MENU
novinky-a-odbornici

Je naozaj vhodné dať si skontrolovať znamienka? Kedy je ten správny čas?

Kontrola znamienok je dôležitá pravidelne.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Je naozaj vhodné dať si skontrolovať znamienka? Kedy je ten správny čas?

Každý rok nás dokola kožní lekári upozorňujú, že najmä pred slnečnou sezónou je treba nechať si skontrolovať znamienka. Už ste to niekedy spravili? Má to vôbec zmysel?

Po tom, čo sme mnohí strávili na home office dlhé mesiace, a čo sme prakticky všetci boli viac vnútri ako vonku, sa zdá, že konečne nastanú trošku lepšie časy a pomaly ale isto sa dostaneme viac na vzduch a na slniečko. Práve jarné lúče sú však dosť zradné a vyblednutú pokožku dokážu podráždiť i spáliť. Väčší pozor by si mali dať najmä ľudia so svetlou pokožkou a modrými očami.

Teraz je ten správny čas

Práve toto obdobie je najlepšie na pravidelnú kontrolu znamienok. Samozrejme, skontrolovať ich odborne je potrebné vždy aj vtedy, ak sa zmenila ich farba, veľkosť, tvar, povrch, svrbenie, rozrastanie znamienka do šírky, prípadne sú asymetrické alebo sa začali vyvíjať,“ upozorňuje dermatologička inštitútu zdravia a krásy MUDr. Katarína Bernadičová. Podľa nej môže zanedbávanie pravidelnej kontroly stavu pokožky spôsobiť, že sa aj navonok nevinné znamienko môže zvrhnúť a privodiť vážne zdravotné až smrteľné následky

Všeobecne sú dva typy pigmentových znamienok –  povrchové, ploché znamienka, alebo vypuklé, známe ako „šošovičky“. Užitočnou pomôckou, ako zistiť, či je znamienko rizikové, je tzv. ABCDE pravidlo,“ spresňuje dermatologička.

ABCD pravidlo označuje päť rizikových znakov - asymetria (Asymmetry), ohraničenie (Borders), farba (Colour), rozmer (Diameter) a vývoj (Evolution). „Zvýšiť pozornosť treba, ak má znamienko nepravidelné okraje, nehomogénne sfarbenie, má priemer väčší ako 5 mm, alebo sa začalo meniť,“ upozorňuje Katarína Bernadičová. S návštevou lekára neváhajte, ak sa z plochého znamienka stalo vypuklé, ale tiež ak svrbí, štípe, mokvá alebo krváca, prípadne ste si ho mechanicky zaškrabli.

Čo a ako môže zistiť dermatológ?

Dermatoskop dokáže znamienko zväčšiť až 20-krát, digitálny dokonca až 70-krát, čo dermatológovi umožňuje vidieť jasne jeho štruktúru. Ak chodíte k lekárovi pravidelne, digitálny prístroj umožňuje porovnať a vyhodnotiť akúkoľvek zmenu stavu znamienok a ich štruktúru od vašej poslednej návštevy. A kedy by malo ísť znamienko preč?

V prípade, že je znamienko na mieste, kde častejšie hrozí zaškrabnutie, prípadne došlo k mechanickému zaškrabnutiu, na zváženie je aj odstránenie znamienka,“ podotýka doktorka Katarína Bernadičová. To sa robí  buď laserom, alebo chirurgicky. „Výhodou lasera je, že z hnedej škvrnky vznikne nenápadná plochá jazvička. Laserom sa však dajú odstraňovať len ploché a menšie znamienka, prípadne vypuklé, ak je ich priemer do 2 mm. Nesmie zároveň ísť o rizikové znamienko,“ podotýka.

Vtedy sa odstraňuje chirurgicky a posiela na histologický rozbor. Najvhodnejšími obdobiami na chirurgické odstraňovanie znamienok sú jeseň a zima, pretože je potrebné jazvu nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor