očakáva, že vrchol štvrtej vlny pandémie nového koronavírusu bude u nás na prelome januára a februára, a to práve vďaka omikronu. Ako však povedal v rozhovore pre TASR, neočakáva, že by sa preto musel predĺžiť núdzový stav.

Tretia dávka chráni na 90 percent

Štúdie, ktoré majú aktuálne odborníci podľa ministra k dispozícii, hovoria o tom, že očkovanie treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19 chráni na 90 percent. Dobrá správa je, že imunitu posilní už aj prvá dávka očkovacej látky. "Keď má niekto viac ako tri mesiace po druhej dávke, nech si dá tretiu," odporúča všetkýmminister zdravotníctva. Obáva sa síce, že pri predpokladanom obrovskom náraste počtu infekcií pri omikrone bude treba možno opatrenia sprísniť, ale nie na dlhú dobu.

Naše ministerstvo zdravotníctva sa už teraz pripravuje na nákup vakcín proti COVID-19 špecializovaných na variant omikron. Podľa Lengvarského spoločnosť Pfizer už  takúto špeciálnu vakcínu na omikron pripravuje. Dodávky by mohli byť v lete budúceho roka. MZ SR o nej pravidelne komunikuje s Európskou komisiou, ktorá vyjednáva vakcíny za európske štáty.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor