MENU
novinky-a-odbornici

Je potrebné sprchovať sa každý deň? Vysvetľuje lekárka

žena - sprcha - sprchovanie - vlasy - umývanie vlasov
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Novinky a odborníci

Je potrebné sprchovať sa každý deň? Vysvetľuje lekárka

Naozaj potrebujeme pre zdravý život a správnu hygienu každodennú sprchu? Čo si o tom myslí praktický lekár a dermatologička?

Ak sa niekto občas prizná, že sa sprchuje len dva- trikrát týždenne, môže počítať, minimálne za chrbtom, s množstvom kritických poznámok. Čo si o tom ale myslia lekári?

Nie všetky miesta vyžadujú mydlo

"Každodenné umývanie celého tela nie je zdravotnou nevyhnutnosťou," vysvetľuje všeobecný lekár Jean-Christophe Nogrette. Problémom sú ale podľa neho pachy. Sme živočíšny druh, ktorý reguluje svoju teplotu potením. A v záhyboch tela, na genitáliách, v podpazuší alebo aj na chodidlách máme potné žľazy, ktoré produkujú obzvlášť mastný pot určený na obmedzenie trenia. Tieto miesta sú vďaka tomu výbornou živnou pôdou pre baktérie, ktoré vytvárajú nepríjemný zápach.

Tieto oblasti je preto vhodné umývať každý deň už z dôvodu spoločenského. "Nič vás však nezaväzuje umývať si aj zvyšok tela mydlom každý deň," hovorí dermatologička Marie Jourdan. Mydlo je totiž čistiaci prostriedok, ktorý nielen zachytáva nečistoty, ale odstraňuje aj hydrolipidový film, ktorý chráni našu pokožku. Jeho opätovné vytvorenie trvá niekoľko hodín. A kým niektorí ľudia to znášajú relatívne dobre, iní, ktorí majú suchú, atopickú alebo jednoducho citlivú pokožku, to majú ťažšie. Najmä keď je zima a málo sa potíme.

Správny spôsob umývania? Raz za tri dni mydliť telo

Na starostlivosť o pokožku sa preto odporúča používať špecifické jedmé mydlá a sprchové gély, ktoré menej odmasťujú ako klasické mydlá či sprchové gély. "Je vhodné kompenzovať stratu hydrolipidového
filmu po sprchovaní
hydratačným krémom či mliekom," dodáva odborníčka.

Ak denne nešportujete, nevyvíjate zvýšenú fyzickú aktivitu, nie je veľmi horúco a podobne, nie je denno-denné mydlenie nevyhnutné. "Môžete byť spokojní s každodenným umývaním zapáchajúcich oblastí a raz za tri dni rozšíriť mydlenie aj na zvyšok tela. Napokon, za tento prístup sa vám poďakuje aj planéta," konštatuje dermatologička.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor