MENU
novinky-a-odbornici

Keď vám nenápadný kĺb spôsobí neznesiteľné bolesti: Si to ty, SI?

Lekár vás pošle na RTG, ktoré nemusí nič ukázať.
Novinky a odborníci

Keď vám nenápadný kĺb spôsobí neznesiteľné bolesti: Si to ty, SI?

Bolia vás kríže častejšie na jednej strane? Na vine vôbec nemusí byť chrbtica, ale nenápadný a dlho podceňovaný SI kĺb.

Nie je to tak dávno, čo ani odborníci netušili, aký je dôležitý. Nikto mu nevenoval prílišnú pozornosť. Nemá typickú kĺbovú hlavicu, jamku, chrupku, dokonca ani svaly, ktoré by ním hýbali. „Iba“ pevne spája dve kosti. Čo už sa len na tom môže pokaziť? V dnešnej sedavej dobe – úplne všetko. Najmä keď sa podceňovaný kĺb nachádza v pomerne častom centre bolesti a medicínsky pokrok zistí, že pevné spojenie krížovej kosti a panvovej lopaty sa v skutočnosti má hýbať. Aj keď len nepatrne.

Pomoc, kríže!

Nikoho so sedavou prácou neprekvapí z času na čas bolesť chrbta. Ema však bola iná. Po chodbách aj schodoch denne nabehala kilometre. Vo fitku, na hrádzi, aj v horách bola drobná asistentka ako doma. Kým nešla na Kriváň. „Začalo sa to na túre. Zakopla som, ale nespadla, tak som bola na seba pyšná. No nemohla som dostúpiť na pravú nohu. Bolesť sa pomaly stupňovala a večer mi už vystreľovala z krížov do zadku a zadného stehna,“ zľakla sa tridsiatnička. „Kamarátku tiež boleli kríže. Neriešila to, až jedného dňa ju seklo a neudržala moč,“ prezradila svoju jasnú motiváciu začať problém riešiť. Hneď v pondelok zašla Ema za fyzioterapeutom, ktorého jej kamoška odporučila. Diagnóza znela jasne: zablokovaný SI kĺb. „Ale na ľavej strane!“ divila sa.

Bez pádu

„Väčšinou ľudia neprídu s tým, že majú zablokovaný SI kĺb, ale s tým, že ich bolia kríže,“ potvrdzuje fyzioterapeut Michal Sluka, podľa ktorého je pre funkčné poruchy SI kĺbu príznačná bolesť práve na tej strane, ktorá je v poriadku. „Problematickú stranu prirodzene odľahčujete alebo obchádzate, čím dochádza k preťaženiu a bolesti druhej strany,“ objasňuje. Neprekvapilo ho ani to, že hoci Ema nespadla, ublížila si. „Problémy s SI kĺbom môže mať na svedomí aj pád na zadok či na bok, ale takisto situácia, keď sa pošmyknete a ustojíte to silným dupnutím, lebo ste šikovní. Náraz na pätu, ktorý pád stlmí, ale reťazí sa smerom hore a vyrazí často práve do SI kĺbu, ktorý zablokuje alebo inak znefunkční,“ opisuje.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia