MENU
novinky-a-odbornici

Najagresívnejšia RAKOVINA prekvapí výskytom: Netypické MIESTA na tele

Všimli ste si na svojich nechtoch zmeny?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Najagresívnejšia RAKOVINA prekvapí výskytom: Netypické MIESTA na tele

Patrí k najzákernejším a najzhubnejším nádorom pre svoju schopnosť rýchlej tvorby metastáz. Kde všade sa môže objaviť?

Vzniká v dôsledku premeny zdravých melanocytov, buniek produkujúcich pigment, a straty kontroly pri delení týchto buniek. Dokáže rýchlo tvoriť metastázy a postihovať ďalšie časti tela. Podľa Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR je preto mimoriadne dôležité zachytiť melanóm včas. „Pri včasnej diagnóze je možné ho vyliečiť chirurgicky, prípadne mu predchádzať, a to odstránením rizikového znamienka," priblížil úrad.

Na Slovensku eviduje Národné centrum zdravotných informácií (NCZI) mierne rastúci trend v počte diagnostikovaného zhubného melanómu u oboch pohlaví. U mužov tvorí 2,6 % a u žien 2,4 % zo všetkých diagnostikovaných zhubných nádorov.

Aj na netypických miestach

Melanóm môže vzniknúť kdekoľvek na tele, aj na koži pod nechtami, na dlaniach, chodidlách, slizniciach, prípadne na pohlavných orgánoch. Postihnúť môže aj oči. So znamienkami súvisí len tretina melanómov.

Vyššie riziko

Rizikovými faktormi rozvoja melanómu sú vek a rodinná anamnéza. Medzi najviac ohrozené skupiny podľa nej patria ľudia so svetlými alebo ryšavými vlasmi a so svetlou farbou pokožky.„Ľudia s tmavším typom pokožky majú síce o niečo nižšie riziko vzniku melanómu, no ani oni nie sú voči rakovine kože odolní," dodal ÚVZ.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor