MENU
novinky-a-odbornici

Keď sa bláznia hormóny: Čo je príčinou a čo pomôže?

Trápia vás časté zmeny nálad? Skúste 11 upokojujúcich rád. To zvládnete!
Novinky a odborníci

Keď sa bláznia hormóny: Čo je príčinou a čo pomôže?

Bolesti hlavy, únava, priberanie, depresie, rast chĺpkov pod nosom, či tam, kde nemajú, sú predzvesťou veľkej hormonálnej búrky.

Riadia nás od hlavy po päty. Bez hormónov v správnom množstve nič nefunguje, ako má. Kým sa ich nedostatočná tvorba dá liečebne kompenzovať umelým doplnením, ochorenie s nadprodukciou hormónov nádormi žliaz alebo nádormi neendokrinných tkanív býva omnoho závažnejšie a liečebné možnosti bývajú obmedzené. Ako sa prejaví, ak máte hormónov priveľa či primálo? Čítajte v októbrovom čísle mesačníka Zdravie. 

Budíte sa s rannou „depkou"?

Dávajte si pozor, nemusí ísť len o maličkosť. Tento stav môže reálne prerásť do vážnejšej depresie, pri ktorej už môžete mať problém vstať čo i len z postele. „V pokročilejšom štádiu už nebýva prítomný iba ranný smútok, často sa objavujú bolesti žalúdka, kŕče, pocity na odpadnutie, závraty, ochorenia močového ústrojenstva, poruchy menštruačného cyklu a veľmi časté sú aj bolesti chrbta či hlavy alebo ťažšie i častejšie migrény," vysvetľuje psychologička Mgr. Dagmar Šimkovičová. Ako jej predchádzať? Poradíme vám v októbrovom Zdraví.

Ako sa starať o pleť pod rúškom?

Objavili sa vám na tvári v okolí úst a brady začervenania či vyrážky? Rúško hneď nezatracujte. Radšej sa pozrite na materiál, z ktorého je vyrobené a vyskúšajte zmeniť prací prostriedok či starostlivosť o pleť. Viete, u koho môže rúško vyvolať najväčšie ťažkosti? Viac sa dočítate v najnovšom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v októbrovom Zdraví ešte tešiť? 

  • Vedeli ste, že herečka Gabriela Marcinková zabehla maratón? V rozhovore s ňou sa dozviete viac o jej pôrode a aj o tom, či sa naučila oddychovať.
  • Pripravte sa na sychravú jeseň. Poradíme vám, ktorá bylinka vám pomôže najviac.
  • Vetry môžu súvisieť aj so srdcom. Ako to má riešiť? Spýtali sme sa odborníka.
  • Aj platničky môžu dorásť. Pozreli sme sa, ako funguje impedančná terapia.
  • Princíp chudnutia je podľa trénera Maroša Molnára jednoduchý, mnohí ho však nechcú počuť. Čo je podľa neho pri tréningu najdôležitejšie?
  • Tipy na cvičenie na doma: Paže, zadok, boky i brucho si môžete precvičiť aj v pohodlí svojej izby.
  • Pripravili sme si pre vás 5 skvelých receptov na hruškové dobroty.
Októbrové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Októbrové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Októbrové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia