MENU
novinky-a-odbornici

Bradavky aj obočie, tetovanie po onkologickej liečbe

World,Breast,Cancer,Day,Concept.,Woman,Covers,Her,Chest,With
Novinky a odborníci

Bradavky aj obočie, tetovanie po onkologickej liečbe

Pre väčšinu ľudí znamená permanentný make up vylepšenie zovňajšku. Pre onkologických pacientov môže znamenať návrat pocitu normálnosti a dôležitú podporu sebavedomia. Napríklad aj vytetovaním prsnej bradavky a dvorca či obočia.

Strata prsníka po mastektómii (chirurgický zákrok častý pri rakovine prsníka, pri ktorom sa odstraňuje celá mliečna žľaza, väčšinou i s prsným dvorcom a bradavkou) znamená psychickú záťaž, ktorú si len ťažko vie bežný človek predstaviť. Ženy po takom zákroku môžu zažívať pocity menejcennosti, depresie, odmietania vlastného tela... A to aj v prípade, že im prsník neodoberú celý alebo ho plastický chirurg neskôr domodeluje.

Plastický chirurg síce vie domodelovať aj bradavku, avšak táto operácia nie je vhodná vo všetkých prípadoch. Môže sa tiež stať, že vymodelovaná bradavka sa neuchytí alebo nemá správnu farbu. Práve vtedy dokáže tetovanie vrátiť telu tento dôležitý detail.

"Pomocou tetovacieho strojčeka a špeciálnej techniky je možné vytetovať a dosiahnuť 3D efekt prsného dvorca a bradavky.  Je to neinvazívny zákrok, ktorý má takmer 100% úspešnosť v zahojených výsledkoch. Aj po vytvorení bradaviek chirurgickým spôsobom je takmer vždy potrebné kožu dopigmentovať tetovaním, aby mali dvorce prirodzenú farbu," vraví Jana Svarínová, permanent make-up artist na súkromnej klinike.

Neunáhlite sa zbytočne

Tetovať cez jazvy je možné minimálne pol roka od ich vzniku, kedy sú už úplne zahojené a mäkké. Tetovanie dvorcov a bradaviek by mal byť až posledný krok rekonštrukcie prsníka.

"Sedenie sa začína detailným vymeraním a predkreslením dvorca a bradavky. Tento nákres si s klietkou následne odsúhlasíme. Pri jednostrannej mastektómii sa pri tetovaní zohľadňuje  zdravý prsník a výber odtieňa pigmentu vychádza z farby existujúcej bradavky a dvorca. Pri obojstrannej mastektómii je možné navrhnúť celkový vzhľad oboch dvorcov. Používajú sa farebné odtiene pigmentov, ktoré korešpondujú s prirodzenou farbou pokožky klientky. Celkovo zákrok trvá približne 2,5 hodiny. Z bolesti nemusia mať klientky žiaden strach. Pocity počas zákroku sa dajú prirovnať k škrabaniu, ktoré môže byť nepríjemné, ale nie bolestivé," vysvetľuje postup Jana Svarínová.

Dôležité obočie

Vytetovať je možné napríklad aj obočie, o ktoré môžu pacienti prísť v dôsledku chemoterapie. Aj jeho absencia môže spôsobovať veľkú psychickú záťaž. "Na tetovanie obočia je veľmi vhodná technika hairstrokes, ktorá vytvára realistický a prirodzený efekt. Možnosť podstúpiť rekonštrukčné tetovanie si zaslúži každý pacient, ktorý prekonal akúkoľvek formu rakoviny a ktorému v dôsledku jej liečby vznikla indikácia na realizáciu takéhoto tetovania. Aktuálne, žiaľ, nie je u nás žiadna zdravotná poisťovňa, ktorá by rekonštrukčné tetovania hradila, pretože mikropigmentácia stále patrí len medzi estetickú úpravu a nie zdravotný výkon. Veľmi dúfam, že sa to v budúcnosti zmení," konštatuje odborníčka na permanentný make up.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor