MENU
novinky-a-odbornici

Srdciari, pozor! Srdcové zlyhávanie sa hlási inak ako infarkt. Toto si všímajte

Young,Woman,Suffering,From,Heart,Attack,Outdoors

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Srdciari, pozor! Srdcové zlyhávanie sa hlási inak ako infarkt. Toto si všímajte

Návštevy u kardiológov klesli od minulého roku o pätinu. Lekári varujú, že to môže mať fatálne následky.

Počet návštev u kardiológov v období pandémie nového koronavírusu klesol o pätinu. Odborníci hovoria, že zanedbávanie príznakov kardiovaskulárnych ochorení, ktoré si ročne vyžiadajú v nemocniciach viac ako 3400 ľudských životov, môže viesť k tzv. postpandemickej vlne srdcového zlyhávania, informuje TASR. 

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prijali v roku 2019 do slovenských nemocníc s diagnózou srdcového zlyhávania približne 28 700 pacientov. Slovenskí lekári upozornili, že pandémia a strach pacientov z návštevy ambulancií a nemocničných zariadení spôsobili, že pacienti zrušili asi 20 % plánovaných kontrol. Približne polovica kardiológov uviedla, že u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Nie je to infarkt

Slováci si prejavy chronického srdcového zlyhávania podľa kardiologičky a primárky z Národného ústavu srdcových chorôb (NÚSCH) Evy Goncalvesovej stále mýlia s príznakmi infarktu. „Správne a včasné rozpoznanie príznakova skoré zahájenie liečbymôže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Aj preto je dôležité, aby si pacienti všímali príznaky ochorenia a kontaktovali svojho lekára," povedala.

Toto si všímajte

Vysvetlila, že chronické srdcové zlyhávanie vzniká vtedy, keď srdce "nevládze"uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka. Ide o dlhodobé a invalidizujúce ochorenie s vysokou úmrtnosťou, ktoré sa prejavuje najmä zhoršujúcou sa dýchavicou a hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách, kam tekutiny prestupujú pri nedostatočnom prečerpávaní krvi srdcovým svalom.

„Medzi typické symptómy patrí dýchavica, opuch končatín, najmä členkov, a celková slabosť a únava. Miera prežívania pacientov s týmto ochorením je veľmi nepriaznivá. Až polovica pacientov totiž zomiera počas piatich rokov," doplnila.

Osvetu v tejto oblasti robí pacientska organizácia Hlas nášho srdca. V novej komunikačnej kampani prostredníctvom krátkych videí približuje cieľovej skupine mladých ľudí základné príznaky ochorenia. Za dôležité považujú, aby si deti či vnúčatá ľudí nad 65 rokov, ktorých sa diagnóza srdcového zlyhávania týka predovšetkým, všímali príznaky tohto ochorenia u svojich rodičov a starých rodičov a dbali na to, aby čím skôr vyhľadali pomoc lekára.

Anketa
Kardiaci, boli ste minulý rok na preventívke u kardiológa?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor