MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: Omikron napáda menej pľúca, no ohrozuje viac tento orgán

Female,Pulmonologist,Or,Oncologist,Holding,Chest,X-ray,Scan,inspecting,Covid-19,Patient
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: Omikron napáda menej pľúca, no ohrozuje viac tento orgán

O novom variante koronavírusu, ktorý sa postupne rozšíril v Európe zatiaľ veľa nevieme. Najnovšie štúdie prezrádzajú viac o jeho šírení.

Predbežné výsledky šiestich štúdii vo viacerých krajinách potvrdili, že nový koronavírusový variant menom omikron nepoškodzuje pľúca do takej miery, ako to bolo v prípade predchádzajúcich variantov koronavírusu. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník The Guardian a agentúra TASR. 

Mutácie, ktorými sa omikron odlišuje od ostatných variantov, mohli podľa expertov ovplyvniť jeho schopnosť napadnúť rôzne typy buniek. „Zdá sa, že omikron má väčšiu schopnosť napadnúť horné dýchacie cestybunky v oblasti hrdla," povedal Deenan Pillay, profesor v odbore virológie na univerzite University College London (UCL).

Vírus sa preto bude vo väčšej miere množiť v oblasti hrdla než v pľúcach. Výsledky sú však podľa slov virológa ešte „predbežné". Pripomenul však, že podobné zistenia priniesli i ďalšie štúdie. Tieto výsledky však ešte musia byť odborne posúdené, píše The Guardian.

Infekčnejší omikron

Ak sa vírus viac množí v oblasti hrdla, stáva sa nákazlivejším, píše The Guardian. To by mohlo vysvetliť, prečo sa tento variant tak rýchlo šíri. Vírus, ktorý vo väčšej miere napadá tkanivo pľúc, by zase mal byť nebezpečnejší – ale menej infekčný.

Experti z Univerzity v Liverpoole po Vianociach zverejnili predbežné výsledky štúdie, ktorá potvrdila, že omikron u myší spôsobil „ochorenie s menej závažným priebehom". Výskum na týchto zvieratách podľa vedcov potvrdzuje, že priebeh choroby je menej závažný ako v prípade variantu delta alebo pôvodného variantu, ktorý sa šíril z čínskeho mesta Wu-chan.

Podobné výsledky mali aj štúdie na univerzite v belgickom meste Leuven, na univerzite v škótskom Glasgowe či štúdie uskutočnené v USA. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor