Častá návšteva toalety, kalný a zapáchajúci moč, bolesť v podbruší, teplota, pálenie či rezanie pri močení sú jasnými signálmi zápalu močových ciest. Podľa štatistík patria po ochoreniach horných dýchacích ciest k druhým najčastejšie sa vyskytujúcim bakteriálnym infekciám.
Nepríjemné a bolestivé zápaly potrápia viac ženy. „Ich močová rúra je dlhá len 4 centimetre a v jej tesnej blízkosti sa nachádza pošva a konečník. Baktériám stačí prekonať malú vzdialenosť, aby sa dostali do vlhkého a teplého prostredia močových ciest,“ vysvetľuje Katarína Varechová, všeobecná lekára pre dospelých z Nemocnice v Michalovciach.
Zatiaľ čo v produktívnom veku sú infekcie močového ústrojenstva „výsadou“ žien, po päťdesiatke sa percento výskytu u oboch pohlaví vyrovnáva. „Môže za to zväčšená prostata a zhoršená priechodnosť močovej trubice,“ objasňuje odborníčka. Najviac býva zápalom postihnutý močový mechúr a močová rúra.
Kto je na vine?
Chlad a vlhkosť močovému mechúru rozhodne neprospievajú. Okrem bežného prechladnutia môžu mať na svedomí vznik zápalov aj bežné baktérie, sexuálne prenosné choroby, vrodené anomálie či oslabenie imunity pri rôznych chorobách.„Až 80 percent prípadov vyvolávajú zápal baktérie Escherichia coli, tiež stafylokoky, streptokoky a Enterococcus faecalis. Tieto baktérie sú dôležitou súčasťou črevnej mikroflóry, niektoré z nich sú dôležité aj pri trávení,“ vysvetľuje doktorka. Problém nastáva, keď sa pri sexe alebo priamym kontaktom zanesú do ústia močovej rúry, kde sa im darí rozmnožovať.
Choďte k doktorovi
Pri príznakoch zápalu močových ciest návštevu lekára neodkladajte. „Nekomplikované infekcie sa môžu preliečiť aj jednorazovou dávkou antibiotík. Bolesť môžete tlmiť spazmoanalgetikami, pite veľa tekutín a užívajte probiotiká, ktoré zabraňujú premnoženiu nežiaducich mikroorganizmov v tele,“ radí odborníčka.
Lieky, ktoré vám lekár predpíše, doberte aj v prípade, že vám akútne príznaky infekcie ustúpia do 2 dní. K sexu by ste sa mali vrátiť až po týždni. V prípade komplikovaných, opakujúcich sa či chronických zápaloch vás všeobecný lekár pošle na vyšetrenie na urológiu.
Môže byť nebezpečný
Na infekcie močových ciest sú náchylnejšie ženy v menopauze a takisto diabetici. U niektorých žien sa môžu objaviť aj počas tehotenstva. „Neliečený zápal môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve a vyvolať predčasný pôrod,“ varuje doktorka. Asi pätnástim percentám pacientov sa nepríjemné problémy vracajú. „Môže za to aj genetika, štýl obliekania, prehnaná intímna hygiena, často nedoliečený primárny zápal a oslabená imunita,“ objasňuje. Časté infekcie majú neraz na svedomí bolesť pri pohlavnom styku, no aj vznik inkontinencie či dráždivého močového mechúra. Ochorenie dnes možno liečiť rýchlo a hlavne efektívne. Ak ho podceníte, môže sa stať chronickým, poškodiť obličky a pomôcť vám nemusia už ani antibiotiká.
Čo vám pri zápaloch močových ciest zaručene pomôže? Čítajte na ďalšej strane.