MENU
novinky-a-odbornici

FOTO: Choroba mení jazyk. TAKTO sa prejaví zápal či rakovina

Vyplazte jazyk a zistite či ste zdraví.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

FOTO: Choroba mení jazyk. TAKTO sa prejaví zápal či rakovina

Náchylný je na viaceré závažné ochorenia. To ako vyzerá váš jazyk môže veľa napovedať o celkovom zdraví.

Prijímanú potravu pomáha vychutnávať, miešať, posúvať ju ďalej do tráviaceho traktu a zároveň sa výrazným spôsobom podieľa na ľudskej reči, komunikácii a vlastnostiach nášho hlasu. Žiť bez nebo je síce možné, no s ním má život oveľa väčšiu chuť a radostnejšie stránky. Preto by sme akékoľvek zranenie jazyka nemali podceňovať. Dokonca ani tak banálne pôsobiace zahryznutie si doňho.

Ako vyzerá?

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia jazyka patria jeho zápaly. Za posledné roky však veľmi rýchlo pribúdajú aj onkologické ochorenia tohto dôležitého orgánu. Približne každý desiaty nádor v ústnej dutine postihuje práve jazyk, upozorňuje maxilofaciálny chirurg, profesor Andrej Jenča z prvej špecializovanej nemocnice na liečbu ochorení hlavy a krku v Košiciach.

Vyplaziť jazyk na seba do zrkadla alebo na svojho zubára počas preventívnej prehliadky sa teda vypláca. Zdravo vyzerajúci jazyk je hladký, bezproblémovo pohyblivý, jeho chrbát by mal byť pokrytý ružovo-sivou sliznicou s papilami. Tie ochraňujú jazyk a umožňujú jeho bezproblémové fungovanie.  Spodná strana by mala mať presvitajúcu ružovú farbu s viditeľnou cievnou kresbou. Veľkosť jazyka má zapadať medzi zubné oblúky v sánke a okraje jeho hrán nesmú tvoriť girlandy.

Keď sa hlási rakovina

Všímať by sme si mali aj možný povlak na jazyku. Ten je vždy dôsledkom nejakého ochorenia. Najčastejšie toho tráviaceho či infekčného. V mnohých prípadoch ho však vyvoláva aj plesňové ochorenie, dlhodobé užívanie antibiotík či prítomnosť nádoru v tele.

Máte na jazyku povlak?Máte na jazyku povlak?
Máte na jazyku povlak?
Zdroj: Shutterstock

Ako vyzerá váš jazyk? Viac vo FOTOgalérii

„V praxi sa stretávame s poraneniami jazyka, ktoré majú rôzny pôvod a príčinu. Spôsobiť ich môžu naše vlastné zuby, najmä tie s ostrými hranami, nevyhovujúce zubné náhrady. Komplikáciu môže vyvolať aj konzumácia potravín, horúcej potravy, špáradlá a podobne. K ranám na jazyku dochádza aj v dôsledku nehôd, úrazov či násilia,” pokračuje profesor Andrej Jenča.

Páli vás?

V prípade rán, ktoré sa nehoja po dobu 2 týždňov alebo neprestávajú krvácať, je nutné čo najskôr vyhľadať zubára, ideálnejšie však maxilofaciálneho chirurga. Urobiť by sme tak mali aj v prípade, ak na jazyku pociťujeme pálenie. Vtedy môže ísť o prvý z príznakov rakoviny jazyka.

Najčastejšie sa objavuje pri konzumácii horúcej, pikantnej, slanej alebo kyslej potravy. Po určitom čase si na to človek môže zvyknúť, no rozhodne netreba otáľať. Vývoj nádoru totiž zdanlivým zmiznutím problému nekončí. Naopak, neskôr sa začne zhoršovať pohyblivosť jazyka, dochádza k horšiemu spracovávaniu a prehĺtaniu potravy.

Ako sa správne starať o jazyk? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor