MENU
novinky-a-odbornici

Toto by ste nečakali. Problémy vyvolané chôdzou naboso

Nie vždy je chôdza naboso prospešná
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Toto by ste nečakali. Problémy vyvolané chôdzou naboso

V chodidle dokonale spolupracuje veľké množstvo kostičiek a kostí, svalov, kĺbov a úponov. Napríklad bez malíčka by sme len ťažko dokázali udržať rovnováhu... Ortopéd radí, ako chôdzou naboso neublížiť svojim chodidlám.

Módna vlna barefoot, teda chodenia naboso, dorazila už dávnejšie aj na Slovensko. Kúpiť si môžete špeciálne topánky, ktoré nohy takmer necítia, ale vídať aj ľudí, ktorí sa bosí prechádzajú nielen po lese či po plážach, ale aj mestských chodníkoch. Je to možno "trendy", ale nohy, kĺby a celkovo telo sa takejto chôdzi nemusia úplne poďakovať.

Bez topánok nie nadlho

Zo zdravotného hľadiska sú pre chôdzu naboso najvhodnejšie drobné kamienky, piesok a mäkká tráva. Neodporúčam chôdzu na tvrdých povrchoch, ako sú betón, asfalt, podlaha, ani chôdzu po ostrých povrchoch alebo šikmom nerovnom teréne. Chôdza naboso nie je určená na dlhú chôdzu, skôr sa odporúča na občasnú zmenu stereotypu chôdze,“ hovorí ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

Pri chôdzi naboso stimulujete drobné svaly chodidla, úpony, väzy, drobné kĺby chodidla, čo má pozitívny efekt pri formácii klenby - napríklad pri plochonoží u detí,“ dodáva.

Pokiaľ  však už máte vyvinutú nejakú deformitu chodidla, napríklad hallux valgus - vybočený palec - alebo deformity prstov, chôdza naboso často spôsobuje bolesti chodidiel. „Vtedy ju určite neodporúčam. Riešením dobre urobené ortopedické vložky, ktoré zlepšia biomechaniku odvíjania chodidla od podložky a zmierňujú príznaky ochorenia,“ radí doktor Vojtaššák.

Pozor na zranenia

Dôsledkom chôdze naboso môžu byť aj rôzne zranenia a úrazy, od poranení kože, podvrtnutia až po zlomeniny členkov a drobných kĺbov chodidla. „Pri drobných úrazoch a preťaženiach, respektíve vo všeobecnosti pri drobných bolestiach, všetci začíname svojpomocnou domácou liečbou. Sem patrí pokojový režim, vyloženie končatiny na vyvýšenú podložku, chladivé obklady. Aplikovať môžete aj nesteroidné antiflogistiká, teda krémy, ktoré tlmia bolesť a súčasne aj zápal. Typickým príkladom je krém s aceklofenakom. Pokiaľ vidíme, že domáca samoliečba nezmierňuje ťažkosti alebo sa stav zhoršuje, odporúčam návštevu odbornej ambulancie,“ radí MUDr. Vojtaššák.

Zlomený necht môže zarastať

Ak sa vám pri zakopnutí naboso podarí zlomiť si necht tak výrazne, že následne začne zarastať, môžete dokonca skončiť s menšou operáciou.  „Pokiaľ sa v postihnutom mieste vytvoril zápal, treba ho najskôr vyriešiť antibiotickou liečbou,“ konštatuje chirurg MUDr. Talal Ali. „Následne sa zákrok robí v lokálnej anestézii a problém sa odstráni buď pomocou skalpela, alebo laserom. Tak či onak, operácia trvá 15 minút a nie je bolestivá.“

Plieseň chytíte ľahšie naboso

A je tu ešte jedna pomerne častá nepríjemnosť. Mykóza nôh, jedna z najviac rozšírených infekcií, ktoré si v lete najčastejšie donesieme z kúpaliska. Údajne až 25% dospelej populácie malo už niekedy problém s plesňami na nohách, ktoré sa prejavujú suchou, začervenanou pokožkou a pálením. Mykóza sa najčastejšie objaví najprv medzi prstami a postupne ju pozorujete ako zhrubnutú a praskajúcu kožu na okrajoch chodidiel. Preto na verejných kúpaliskách či pri  wellness pobytoch radšej voľte chôdzu v šľapkách či "kroksách" ako naboso. Zbaviť sa pliesne je totiž beh na dlhú trať...

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor