MENU
novinky-a-odbornici

Prvé príznaky hlíst u detí: Zakročte, kým nie je neskoro!

Top,View,Of,Little,Girl,Lying,In,Bed,With,Teddy
Novinky a odborníci

Prvé príznaky hlíst u detí: Zakročte, kým nie je neskoro!

Bolesti bruška, vracanie, hnačky, nechutenstvo, chudnutie či nepriberanie, ale aj záchvaty hladu sú častými príznakmi toho, že v čreve vášho dieťaťa sa udomácnili záškodníci.

Parazitárne ochorenia sú v detskom veku časté a spôsobujú ich hlavne červy. Kedy sú na vine hlísty a kedy mrle? „Pod pojmom hlísta sa v užšom zmysle slova rozumie konkrétny parazit, teda škrkavka detská. V širšom zmysle rozumieme pod pojmom hlísty červy, ktoré sa podľa tvaru ich tela delia na dve veľké skupiny. S okrúhlym prierezom tela je to mrľa ľudská, škrkavka, Toxocara a s plochým prierezom tela pásomnice,“ vysvetľuje pediatrička Eva Mocová z polikliniky Medissimo v Bratislave a približuje aj to, akými príznakmi sa prezradia: „Niektoré ťažkosti, ako bolesť brucha či nechutenstvo, sa vyskytujú takmer pri všetkých nákazách hlístami. Mnohé iné príznaky však svedčia o nákaze konkrétnym parazitom.“

Svrbí ma ritka

Škriabe sa vaše dieťa príliš často na zadku? Podľa všetkého nejde o škrkavku, ale drobca, obrazne povedané, žerú mrle. „Svrbenie v okolí konečníka nemusí byť a obvykle ani nie je prejavom infekcie inými druhmi červov. Samičky vyliezajú z čreva večer a v noci, aby do rias okolo konečníka ukladali vajíčka,“ objasňuje detská lekárka dôvod, prečo svrbenie pociťujú deti hlavne večer či v priebehu spánku.

Pohyb mrlí ich núti škriabať sa v okolí análneho otvoru, pričom už uložené vajíčka sa im zachytávajú pod nechty. Pri najbližšom kontakte nechtov s ústami, nosom alebo tvárou dieťaťa sa vajíčka mrlí ľahko dostanú do tráviaceho traktu a bludný kruh samoinfikovania sa uzatvára,“ hovorí pediatrička Mocová. Nákaza mrľou je jednou z najčastejších príčin nechutenstva v detskom veku.

Za nočným pomočovaním, nervozitou, opakujúcim sa kašľom či príznakmi astmy môžu byť aj črevné parazity.
 

Trvalý pocit svrbenia môže za nepokojný spánok, rannú únavu, bolesti bruška, ale aj opakujúce sa infekcie močových ciest. „Migrujúce mrle vlezú do močového mechúra a vnesú do inak sterilného moču tie baktérie, ktoré sú za normálnych okolností prítomné iba v tráviacom trakte. Ak mrle vlezú do pošvy, môžu byť príčinou gynekologických ochorení dievčatiek,“ dopĺňa odborníčka zoznam problémov, ktoré parazity môžu zapríčiniť.

Preniknú až do ciev

U malých detí sa veľmi často objavujú detské hlísty – škrkavky, ktoré potrápia organizmus o trochu inak. Napríklad preniknú z čreva do ďalších orgánov. „Po prehltnutí vajíčka sa z neho v čreve uvoľní larva, ktorá sa „prevŕta“ do kapilár sliznice čreva,“ čo sa podľa slov doktorky väčšinou neprejaví žiadnymi príznakmi, môžu sa však objaviť bolesti brucha a pocit nevoľnosti.

„Z najmenších ciev v čreve sa krvným riečiskom larva dopraví až do kapilárneho riečiska v pľúcach. V nich sa druhýkrát ‚prevŕta‘ . Tentoraz z cievneho riečiska do dýchacích ciest, ktorými putuje až do hrtana a hltana. V hltane spustí hltací reflex, dieťa ju prehltne a putuje tráviacim traktom až do tenkého čreva, v ktorom asi po dvoch mesiacoch dospieva na dospelého jedinca produkujúceho vajíčka,“ objasňuje detská lekárka vývojový cyklus škrkaviek.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor