MENU
novinky-a-odbornici

Sú krémy s kyselinou hyalurónovou účinné? Prezradí dermatologička

Niektoré krémy môžu v lete citlivejšie reagovať na UV žiarenie.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sú krémy s kyselinou hyalurónovou účinné? Prezradí dermatologička

Rozmýšľate, že už je čas pomôcť pleti touto šikovnou kyselinou? Na injekčné ošetrenie nemá chuť každý, ako je to však s krémom, pomôže pleť omladiť?

Nájdete ju všade, v maskách, krémoch, sérach, ale je i súčasťou mnohých profesionálnych omladzujúcich procedúr alebo výplňových implantátov. V čom spočíva sila kyseliny hyalurónovej?

Viaže vodu

„Kyselina hyalurónová podporuje regeneráciu, tvorbu kolagénu, ale jej najdôležitejšou úlohou je schopnosť zadržiavať vodu. Ak by sme ju nemali v koži, celá by sa vysušila. Ďalšou veľkou výhodou je, že dokáže vodu viazať v mnohonásobne vyšších množstvách, ako je jej vlastný objem,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Hoci sa ustavične prirodzene obnovuje, približne od dvadsaťpäťky sa začnú jej zásoby znižovať. Vlastná produkcia kože postupne prestane stíhať potrebám organizmu. Výsledkom môžu byť jemné vrásky a strata pružnosti.

V celom tele

Viac ako päťdesiat percent kyseliny hyalurónovej sa prirodzene nachádza v koži alebo v medzibunkových priestoroch kože. Zvyšok je roztrúsený po celom tele. Produkujú ju bunky spojivového tkaniva a podporuje kolagénové a elastínové vlákna. Kyselinu hyalurónovú často využívajú oční lekári pri boji so suchým okom, ale aj ortopédi na zvlhčenie kĺbov, najmä pri liečbe artrózy.

Sú krémy účinné?

Ak máte pred injekčnými procedúram rešpekt, pleť potešia aj klasické krémy alebo séra. „Aj v tomto prípade kyselina hyalurónová dobre prechádza cez kožu a hydratuje ju. Podľa veľkosti molekúl možno dosiahnuť to, v ktorej vrstve kože bude pôsobiť,“ hovorí o tom, ako pôsobí kyselina v prípravkoch dennej starostlivosti, doktorka Zora Haviarová. „Zvláčni povrchovú vrstvu, ale prejde i do trochu väčšej hĺbky.“ Ideálna je jej kombinácia s ďalšími aktívnymi látkami ako napríklad vitamínmi C, E, A. Vo všeobecnosti pleťové produkty obsahujú približne jedno percento kyseliny hyalurónovej. Nemeckí odborníci upozorňujú, že niekedy sú informácie o krémoch alebo sérach zbytočne nafúknuté. Ak si na obale prečítate, že ide o desaťpercentnú koncentráciu, je veľmi pravdepodobné, že nejde o čistú kyselinu hyalurónovú.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor