MENU
novinky-a-odbornici

Je prírodná kozmetika bezpečnejšia ako klasická? Odpovie lekárka

Riziko alergickej reakcie existuje aj pri prírodnej kozmetike.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Je prírodná kozmetika bezpečnejšia ako klasická? Odpovie lekárka

Mnohí skutočne vnímajú bio- a prírodnú kozmetiku tak, že alergia na ňu je takmer nemožná. Dermatologička Alexandra Rozborilová prezradí, na čo si dávať pozor.

Zuzana patrila k fanúšikom bio a prírodnej kozmetiky. Hneď ako sa objavila na trhu, presedlala na pleťové krémy, ktoré boli bez chémie a podľa jej názoru super bezpečné. „Postupne som prehovárala všetkých v mojom okolí, aby presedlali z klasickej kozmetiky na tú prírodnejšiu. Najviac som na to nahovárala najlepšiu kamošku, ktorá vždy reagovala citlivo na väčšinu prípravkov. Myslela som si, že jej pomôžem. Poradila som jej svoj obľúbený prírodný krém. Vyskúšala ho a do pár minút mala celú tvár červenú. O chvíľu sa na niektorých miestach objavili aj pľuzgiere,“ spomína na nepríjemný zážitok tridsiatnička.

Väčší alergén?

„Rýchlo sme jej krém zotreli a jemne si umyla tvár vodou. Čakali sme, čo sa bude diať. Našťastie sa po hodine, dvoch začalo červenanie strácať. Na drobné pľuzgiere si dala liečivú masť, ktorú používala pri alergických reakciách. Bola som prekvapená, keď som sa neskôr dočítala, že prírodná kozmetika môže byť pre niekoho ešte väčším alergénom ako tá bežná,“ uzatvára Zuzana. Aj v tomto prípade sa oplatí zachovať si triezve uvažovanie i určitý nadhľad. Rastliny svojou silou môžu skutočne na pokožke vyvolať rozličné reakcie.

Nesprávne vyhodnotenie

„Ponuka kozmetiky je dnes naozaj veľmi široká. Obsahuje rôzne účinné látky a je zasadená i do rôzneho druhu základného nositeľa. Alergia môže vzniknúť prakticky na akúkoľvek látku, ktorá sa v prípravkoch nachádza,“ uvádza na správnu mieru hneď na úvod bežné názory dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Pod alergickou reakciou chápeme nesprávnu reakciu organizmu na niektorú z látok. Imunitný systém ju nesprávne vyhodnotí a na koži sa vytvoria patologické prejavy. Oproti klasickému podráždeniu a precitlivenosti je oveľa intenzívnejšia.“ Alergia môže vzniknúť niekoľko hodín po nanesení prípravku alebo okamžite. V druhom prípade je priebeh zvyčajne intenzívnejší.

Ako sa hlásia ťažkosti?

Na začiatku sa prejavuje podráždením a začervenaním. Postupne sa môže pridať pocit pálenia až bolesť, rovnako i pocit sťahovania alebo napnutia pokožky. Ak je alergická reakcia silnejšia, objavia sa na miestach, na ktoré ste kozmetiku aplikovali, vyrážky v podobe drobných alebo väčších pľuzgierikov.„Vplyvom zápalu koža opuchne, a to nielen tam, kde prišla do kontaktu s alergénom, ale i na vzdialenejších miestach ako sú pery, viečka, prsty na rukách alebo nohách. Veľmi individuálne môže vzniknúť i celková alergická reakcia,“ približuje nežiaduci priebeh odborníčka.

Ako si pomôcť a pri ktorých bylinkách treba byť pozornejší? Čítajte na druhej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor