MENU
novinky-a-odbornici

Kašlete bez ďalších príznakov? Imunológ radí, prestaňte si ustielať posteľ

Ak vám kašeľ dlhodobo neprechádza, s virózou pravdepodobne nesúvisí.
Novinky a odborníci

Kašlete bez ďalších príznakov? Imunológ radí, prestaňte si ustielať posteľ

Nemusí ísť hneď o covid. Za kašľom, ekzémom či nevysvetliteľnou únavou sa môže podpisovať vaša posteľná bielizeň.

Sú veľmi staré, staršie ako dinosaury. Majú 400 miliónov rokov a na svete ich existujú tisícky druhov. Druhy, ktoré poznáme v medicíne, žijú s ľuďmi odnepamäti, odkedy sme si vytvorili ležoviská v jaskyniach. Ďalšie sa však živia napríklad múkou a spôsobujú obrovské škody v potravinárstve. O kom je reč? A ako súvisia s nepríjemnými respiračnými príznakmi pripomínajúcimi nádchu či covid?

Desatina hmotnosti

Hoci sa často hovorí o alergii na prach, v skutočnosti ide o alergiu na roztoče, drobné článkonožce patriace k pavúkovcom. Môžu vyvolať jedno z najnebezpečnejších alergických ochorení.  Až 80% prípadov astmy zrejme spôsobujú roztoče z postele. Okrem nej môžu vyvolávať alergickú nádchu, ekzém i nevysvetliteľnú únavu. V jednom lôžku môže byť desať miliónov roztočov. Spolu s prachom a ich výkalmi za dva roky tvoria až desatinu hmotnosti vankúša.

Imunológ MUDr. Radovan Košturiak, PhD. vysvetľuje, v čom robí väčšina z nás chybu. 

Roztoče, ktoré ľuďom spôsobujú zdravotné problémy žijú najmä v matracoch. Prečo práve tam?

Životný cyklus roztočov je veľmi zaujímavý. Oni totiž neprijímajú žiadnu tekutinu, nedokážu piť. Sú úplne závislé od vzdušnej vlhkosti a toho, čo do ich telíčka prejde difúziou zo vzduchu. Vyžadujú prostredie s relatívne vysokou vlhkosťou okolo 75 percent. Keď v posteli celú noc spíme, nahromadí sa dosť vlhkosti, z ktorej prosperujú. Keď je lôžko počas dňa opustené, zalezú hlboko do matraca a tam prežívajú. A zase, keď si ľahnete, ohrievate lôžko a dodávate vlhkosť, tak vyliezajú na povrch. Bojovať proti roztočom preto môžeme jednoducho aj tak, že znížime vlhkosť a teplotu v byte.

Ako si správne ustielať posteľ?

Najlepšie vôbec, lebo keď ju ľudia ustelú hneď ako vstanú z lôžka, dlhšie zachovajú roztočom teplučko a vlhko. Nechať to „rozbombardované“, odkryté, otvoriť okno v celej izbe, všetko vyvetrať a ísť si zatiaľ robiť rannú hygienu, to je správny spôsob.

Vy si doma neustielate posteľ?

Ustielame, ale nie sme alergickí na roztoče. Do ambulancie k nám chodia maminy s deťmi a hovoria: „Ale veď ja toľko upratujem, pán doktor, veď ja toľko vysávam, ako môže byť alergický/alergická? Veď u nás nie je žiaden prach." A my im povieme, tak dobre, začnite trochu menej vysávať, lebo vysávačom rozvírite roztoče po celom dome a za tri dni máte znova to isté. To isté platí pri matraci. Netreba ho zakrývať – matrac je oveľa väčší problém ako perina či koberec.

Imunológ Radovan Košturiak radí menej vysávať a ustielať.Imunológ Radovan Košturiak radí menej vysávať a ustielať.
Imunológ Radovan Košturiak radí menej vysávať a ustielať.
Zdroj: archív R.K.

V čom presne spočíva podstata alergickej reakcie, ktorú v ľudskom tele vyvolávajú?

Roztoč žije možno dva – tri mesiace. Problémom však je, že jeho alergény, teda zložky jeho telíčka a tráviacich tekutín, zostávajú v prostredí oveľa dlhšie. Preto nás acaricídne prostriedky úplne nezbavia prítomnosti alergénov, hoci väčšinu roztočov zahubia, hoc na krátky čas.

Väčší problém sú teda exkrementy roztoča ako roztoč samotný?

Dlho sme si mysleli, že roztoče sa živia iba šupinkami opadnutej ľudskej kože. Žerú však všetko, čo im poskytne akúkoľvek výživu. Ľudské baktérie, kvasinky z našej pokožky, peľové zrnká a aj svoje vlastné výlučky. Keďže majú pomerne primitívny tráviaci trakt, ich výlučky, ktoré odborne nazývame peletky, sú stále plné živín. Obsahujú tráviace enzýmy roztočov, ktoré hmotu ďalej rozkladajú. Ide o akési vonkajšie trávenie. Roztoče pelety opakovane - aj trikrát po sebe - skonzumujú. Práve pelety roztočov sú pre alergikov veľmi nebezpečné.

Akým spôsobom nebezpečné?

Tráviace enzýmy pri vdýchnutí narušujú celistvosť sliznice. Podobne škodia aj ľudskej pokožke, pričom spôsobujú problémy najmä ekzematikom.

Prečo majú niektorí ľudia na roztoče alergiu a iným neprekážajú?

Pri veľkých analýzach ľudského genómu sa našlo možno až 100 génov, ktoré sa spájajú nielen s alergiou, ale priamo s alergiou na roztoče. Mnohé z tých génov ovplyvňujú práve celistvosť slizníc a kože, keďže enzýmy z tráviaceho traktu roztočov nám bariéry vlastne „naleptávajú“. Každý človek má rôznu mieru citlivosti.

Prejavuje sa alergia na roztoče väčšinou u ľudí v konkrétnom veku?

V ambulancii sme robili vlastné analýzy. 42 % pacientov, ktorí k nám prichádzajú má pozitívny aspoň jeden kožný test. Z nich 37 % má pozitívnu reakciu na roztoče, čo znamená, že v bežnej populácii môže mať alergiu na roztoče takmer 16 % ľudí. A čo sa týka vekového rozloženia, týka sa to viac alergikov do 20 rokov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor