Módna vlna barefoot, teda chodenia naboso, dorazila už dávnejšie aj na Slovensko. Kúpiť si môžete špeciálne topánky, ktoré nohy takmer necítia, ale vídať aj ľudí, ktorí sa bosí prechádzajú nielen po lese či po plážach, ale aj mestských chodníkoch. Je to možno "trendy", ale nohy, kĺby a celkovo telo sa takejto chôdzi nemusia úplne poďakovať.
Bez topánok nie nadlho
„Zo zdravotného hľadiska sú pre chôdzu naboso najvhodnejšie drobné kamienky, piesok a mäkká tráva. Neodporúčam chôdzu na tvrdých povrchoch, ako sú betón, asfalt, podlaha, ani chôdzu po ostrých povrchoch alebo šikmom nerovnom teréne. Chôdza naboso nie je určená na dlhú chôdzu, skôr sa odporúča na občasnú zmenu stereotypu chôdze,“ hovorí ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.
„Pri chôdzi naboso stimulujete drobné svaly chodidla, úpony, väzy, drobné kĺby chodidla, čo má pozitívny efekt pri formácii klenby - napríklad pri plochonoží u detí,“ dodáva.
Pokiaľ však už máte vyvinutú nejakú deformitu chodidla, napríklad hallux valgus - vybočený palec - alebo deformity prstov, chôdza naboso často spôsobuje bolesti chodidiel. „Vtedy ju určite neodporúčam. Riešením dobre urobené ortopedické vložky, ktoré zlepšia biomechaniku odvíjania chodidla od podložky a zmierňujú príznaky ochorenia,“ radí doktor Vojtaššák.
Pozor na zranenia
Dôsledkom chôdze naboso môžu byť aj rôzne zranenia a úrazy, od poranení kože, podvrtnutia až po zlomeniny členkov a drobných kĺbov chodidla. „Pri drobných úrazoch a preťaženiach, respektíve vo všeobecnosti pri drobných bolestiach, všetci začíname svojpomocnou domácou liečbou. Sem patrí pokojový režim, vyloženie končatiny na vyvýšenú podložku, chladivé obklady. Aplikovať môžete aj nesteroidné antiflogistiká, teda krémy, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým príkladom je krém s aceklofenakom. Pokiaľ vidíme, že domáca samoliečba nezmierňuje ťažkosti alebo sa stav zhoršuje, odporúčam návštevu odbornej ambulancie,“ radí MUDr. Vojtaššák.
Zlomený necht môže zarastať
Ak sa vám pri zakopnutí naboso podarí zlomiť si necht tak výrazne, že následne začne zarastať, môžete dokonca skončiť s menšou operáciou. „Pokiaľ sa v postihnutom mieste vytvoril zápal, treba ho najskôr vyriešiť antibiotickou liečbou,“ konštatuje chirurg MUDr. Talal Ali. „Následne sa zákrok robí v lokálnej anestézii a problém sa odstráni buď pomocou skalpela, alebo laserom. Tak či onak, operácia trvá 15 minút a nie je bolestivá.“
Plieseň chytíte ľahšie naboso
A je tu ešte jedna pomerne častá nepríjemnosť. Mykóza nôh, jedna z najviac rozšírených infekcií, ktoré si v lete najčastejšie donesieme z kúpaliska. Údajne až 25% dospelej populácie malo už niekedy problém s plesňami na nohách, ktoré sa prejavujú suchou, začervenanou pokožkou a pálením. Mykóza sa najčastejšie objaví najprv medzi prstami a postupne ju pozorujete ako zhrubnutú a praskajúcu kožu na okrajoch chodidiel. Preto na verejných kúpaliskách či pri wellness pobytoch radšej voľte chôdzu v šľapkách či "kroksách" ako naboso. Zbaviť sa pliesne je totiž beh na dlhú trať...