MENU
novinky-a-odbornici

Do roka aj tak zomrú! Kardiológ o chybe po INFARKTE, robíte ju aj vy?

Portrait,Of,Elderly,Woman,Having,Heart,Attack.,Old,Age,,Health
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Do roka aj tak zomrú! Kardiológ o chybe po INFARKTE, robíte ju aj vy?

Zanesené cievy sú dôvod, prečo až 15% z tých, ktorí sa vyhrabú z infarktu, do roka aj tak zomrie. V čom robí veľká časť kardiakov osudnú chybu?

Začneme dobrou správou. Na Slovensku sa za štvrťstoročie podarilo znížiť 30-dňovú úmrtnosť na infarkt myokardu o 80%. V tejto štatistike teraz v Európe nie je žiadna lepšia krajina. Vďačíme za to špičkovej liečbe. Ak však s infarktom k lekárom vôbec stihnete prísť. A to je kameň úrazu.

Slovensko je v akútnom odliečení pacientov po infarkte myokardu lepšie ako je európsky priemer. Napriek tomu zlyhávame v pohospitalizačnej starostlivosti, ale aj v edukácii pacientov, ktorí nie sú schopní svoje ťažkosti identifikovať včas. V dôsledku toho je časové rozpätie od prvých ťažkostí po zavedenie katétra v nemocnici až okolo štyroch hodín. Našim cieľom je znížiť tento interval na dve hodiny,“ hovorí Róbert Hatala, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu. Je to možné, ale musíte rýchlo zareagovať.

Už dávno sa vie, že infarkt sa prejaví iba bolesťou na hrudníku. Pokojne sa môže prihlásiť náhlou žalúdočnou nevoľnosťou, studeným potom, ale aj ťažkosťami s dýchaním, prípadne vám tupá bolesť z hrudníka vyžaruje do ľavej ruky, chrbtice či hlavy.

Po infarkte do roka

Podľa kardiológa je to len jeden z viacerých faktorov, prečo sú srdcovo-cievne ochorenia u nás stále zabijakom číslo jeden: „Druhým zásadným problémom je fáza po prepustení pacienta z nemocnice.“ Ak po infarkte utečiete hrobárovi z lopaty, kardiológ by vás mal systematicky sledovať minimálne ešte rok.

My z nemocnice neprepúšťame zdravých ľudí, ale chronicky chorých, ktorí musia byť nastavení na adekvátnu liečbu a pohospitalizačnú starostlivosť, aby sa zlepšila kvalita ich života a predišlo sa úmrtiam. Srdcovo-cievne ochorenia sú liečiteľné, len nám chýba systém manažovania pacientov po ich prepustení z nemocnice,“ sťažuje sa aj Eva Goncalvesová, prednostka Kardiologickej kliniky lekárskej fakulty a primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových chorôb (NÚSCH) v Bratislave.

Ako teda tento stav riešiť? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor