MENU
novinky-a-odbornici

Prvé príznaky hlíst u detí: Zakročte, kým nie je neskoro!

Top,View,Of,Little,Girl,Lying,In,Bed,With,Teddy
Novinky a odborníci

Prvé príznaky hlíst u detí: Zakročte, kým nie je neskoro!

Bolesti bruška, vracanie, hnačky, nechutenstvo, chudnutie či nepriberanie, ale aj záchvaty hladu sú častými príznakmi toho, že v čreve vášho dieťaťa sa udomácnili záškodníci.

Parazitárne ochorenia sú v detskom veku časté a spôsobujú ich hlavne červy. Kedy sú na vine hlísty a kedy mrle? „Pod pojmom hlísta sa v užšom zmysle slova rozumie konkrétny parazit, teda škrkavka detská. V širšom zmysle rozumieme pod pojmom hlísty červy, ktoré sa podľa tvaru ich tela delia na dve veľké skupiny. S okrúhlym prierezom tela je to mrľa ľudská, škrkavka, Toxocara a s plochým prierezom tela pásomnice,“ vysvetľuje pediatrička Eva Mocová z polikliniky Medissimo v Bratislave a približuje aj to, akými príznakmi sa prezradia: „Niektoré ťažkosti, ako bolesť brucha či nechutenstvo, sa vyskytujú takmer pri všetkých nákazách hlístami. Mnohé iné príznaky však svedčia o nákaze konkrétnym parazitom.“

Svrbí ma ritka

Škriabe sa vaše dieťa príliš často na zadku? Podľa všetkého nejde o škrkavku, ale drobca, obrazne povedané, žerú mrle. „Svrbenie v okolí konečníka nemusí byť a obvykle ani nie je prejavom infekcie inými druhmi červov. Samičky vyliezajú z čreva večer a v noci, aby do rias okolo konečníka ukladali vajíčka,“ objasňuje detská lekárka dôvod, prečo svrbenie pociťujú deti hlavne večer či v priebehu spánku.

Pohyb mrlí ich núti škriabať sa v okolí análneho otvoru, pričom už uložené vajíčka sa im zachytávajú pod nechty. Pri najbližšom kontakte nechtov s ústami, nosom alebo tvárou dieťaťa sa vajíčka mrlí ľahko dostanú do tráviaceho traktu a bludný kruh samoinfikovania sa uzatvára,“ hovorí pediatrička Mocová. Nákaza mrľou je jednou z najčastejších príčin nechutenstva v detskom veku.

Za nočným pomočovaním, nervozitou, opakujúcim sa kašľom či príznakmi astmy môžu byť aj črevné parazity.
 

Trvalý pocit svrbenia môže za nepokojný spánok, rannú únavu, bolesti bruška, ale aj opakujúce sa infekcie močových ciest. „Migrujúce mrle vlezú do močového mechúra a vnesú do inak sterilného moču tie baktérie, ktoré sú za normálnych okolností prítomné iba v tráviacom trakte. Ak mrle vlezú do pošvy, môžu byť príčinou gynekologických ochorení dievčatiek,“ dopĺňa odborníčka zoznam problémov, ktoré parazity môžu zapríčiniť.

Preniknú až do ciev

U malých detí sa veľmi často objavujú detské hlísty – škrkavky, ktoré potrápia organizmus o trochu inak. Napríklad preniknú z čreva do ďalších orgánov. „Po prehltnutí vajíčka sa z neho v čreve uvoľní larva, ktorá sa „prevŕta“ do kapilár sliznice čreva,“ čo sa podľa slov doktorky väčšinou neprejaví žiadnymi príznakmi, môžu sa však objaviť bolesti brucha a pocit nevoľnosti.

„Z najmenších ciev v čreve sa krvným riečiskom larva dopraví až do kapilárneho riečiska v pľúcach. V nich sa druhýkrát ‚prevŕta‘ . Tentoraz z cievneho riečiska do dýchacích ciest, ktorými putuje až do hrtana a hltana. V hltane spustí hltací reflex, dieťa ju prehltne a putuje tráviacim traktom až do tenkého čreva, v ktorom asi po dvoch mesiacoch dospieva na dospelého jedinca produkujúceho vajíčka,“ objasňuje detská lekárka vývojový cyklus škrkaviek.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor