MENU
novinky-a-odbornici

Jednoduchý postup proti stresu, zvládne ho väčšina

Po hádke sme sa vždy vedeli krásne udobriť.
Zdroj: shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Jednoduchý postup proti stresu, zvládne ho väčšina

Francúzska sexuologička a klinická psychologička Magali Croset Calisto objavila „skutočný plán boja“ proti zlu storočia, teda stresu.

Podľa francúzskej sexuologičky a klinickej psychologičky Magali Croset Calisto má sex anxiolitické vlastnosti, čiže znižuje psychické napätie, úzkosť a strach. Vo svete sú anxiolytiká  popri liekoch proti bolesti najčastejšie predpisované lieky. 

Krehká mužská psychika

Hoci je stres vo svojej podstate pozitívny a pomáha nám rýchlo konať a tým i prežiť, priveľa stresu všetko brzdí a vyvoláva celkovú únavu. Má silný dopad aj na sexualitu a jej zdravé fungovanie. „U mužov pozorujeme erektilnú dysfunkciu a predčasnú ejakuláciu. Stres totiž spôsobí, že telo si zvykne konať rýchlo a nedáva si čas,“ vraví odborníčka. Podľa nej sa u mužov objavujú tiež „úzkosti z výkonu“, pretože muži majú pocit, že v sexe je potrebné podať vždy viac a vždy lepší výkon. A podľahnú silnej sebakritike a sebapodceňovaniu, ak to takto nefunguje. 

Ženská nechuť

Ženám stres skôr oslabuje sexuálnu túžbu a znižuje libido. „Preto pomerne často pri pohlavnom styku pociťujú bolesť.  V extrémnom prípade to môže viesť až k vaginizmu, kedy sa styk stáva nemožným,“ popisuje dopady stresu na ženy Magali Croset Calisto. Je teda zrejmé, že stres má na dvojicu evidentne následky, ktoré často vyústia do hnevu, konfliktov, kríz, ktoré sa ťažko riešia, pretože obaja partneri sú zahltení stresom. „Niekedy sme svedkami skutočného vyhorenia lásky pre stres,“ konštatuje sexuologička.

Nie robiť ale cítiť

Ako teda môže sex pomôcť proti stresu? „Keď sa milujeme, keď sexualitu prežívame v rozkoši a máme z nej radosť, vylučujeme endorfíny – hormóny šťastia a pohody – a tiež oxytocín, hormón pripútania. Sex je podľa mňa skutočný plán boja proti stresu. Podľa štúdie Pensylvánskej univerzity môžu pri napätí uľaviť v priemere dva sexuálne akty týždenne,“ vraví odborníčka. Má to však podmienku. Aby váš sex nebol o jeho „robení“, ale o jeho „cítení“. Podľa sexuologičky sa totiž milovanie prestáva cieliť na sexuálnu pohodu ale je skôr o stereotype a podaní očakávaného výkonu. Láska, cit a vzťah sú odsunuté do úzadia.

Pomalý sex

Odborníčka odporúča „pomalý sex“, ktorý nemusí nutne skončiť orgazmom, dokonca ani penetráciou. Podstatné je nájsť si čas na fyzický kontakt. „Ide o to, aby ste si čo najlepšie vychutnali chvíle rozkoše, ktoré poskytuje stretnutie vašich tiel. Pomalý sex sa zameriava skôr na kvalitu ako na kvantitu. Umožňuje pochopiť, že sexualita je jedným z nástrojov na nápravu stresu vďaka svojim vysoko pozitívnym vlastnostiam pre každého zvlášť aj pre pár. Namiesto orgazmu sa sústreďte na telo toho druhého, objavujte oblasti, ktoré neboli nikdy pohladené, ktoré možno pôsobia málo erotogénne, ale možno sa takými stanú.“

Aspoň 15 minút

Aby ste však mohli použiť sex ako liečbu na stres, musíte sa na to cítiť – fyzicky aj psychicky. Pretože ak je váš stav únavy extrémny, zabúdate na sexualitu a celkom prirodzene uprednostníte odpočinok. Mali by ste si však vyčleniť aspoň 15 minút ako „čas na sex“, ktorý nemusí byť aj s pohlavným aktom a úpornou snahou o orgazmus. Môžete sa začať znovu objavovať, dohodnúť sa, že budete striedavo robiť to, čo si zaželá ten druhý, navzájom sa hladkať, vzájomne usmerňovať. Cieľom je znovu sa spojiť so psycho-telesnými vnemami svojich tiel. Na odbúranie stresu, ak si cielene vyčleníte čas a nebudete sa ponáhľať, to má priam magický účinok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor