MENU
novinky-a-odbornici

Kardiológ: Aký je optimálny pulz a čím srdce hlási problémy?

Kardiológ Jozef Salmáš počas služby v NÚSCH.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Kardiológ: Aký je optimálny pulz a čím srdce hlási problémy?

Čo znamená pre zdravie zrýchlený a čo pomalý pulz? Kedy by ste mali radšej ísť radšej k lekárovi? O srdcovej frekvencii hovoríme s kardiológom MUDr. Jozefom Salmášom z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Aký je optimálny pokojový tep u zdravého človeka?

U detí je vyšší a u dospelých, do určitého veku, tep klesá. Malé deti môžu mať bez problémov pulz aj 120, mládež 100 a u dospelých je pokojový pulz medzi 60 až 80. Orientačná dolná hranica pulzovej frekvencie je 50 za minútu, ak je hodnota nižšia, hovoríme o bradykardii. Nižšie hodnoty pulzu sú však normálne pre športovcov, ktorí majú nie zriedkavo pokojovú frekvenciu okolo 40 za minútu. Horná hranica pokojovej pulzovej frekvencie je 100 za minútu, pri vyšších hodnotách hovoríme o tachykardii. Ak si pravidelne nameriate hodnoty presahujúce normálne hranice, mali by ste svoj stav konzultovať s lekárom.

Existuje optimálna hodnota, nad ktorú by už tep nemal stúpať pri fyzickej námahe?

Pri námahe platí, že krivka tepu kontinuálne stúpa spolu s vykonávaním aktivity. A to až do určitého bodu. Maximálna frekvencia je u každého iná, ale platí základné orientačné pravidlo „220 mínus vek“, takže napríklad 30-ročný zdravý človek by mal pri záťaži dosiahnuť tep maximál­ne 190 alebo 50-ročný 170. U starých ľudí môže začať stúpať pulz oneskorene alebo nezačne stúpať vôbec, to môže byť jednou z príčin námahovej dýchavice. Môžeme ju objektivizovať v záťažovom teste – ergometrii. V niektorých prípadoch to môže byť dôvod na implantáciu kardiostimulátora.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor