MENU
novinky-a-odbornici

FOTO: Choroba mení jazyk. TAKTO sa prejaví zápal či rakovina

Vyplazte jazyk a zistite či ste zdraví.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

FOTO: Choroba mení jazyk. TAKTO sa prejaví zápal či rakovina

Náchylný je na viaceré závažné ochorenia. To ako vyzerá váš jazyk môže veľa napovedať o celkovom zdraví.

Prijímanú potravu pomáha vychutnávať, miešať, posúvať ju ďalej do tráviaceho traktu a zároveň sa výrazným spôsobom podieľa na ľudskej reči, komunikácii a vlastnostiach nášho hlasu. Žiť bez nebo je síce možné, no s ním má život oveľa väčšiu chuť a radostnejšie stránky. Preto by sme akékoľvek zranenie jazyka nemali podceňovať. Dokonca ani tak banálne pôsobiace zahryznutie si doňho.

Ako vyzerá?

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia jazyka patria jeho zápaly. Za posledné roky však veľmi rýchlo pribúdajú aj onkologické ochorenia tohto dôležitého orgánu. Približne každý desiaty nádor v ústnej dutine postihuje práve jazyk, upozorňuje maxilofaciálny chirurg, profesor Andrej Jenča z prvej špecializovanej nemocnice na liečbu ochorení hlavy a krku v Košiciach.

Vyplaziť jazyk na seba do zrkadla alebo na svojho zubára počas preventívnej prehliadky sa teda vypláca. Zdravo vyzerajúci jazyk je hladký, bezproblémovo pohyblivý, jeho chrbát by mal byť pokrytý ružovo-sivou sliznicou s papilami. Tie ochraňujú jazyk a umožňujú jeho bezproblémové fungovanie.  Spodná strana by mala mať presvitajúcu ružovú farbu s viditeľnou cievnou kresbou. Veľkosť jazyka má zapadať medzi zubné oblúky v sánke a okraje jeho hrán nesmú tvoriť girlandy.

Keď sa hlási rakovina

Všímať by sme si mali aj možný povlak na jazyku. Ten je vždy dôsledkom nejakého ochorenia. Najčastejšie toho tráviaceho či infekčného. V mnohých prípadoch ho však vyvoláva aj plesňové ochorenie, dlhodobé užívanie antibiotík či prítomnosť nádoru v tele.

Máte na jazyku povlak?Máte na jazyku povlak?
Máte na jazyku povlak?
Zdroj: Shutterstock

Ako vyzerá váš jazyk? Viac vo FOTOgalérii

„V praxi sa stretávame s poraneniami jazyka, ktoré majú rôzny pôvod a príčinu. Spôsobiť ich môžu naše vlastné zuby, najmä tie s ostrými hranami, nevyhovujúce zubné náhrady. Komplikáciu môže vyvolať aj konzumácia potravín, horúcej potravy, špáradlá a podobne. K ranám na jazyku dochádza aj v dôsledku nehôd, úrazov či násilia,” pokračuje profesor Andrej Jenča.

Páli vás?

V prípade rán, ktoré sa nehoja po dobu 2 týždňov alebo neprestávajú krvácať, je nutné čo najskôr vyhľadať zubára, ideálnejšie však maxilofaciálneho chirurga. Urobiť by sme tak mali aj v prípade, ak na jazyku pociťujeme pálenie. Vtedy môže ísť o prvý z príznakov rakoviny jazyka.

Najčastejšie sa objavuje pri konzumácii horúcej, pikantnej, slanej alebo kyslej potravy. Po určitom čase si na to človek môže zvyknúť, no rozhodne netreba otáľať. Vývoj nádoru totiž zdanlivým zmiznutím problému nekončí. Naopak, neskôr sa začne zhoršovať pohyblivosť jazyka, dochádza k horšiemu spracovávaniu a prehĺtaniu potravy.

Ako sa správne starať o jazyk? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor