Vzniká v dôsledku premeny zdravých melanocytov, buniek produkujúcich pigment, a straty kontroly pri delení týchto buniek. Dokáže rýchlo tvoriť metastázy a postihovať ďalšie časti tela. Podľa Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR je preto mimoriadne dôležité zachytiť melanóm včas. „Pri včasnej diagnóze je možné ho vyliečiť chirurgicky, prípadne mu predchádzať, a to odstránením rizikového znamienka," priblížil úrad.
Na Slovensku eviduje Národné centrum zdravotných informácií (NCZI) mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví. U mužov tvorí 2,6 % a u žien 2,4 % zo všetkých diagnostikovaných zhubných nádorov.
Aj na netypických miestach
Melanóm môže vzniknúť kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach, chodidlách, slizniciach, prípadne na pohlavných orgánoch. Postihnúť môže aj oči. So znamienkami súvisí len tretina melanómov.
Vyššie riziko
Rizikovými faktormi rozvoja melanómu sú vek a rodinná anamnéza. Medzi najviac ohrozené skupiny podľa nej patria ľudia so svetlými alebo ryšavými vlasmi a so svetlou farbou pokožky.„Ľudia s tmavším typom pokožky majú síce o niečo nižšie riziko vzniku melanómu, no ani oni nie sú voči rakovine kože odolní," dodal ÚVZ.