MENU
novinky-a-odbornici

Najagresívnejšia RAKOVINA prekvapí výskytom: Netypické MIESTA na tele

Všimli ste si na svojich nechtoch zmeny?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Najagresívnejšia RAKOVINA prekvapí výskytom: Netypické MIESTA na tele

Patrí k najzákernejším a najzhubnejším nádorom pre svoju schopnosť rýchlej tvorby metastáz. Kde všade sa môže objaviť?

Vzniká v dôsledku premeny zdravých melanocytov, buniek produkujúcich pigment, a straty kontroly pri delení týchto buniek. Dokáže rýchlo tvoriť metastázy a postihovať ďalšie časti tela. Podľa Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR je preto mimoriadne dôležité zachytiť melanóm včas. „Pri včasnej diagnóze je možné ho vyliečiť chirurgicky, prípadne mu predchádzať, a to odstránením rizikového znamienka," priblížil úrad.

Na Slovensku eviduje Národné centrum zdravotných informácií (NCZI) mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví. U mužov tvorí 2,6 % a u žien 2,4 % zo všetkých diagnostikovaných zhubných nádorov.

Aj na netypických miestach

Melanóm môže vzniknúť kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach, chodidlách, slizniciach, prípadne na pohlavných orgánoch. Postihnúť môže aj oči. So znamienkami súvisí len tretina melanómov.

Vyššie riziko

Rizikovými faktormi rozvoja melanómu sú vek a rodinná anamnéza. Medzi najviac ohrozené skupiny podľa nej patria ľudia so svetlými alebo ryšavými vlasmi a so svetlou farbou pokožky.„Ľudia s tmavším typom pokožky majú síce o niečo nižšie riziko vzniku melanómu, no ani oni nie sú voči rakovine kože odolní," dodal ÚVZ.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor