MENU
novinky-a-odbornici

Odborníci: Dôležité informácie k vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca

Medicine,,Vaccination,And,Healthcare,Concept,-,Doctor,Wearing,Face,Protective
Novinky a odborníci

Odborníci: Dôležité informácie k vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca

Vakcínou od firmy Astra Zeneca začali už počas minulého víkendu očkovať učiteľov. Niektorí z nich sa sťažovali na viaceré nežiaduce účinky. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa preto vyjadruje k jej bezpečnosti.

Očkovanie vakcínou AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 je bezpečné. Vedľajšie účinky nie sú dôvodom na to, aby sa vakcínou prestalo očkovať, alebo aby sa človek nezaočkoval druhou dávkou. Na sociálnej sieti to zdôraznil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), píše TASR. 

Odborníci pripomínajú, že každý liek či vakcína majú aj svoje vedľajšie účinky, tie sa však nemusia prejaviť u každého. „Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 majú porovnateľné vedľajšie účinky ako iné registrované vakcíny," zdôraznil ústav.

Vysvetlil, že vakcíny vyvolávajú imunitnú odpoveď a pripravujú organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje nový koronavírus. Sprievodným prejavom reakcie imunitného systému môžu byť podľa ŠÚKL vedľajšie účinky, z ktorých väčšina je očakávaná a prirodzená, pretože vyplýva z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok. „Z medicínskeho hľadiska sú pre nás znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému," informoval.

Vedľajšie účinky

Ústav tiež priblížil popis a frekvencia výskytu vedľajších účinkov:

  • K veľmi častým,  ktoré sa vyskytujú u viac ako 1 z 10 osôb, patria: citlivosť, bolesť, teplo, svrbenie alebo podliatiny v mieste podania injekcie, pocit vyčerpanosti (únava) alebo celkový pocit choroby, zimnica alebo pocit zvýšenej teploty, bolesť hlavy, pocit nevoľnosti (nauzea), bolesť kĺbov alebo svalov.
  • K častým prejavom, ktoré sa vyskytujú u menej ako 1 z 10 osôb, patria: opuch alebo začervenanie v mieste podania injekcie, horúčka (> 38 °C), nevoľnosť (vracanie) alebo hnačka.
  • Naopak, medzi menej časté prejavy, ktoré zasiahnu menej ako 1 zo 100 osôb, patria: ospalosť alebo závrat, znížená chuť do jedla, zväčšené lymfatické uzliny, nadmerné potenie, svrbenie kože alebo vyrážka.

Štátny ústav doplnil, že lekársku pomoc je potrebné vyhľadať pri kombinácii niektorých príznakov ako pocit na omdletie alebo závrat, zmeny srdcového rytmu, dýchavičnosť, sipot, opuch pier, tváre alebo hrdla, žihľavka alebo vyrážka, nevoľnosť alebo vracanie, bolesť žalúdka.

„Môže ísť o nastupujúcu alergickú reakciu. Riziko alergickej reakcie je síce malé, ale môže sa vyskytnúť po akomkoľvek očkovaní, nielen po vakcínach proti COVID-19. Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení," dodal ústav.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia