Ak sa niekto občas prizná, že sa sprchuje len dva- trikrát týždenne, môže počítať, minimálne za chrbtom, s množstvom kritických poznámok. Čo si o tom ale myslia lekári?
Nie všetky miesta vyžadujú mydlo
"Každodenné umývanie celého tela nie je zdravotnou nevyhnutnosťou," vysvetľuje všeobecný lekár Jean-Christophe Nogrette. Problémom sú ale podľa neho pachy. Sme živočíšny druh, ktorý reguluje svoju teplotu potením. A v záhyboch tela, na genitáliách, v podpazuší alebo aj na chodidlách máme potné žľazy, ktoré produkujú obzvlášť mastný pot určený na obmedzenie trenia. Tieto miesta sú vďaka tomu výbornou živnou pôdou pre baktérie, ktoré vytvárajú nepríjemný zápach.
Tieto oblasti je preto vhodné umývať každý deň už z dôvodu spoločenského. "Nič vás však nezaväzuje umývať si aj zvyšok tela mydlom každý deň," hovorí dermatologička Marie Jourdan. Mydlo je totiž čistiaci prostriedok, ktorý nielen zachytáva nečistoty, ale odstraňuje aj hydrolipidový film, ktorý chráni našu pokožku. Jeho opätovné vytvorenie trvá niekoľko hodín. A kým niektorí ľudia to znášajú relatívne dobre, iní, ktorí majú suchú, atopickú alebo jednoducho citlivú pokožku, to majú ťažšie. Najmä keď je zima a málo sa potíme.
Správny spôsob umývania? Raz za tri dni mydliť telo
Na starostlivosť o pokožku sa preto odporúča používať špecifické jedmé mydlá a sprchové gély, ktoré menej odmasťujú ako klasické mydlá či sprchové gély. "Je vhodné kompenzovať stratu hydrolipidového
filmu po sprchovaní hydratačným krémom či mliekom," dodáva odborníčka.
Ak denne nešportujete, nevyvíjate zvýšenú fyzickú aktivitu, nie je veľmi horúco a podobne, nie je denno-denné mydlenie nevyhnutné. "Môžete byť spokojní s každodenným umývaním zapáchajúcich oblastí a raz za tri dni rozšíriť mydlenie aj na zvyšok tela. Napokon, za tento prístup sa vám poďakuje aj planéta," konštatuje dermatologička.