MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: Omikron napáda menej pľúca, no ohrozuje viac tento orgán

Female,Pulmonologist,Or,Oncologist,Holding,Chest,X-ray,Scan,inspecting,Covid-19,Patient

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: Omikron napáda menej pľúca, no ohrozuje viac tento orgán

O novom variante koronavírusu, ktorý sa postupne rozšíril v Európe zatiaľ veľa nevieme. Najnovšie štúdie prezrádzajú viac o jeho šírení.

Predbežné výsledky šiestich štúdii vo viacerých krajinách potvrdili, že nový koronavírusový variant menom omikron nepoškodzuje pľúca do takej miery, ako to bolo v prípade predchádzajúcich variantov koronavírusu. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník The Guardian a agentúra TASR. 

Mutácie, ktorými sa omikron odlišuje od ostatných variantov, mohli podľa expertov ovplyvniť jeho schopnosť napadnúť rôzne typy buniek. „Zdá sa, že omikron má väčšiu schopnosť napadnúť horné dýchacie cestybunky v oblasti hrdla," povedal Deenan Pillay, profesor v odbore virológie na univerzite University College London (UCL).

Vírus sa preto bude vo väčšej miere množiť v oblasti hrdla než v pľúcach. Výsledky sú však podľa slov virológa ešte „predbežné". Pripomenul však, že podobné zistenia priniesli i ďalšie štúdie. Tieto výsledky však ešte musia byť odborne posúdené, píše The Guardian.

Infekčnejší omikron

Ak sa vírus viac množí v oblasti hrdla, stáva sa nákazlivejším, píše The Guardian. To by mohlo vysvetliť, prečo sa tento variant tak rýchlo šíri. Vírus, ktorý vo väčšej miere napadá tkanivo pľúc, by zase mal byť nebezpečnejší – ale menej infekčný.

Experti z Univerzity v Liverpoole po Vianociach zverejnili predbežné výsledky štúdie, ktorá potvrdila, že omikron u myší spôsobil „ochorenie s menej závažným priebehom". Výskum na týchto zvieratách podľa vedcov potvrdzuje, že priebeh choroby je menej závažný ako v prípade variantu delta alebo pôvodného variantu, ktorý sa šíril z čínskeho mesta Wu-chan.

Podobné výsledky mali aj štúdie na univerzite v belgickom meste Leuven, na univerzite v škótskom Glasgowe či štúdie uskutočnené v USA. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor