MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: Tento zvyk je kľúčom k zdravému srdcu. Robíte ho denne?

Cítite sa ráno oddýchnutí?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: Tento zvyk je kľúčom k zdravému srdcu. Robíte ho denne?

Čo najmenej stresu, dostatok pohybu a vyvážená strava – faktory, ktoré sa zvyčajne spájajú s dobrým zdravím srdca. Nová štúdia však prináša do hry ďalší aspekt.

Viete sa dobre vyspať? Chodíte spávať v rovnakom čase a takisto v rovnakom čase aj každý deň vstávate? Práve tieto veci môžu mať obrovský vplyv na vaše zdravie. A najmä na vaše srdce, ako uvádza štúdia University of South Florida.

Spíte dobre?

Vedci v spomínanom výskume hodnotili zdravotné údaje takmer 7 000 dospelých Američanov s priemerným vekom 53 rokov. Do úvahy boli brané predovšetkým údaje o ich spánku, napríklad trvanie a pravidelnosť a informácie týkajúce sa srdcových ochorení.

Výsledok štúdie ukázali, že tí, ktorí trpeli nespavosťou, mali aj častejšie problémy so srdcom. Zaujímavosťou bolo, že nerozhodovala len fyzická kvalita spánku, ale aj subjektívna spokojnosť so spánkom a to, ako uvoľnene sa človek na druhý deň cíti.

Veľa sa hovorí o tom, aký dôležitý je dostatočný a kvalitný spánok pre naše zdravie. Táto štúdia ukazuje, že rovnako podstatné je nielen to, ako dlho spíme (6 — 9 hodín), ale aj pravidelný čas, kedy do postele ideme a kedy vstávame. A v neposlednom rade aj to, či je náš spánok počas noci pokojný alebo sa každú chvíľu budíme.

Poraďte sa 

Nedarí sa vám večer zaspať? V noci sa často budíte alebo sa zobúdzate unavení? Tieto problémy môžu byť obzvlášť škodlivé pre naše srdce. Často ich podceňujeme, čo sa nemusí vždy hneď odzkadliť v pdodobe kardiovaskulárnych problémov. Pre zdravie srdca je obzvlášť nebezpečná kombinácia viacerých spánkových problémov.

Ak však trpíte niektorým alebo viacerými spomenutými problémami, určite by ste si ich mali prekonzultovať so svojím lekárom. Hoci si myslíte, že vašu celkovú kvalitu spánku to neovplyvňuje.

Anketa
Zobúdzate sa ráno unavení?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor