MENU
novinky-a-odbornici

Vážnu kožnú chorobu vyvolá STRES. Prvé signály neignorujte!

Woman,With,Rash,Or,Papule,And,Scratch,On,Her,Arm
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vážnu kožnú chorobu vyvolá STRES. Prvé signály neignorujte!

Pľuzgiere, praskliny, začervenanie, pálenie, svrbenie, tvorba škvŕn či olupovanie kože – to sú niektoré z príznakov rôznych kožných ochorení, ktoré vedia poriadne znepríjemniť život.

Psoriáza alebo lupienka je kožné autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku. „Veľkú úlohu pri vzniku psoriázy zohráva genetika a najčastejším vyvolávajúcim faktorom je stres organizmu, či už ide o traumu, psychický stres, operáciu alebo napríklad aj ochorenia sprevádzané vysokými teplotami," hovorí dermatologičkaDenisa Dostálová.

Ako sa prejaví?

Podľa slov odborníčky dochádza pri ochorení k zrýchlenému procesu keratinizácie kožných buniek, čo má za následok vznik začervenaných menších či väčších ložísk na koži pokrytých striebristými šupinkami. „Môže však dôjsť aj k postihnutiu nechtov, ktoré sa prejavuje priehlbinkami a škvrnami a, bohužiaľ, dochádza často aj k postihnutiu kĺbov, čo má za následok bolesti kĺbov až ich deformity," priblížila odborníčka. Najvyšší čas navštíviť odborníka je pri prvých prejavoch.

Ochorenie sa v súčasnosti úplne vyliečiť nedá, avšak existuje veľa možností liečby. Ide o lokálne prípravky, UV žiarenie, teda takzvanú PUVA terapiu, čo je kombinácia UV svetla s psoralénom. Pri závažnejších prípadoch sa používajú cytostatiká, retinoidy alebo biologická liečba.

Kto je náchylnejší? 

Rizikovou skupinou sú podľa lekárky predovšetkým ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou na psoriázu, zvýšené riziko je u ľudí pod veľkým stresom, s nesprávnou životosprávou, ale aj pri ľuďoch užívajúcich lieky ako antimalariká, lítium či nesteroidné antiflogistiká.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor