Nájdete ju všade, v maskách, krémoch, sérach, ale je i súčasťou mnohých profesionálnych omladzujúcich procedúr alebo výplňových implantátov. V čom spočíva sila kyseliny hyalurónovej?
Viaže vodu
„Kyselina hyalurónová podporuje regeneráciu, tvorbu kolagénu, ale jej najdôležitejšou úlohou je schopnosť zadržiavať vodu. Ak by sme ju nemali v koži, celá by sa vysušila. Ďalšou veľkou výhodou je, že dokáže vodu viazať v mnohonásobne vyšších množstvách, ako je jej vlastný objem,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Hoci sa ustavične prirodzene obnovuje, približne od dvadsaťpäťky sa začnú jej zásoby znižovať. Vlastná produkcia kože postupne prestane stíhať potrebám organizmu. Výsledkom môžu byť jemné vrásky a strata pružnosti.
V celom tele
Viac ako päťdesiat percent kyseliny hyalurónovej sa prirodzene nachádza v koži alebo v medzibunkových priestoroch kože. Zvyšok je roztrúsený po celom tele. Produkujú ju bunky spojivového tkaniva a podporuje kolagénové a elastínové vlákna. Kyselinu hyalurónovú často využívajú oční lekári pri boji so suchým okom, ale aj ortopédi na zvlhčenie kĺbov, najmä pri liečbe artrózy.
Sú krémy účinné?
Ak máte pred injekčnými procedúram rešpekt, pleť potešia aj klasické krémy alebo séra. „Aj v tomto prípade kyselina hyalurónová dobre prechádza cez kožu a hydratuje ju. Podľa veľkosti molekúl možno dosiahnuť to, v ktorej vrstve kože bude pôsobiť,“ hovorí o tom, ako pôsobí kyselina v prípravkoch dennej starostlivosti, doktorka Zora Haviarová. „Zvláčni povrchovú vrstvu, ale prejde i do trochu väčšej hĺbky.“ Ideálna je jej kombinácia s ďalšími aktívnymi látkami ako napríklad vitamínmi C, E, A. Vo všeobecnosti pleťové produkty obsahujú približne jedno percento kyseliny hyalurónovej. Nemeckí odborníci upozorňujú, že niekedy sú informácie o krémoch alebo sérach zbytočne nafúknuté. Ak si na obale prečítate, že ide o desaťpercentnú koncentráciu, je veľmi pravdepodobné, že nejde o čistú kyselinu hyalurónovú.