Po tom, čo sme mnohí strávili na home office dlhé mesiace, a čo sme prakticky všetci boli viac vnútri ako vonku, sa zdá, že konečne nastanú trošku lepšie časy a pomaly ale isto sa dostaneme viac na vzduch a na slniečko. Práve jarné lúče sú však dosť zradné a vyblednutú pokožku dokážu podráždiť i spáliť. Väčší pozor by si mali dať najmä ľudia so svetlou pokožkou a modrými očami.
Teraz je ten správny čas
„Práve toto obdobie je najlepšie na pravidelnú kontrolu znamienok. Samozrejme, skontrolovať ich odborne je potrebné vždy aj vtedy, ak sa zmenila ich farba, veľkosť, tvar, povrch, svrbenie, rozrastanie znamienka do šírky, prípadne sú asymetrické alebo sa začali vyvíjať,“ upozorňuje dermatologička inštitútu zdravia a krásy MUDr. Katarína Bernadičová. Podľa nej môže zanedbávanie pravidelnej kontroly stavu pokožky spôsobiť, že sa aj navonok nevinné znamienko môže zvrhnúť a privodiť vážne zdravotné až smrteľné následky.
„Všeobecne sú dva typy pigmentových znamienok – povrchové, ploché znamienka, alebo vypuklé, známe ako „šošovičky“. Užitočnou pomôckou, ako zistiť, či je znamienko rizikové, je tzv. ABCDE pravidlo,“ spresňuje dermatologička.
ABCD pravidlo označuje päť rizikových znakov - asymetria (Asymmetry), ohraničenie (Borders), farba (Colour), rozmer (Diameter) a vývoj (Evolution). „Zvýšiť pozornosť treba, ak má znamienko nepravidelné okraje, nehomogénne sfarbenie, má priemer väčší ako 5 mm, alebo sa začalo meniť,“ upozorňuje Katarína Bernadičová. S návštevou lekára neváhajte, ak sa z plochého znamienka stalo vypuklé, ale tiež ak svrbí, štípe, mokvá alebo krváca, prípadne ste si ho mechanicky zaškrabli.
Čo a ako môže zistiť dermatológ?
Dermatoskop dokáže znamienko zväčšiť až 20-krát, digitálny dokonca až 70-krát, čo dermatológovi umožňuje vidieť jasne jeho štruktúru. Ak chodíte k lekárovi pravidelne, digitálny prístroj umožňuje porovnať a vyhodnotiť akúkoľvek zmenu stavu znamienok a ich štruktúru od vašej poslednej návštevy. A kedy by malo ísť znamienko preč?
„V prípade, že je znamienko na mieste, kde častejšie hrozí zaškrabnutie, prípadne došlo k mechanickému zaškrabnutiu, na zváženie je aj odstránenie znamienka,“ podotýka doktorka Katarína Bernadičová. To sa robí buď laserom, alebo chirurgicky. „Výhodou lasera je, že z hnedej škvrnky vznikne nenápadná plochá jazvička. Laserom sa však dajú odstraňovať len ploché a menšie znamienka, prípadne vypuklé, ak je ich priemer do 2 mm. Nesmie zároveň ísť o rizikové znamienko,“ podotýka.
Vtedy sa odstraňuje chirurgicky a posiela na histologický rozbor. Najvhodnejšími obdobiami na chirurgické odstraňovanie znamienok sú jeseň a zima, pretože je potrebné jazvu nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu.