MENU
novinky-a-odbornici

Prečo sa oplatí vydržať hlad? Má fantastické zdravotné účinky!

Hladovka je super, ale musíte vedieť, ako na ňu. Najlepšia je párhodinová.
Novinky a odborníci

Prečo sa oplatí vydržať hlad? Má fantastické zdravotné účinky!

S čím vám môže pomôcť hladovka? Ako často a ako dlho ju treba držať, aby mala zmysel? A koľkokrát denne máme jesť, aby sa telo priebežne ozdravovalo?

Je hladovka pre vaše telo prospešná? Mnohí lekári tvrdia, že veľmi. Dokonca používajú pojem „fyziologicky prospešná hladovka“ a hladovanie využívajú pri liečbe vysokého krvného tlaku, vysokej hladine cholesterolu v krvi, tráviacich problémoch, cukrovke, dokonca pri alergiách, očných či kožných problémoch. Dlhšie hladovanie, viac ako 4 či 5 dní, by ste ale nemali skúšať bez odborného dohľadu.

1. Koľko dní je bezpečné sa pôstiť?

Viac ako 4-dennú hladovku by ste nemali držať bez konzultácie s lekárom ani vtedy, ak ste úplne zdraví. Pre zdravého človeka má benefity aj 24-hodinové hladovanie raz týždenne a ešte väčšie výhody pre organizmus prináša každodenné viachodinové vynechanie jedla. Hladovky, ani niekoľkohodinové, sa však neodporúčajú tehotným ženám, cukrovkárom 1.typu, ľuďom s chorobami obličiek, s niektorými metabolickými ochoreniami. Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa radšej poraďte s lekárom.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor