MENU
novinky-a-odbornici

Je vám na odpadnutie? Ako si pomôcť a kto je na mdloby náchylnejší?

Aj točenie hlavy a mihotanie pred očami môže byť signálom, že vás obchádzajú mdloby.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Je vám na odpadnutie? Ako si pomôcť a kto je na mdloby náchylnejší?

Mdloby sa častejšie objavujú v lete. Vo väčšine prípadov im môžete predísť. Ako sa správať, aby ste zbytočne neriskovali?

Bežná mdloba je bezvedomie, počas ktorého však dýchanie funguje. V prvom okamihu, asi desať až dvadsať sekúnd, však nikto nevie rozlíšiť, ako sa situácia vyvinie. Môže ísť o mdlobu, za ktorou sa skrýva len nedostatok tekutín alebo nadmerné požitie alkoholických nápojov. Kým však porozmýšľate a zistíte, či postihnutý dýcha, pri bežných mdlobách sa začne postihnutý spontánne preberať. Skúsený záchranár vám poradí, ako riziko mdlôb v lete minimalizovať.

Pozor na hustejšiu krv

„V lete býva najčastejšou príčinou mdlôb nedostatok tekutín, teda dehydratácia. Za ťažkosťami sa skrýva relatívne odkrvenie mozgu, ktoré je znásobené dlhším státím. Krv sa presunie v smere zemskej príťažlivosti do nižších častí tela,“ vysvetľuje pôvod problémov prezident Slovenského Červeného kríža a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.Pri dehydratácii je krv hustejšia a objem cirkulujúcej krvi menší, ako by mal byť. Krv sa ťažšie dostáva do drobných vlásočníc v mozgu, čo vedie k narušeniu funkcie mozgových buniek.“ Zaujímavosť je, že organizmus si na zvýšené teploty, hodnoty nad dvadsaťosem stupňov Celzia, zvyká približne dva týždne. Ak sa pár dní viac potíte a málo pijete, koledujete si o tekutinový dlh. Organizmus prestane nedostatok zvládať a vy odpadnete.

Ste riziková skupina?

Hoci vyšší vek prirodzene znižuje schopnosť adaptácie organizmu, neznamená to, že seniori sú automaticky vo vyššom ohrození. Podľa odborníka je skôr rozhodujúci spôsob života. Ak je kvalitný, môže zvládnuť senior viac ako mladšie ročníky, ktoré nedodržiavajú pitný režim. Skorší vznik mdloby môžu podporiť mnohé diagnózy. Patrí k nim hlavne ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak, silná ateroskleróza, cukrovka, málokrvnosť, chronické srdcové zlyhávanie. Väčší pozor by si mali dávať aj chorí počas chemo- a rádioterapie,“ hovorí o rizikových skupinách skúsený odborník. „Všetky lieky proti vysokému tlaku, na odvodnenie či nitráty na rozšírenie srdcových ciev, ale aj alkohol a ťažšie stráviteľné jedlá prispievajú spolu s dehydratáciou k mdlobám.“

Skloňte hlavu

Medzi prvé pocity, ktoré môžu hlásiť odpadnutie, patria mihy pred očami, potenie, zívanie alebo točenie hlavy. Ak sa objavia, okamžite si čupnite alebo sadnite s hlavou sklonenou medzi kolená. Bežná mdloba teda trvá pár desiatok sekúnd, po ktorých sa vedomie vráti. Dýchanie počas nej evidentne funguje. „Po otvorení očí nechajte postihnutého chvíľu ležať. Posaďte ho asi po pol minúte, postaviť sa môže po minúte až dvoch. Potom mu dajte vypiť najmenej jeden pohár tekutiny. Začnite pomaly, bezprostredne po prebratí sa totiž môže objaviť sklon k vracaniu,“ približuje prvú pomoc doktor Viliam Dobiáš. „Ak človek neraňajkoval, treba zjesť niečo energeticky hodnotné, napríklad čokoládu, med, syr, ovocie, keks.“ Ak nevykonávate žiadnu prácu, ktorá si vyžaduje silnú koncentráciu, môžete v nej pokračovať po piatich až desiatich minútach. Za volant si sadnite až po pol hodine, ale vtedy sa už musíte cítiť úplne v poriadku. Platí to aj pre prácu pri páse a točivých strojoch, ktorá môže byť po mdlobách riziková. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor