MENU
novinky-a-odbornici

Jete len čerstvé paradajky? Radšej si z nich uvarte polievku

Paradajky
Novinky a odborníci

Jete len čerstvé paradajky? Radšej si z nich uvarte polievku

Niekedy nie je tepelná úprava na škodu. V prípade paradajok si ju vyžaduje šikovný antioxidant. Surové paradajky vás môžu navyše okradnúť o dôležitý minerál.

Čo sa pod označením lykopén skrýva? „Ide o červené rastlinné farbivo s antioxidačným účinkom zo skupiny karotenoidov. Zároveň je jedným z provitamínov vitamínu A a je schopný absorbovať svetlo,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Katarína Grich. „Vďaka tomu bráni vytváraniu voľných radikálov. Ako antioxidant, chráni lykopén bunky, tkanivá i orgány. Prispieva k znižovaniu rizika výskytu srdcovo-cievnych ochorení, lebo sa podieľa na ochrane cievnej výstelky.“ 

Zlepší ochranu

Lykopén zároveň podporuje imunitný systém. Pomáha vám aj pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. Myslite však na to, že na dobrých hodnotách musíte pracovať systematicky. „Nielen zvýšeným príjmom lykopénu, ale i obmedzením tučných jedál, no predovšetkým stravou, ktorá má nízky glykemický index,“ upozorňuje odborníčka. V letných mesiacoch sa oplatí dbať na dostatočný príjem lykopénu, lebo pomáha chrániť kožu pred negatívnym vplyvom UV žiarenia. Nachádza sa hlavne v plodoch, ktoré majú červenú farbu a rastliny ho využívajú ako ochranu pred slnkom. Ak si častejšie pochutíte na ovocí a zelenine s vysokou koncentráciou karotenoidov, zlepšíte si toleranciu na slnko. 

Nielen v paradajkách

Určite pozitívne ovplyvní kvalitu pleti, ale pozor, neznamená to, že môžete celý deň pobehovať po slnku bez ochranných opaľovacích krémov. Pokožku posilníte, ale neochránite pred spálením. Hoci sa lykopén väčšinou spája s paradajkami, nájdete ho aj v iných zdrojoch. „Tento pigment obsahujú všetky červené plody. Najviac sa však nachádza v červenej dyni, grapefruite a v šípkach. Nájdete ho i v čili prášku, ktorý má aj vysoký obsah vitamínu E,“ vymenúva Katarína Grich. Oplatí sa využiť sezónu a pochutiť si na marhuliach a broskyniach, aj v nich je lykopén. Obľubujete exotickejšie ovocie? Dajte si zrelé mango alebo papáju. 

Ako antioxidant, chráni lykopén bunky, tkanivá i orgány. Prispieva k znižovaniu rizika výskytu srdcovo-cievnych ochorení, lebo sa podieľa na ochrane cievnej výstelky.
Katarína Grich, výživová poradkyňa

Varenie nie je na škodu

Najlepším zdrojom sú však paradajky, ideálne ak ich ešte trochu spracujete. Uvarte polievku, pripravte si domáci kečup, poduste ich a pridajte do leča alebo zmiešajte s cestovinami. „Varené či inak tepelne upravené paradajky majú vyššiu hladinu lykopénu. Štúdie zároveň dokázali, že už niekoľko polievkových lyžíc paradajkovej pasty denne značne zvýši ochranu pred poškodeniami, ktoré spôsobujú ultrafialové lúče,“ hovorí o ďalších poznatkoch výživová poradkyňa. „Z tohto hľadiska sú spracované paradajky výživnejšie ako čerstvé. Uvoľní sa väčšie množstvo lykopénu a zároveň sa v tele aj jedno duchšie absorbuje.“ 

Pridajte aj céčko

Podľa odborníčky konzumáciou čerstvých plodov hladinu lykopénu príliš neovplyvníte. Preháňať sa neoplatí. Surové paradajky totiž obsahujú šťaveľany, ktoré blokujú vstrebávanie vápnika. Sú zdrojom i niektorých rastlinných toxínov, napríklad solarínu. Lykopén lepšie pôsobí v súčinnosti s vitamínom C. Pri preventívnom alebo terapeutickom využití tohto rastlinného farbiva sa oplatí dbať aj na príjem céčka. 

Fajčiari v nevýhode

Túžite vyťažiť maximum z pozitívnych účinkov lykopénu? Ak ste zdraví, optimálny denný príjem by mal byť 35 miligramov. Nepokryjete ho však len jedením paradajok. „Denne by ste museli skonzumovať vyše kilogramu varených paradajok. Práve preto odporúčame skombinovať príjem lykopénu prirodzenou cestou zo stravy s formou výživového doplnku,“ pridáva tip výživová poradkyňa. Zaujímavé je, že fajčiari si pozitívny účinok lykopénu jeho prirodzenou konzumáciou príliš neužijú. Má na nich mizivý efekt, môže za to práve veľké zaťaženie organizmu voľnými radikálmi z fajčenia. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor