MENU
novinky-a-odbornici

Infekciu a zápal tam dole neradno podceniť: Čo riskujete?

Pri nepríjemnej bolesti môže pomôcť aj prikladanie hrejivého termoforu.
Novinky a odborníci

Infekciu a zápal tam dole neradno podceniť: Čo riskujete?

Chlad mechúru rozhodne neprospieva. Ohrození sú najmä cukrovkári a ženy v prechode. Na nedoliečený zápal močových ciest si dajte pozor, môže byť nebezpečný.

Častá návšteva toalety, kalný a zapáchajúci moč, bolesť v podbruší, teplota, pálenie či rezanie pri močení sú jasnými signálmi zápalu močových ciest. Podľa štatistík patria po ochoreniach horných dýchacích ciest k druhým najčastejšie sa vyskytujúcim bakteriálnym infekciám.

Nepríjemné a bolestivé zápaly potrápia viac ženy. „Ich močová rúra je dlhá len 4 centimetre a v jej tesnej blízkosti sa nachádza pošva a konečník. Baktériám stačí prekonať malú vzdialenosť, aby sa dostali do vlhkého a teplého prostredia močových ciest,“ vysvetľuje Katarína Varechová, všeobecná lekára pre dospelých z Nemocnice v Michalovciach.

Zatiaľ čo v produktívnom veku sú infekcie močového ústrojenstva „výsadou“ žien, po päťdesiatke sa percento výskytu u oboch pohlaví vyrovnáva. „Môže za to zväčšená prostata a zhoršená priechodnosť močovej trubice,“ objasňuje odborníčka. Najviac býva zápalom postihnutý močový mechúr a močová rúra.

Kto je na vine?

Chlad a vlhkosť močovému mechúru rozhodne neprospievajú. Okrem bežného prechladnutia môžu mať na svedomí vznik zápalov aj bežné baktérie, sexuálne prenosné choroby, vrodené anomálie či oslabenie imunity pri rôznych chorobách.„Až 80 percent prípadov vyvolávajú zápal baktérie Escherichia coli, tiež stafylokoky, streptokoky a Enterococcus faecalis. Tieto baktérie sú dôležitou súčasťou črevnej mikroflóry, niektoré z nich sú dôležité aj pri trávení,“ vysvetľuje doktorka. Problém nastáva, keď sa pri sexe alebo priamym kontaktom zanesú do ústia močovej rúry, kde sa im darí rozmnožovať.

Choďte k doktorovi

Pri príznakoch zápalu močových ciest návštevu lekára neodkladajte. „Nekomplikované infekcie sa môžu preliečiť aj jednorazovou dávkou antibiotík. Bolesť môžete tlmiť spazmoanalgetikami, pite veľa tekutín a užívajte probiotiká, ktoré zabraňujú premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov v tele,“ radí odborníčka. 

Lieky, ktoré vám lekár predpíše, doberte aj v prípade, že vám akútne príznaky infekcie ustúpia do 2 dní. K sexu by ste sa mali vrátiť až po týždni. V prípade komplikovaných, opakujúcich sa či chronických zápaloch vás všeobecný lekár pošle na vyšetrenie na urológiu.

Môže byť nebezpečný

Na infekcie močových ciest sú náchylnejšie ženy v menopauze a takisto diabetici. U niektorých žien sa môžu objaviť aj počas tehotenstva. „Neliečený zápal môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve a vyvolať predčasný pôrod,“ varuje doktorka. Asi pätnástim percentám pacientov sa nepríjemné problémy vracajú. „Môže za to aj genetika, štýl obliekania, prehnaná intímna hygiena, často nedoliečený primárny zápal a oslabená imunita,“ objasňuje. Časté infekcie majú neraz na svedomí bolesť pri pohlavnom styku, no aj vznik inkontinencie či dráždivého močového mechúra. Ochorenie dnes možno liečiť rýchlo a hlavne efektívne. Ak ho podceníte, môže sa stať chronickým, poškodiť obličky a pomôcť vám nemusia už ani antibiotiká.

Čo vám pri zápaloch močových ciest zaručene pomôže? Čítajte na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia