Kvalitná liečba alergika pomáha chrániť proti koronavírusu. Vedeli ste o tejto možnosti?
2. 10. 2020, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:33)

Zdroj: Shutterstock
O tom, ako zvládajú pandémiu alergici a o nových možnostiach liečby sme sa porozprávali s imunológom docentom MUDr. Martinom Jeseňákom z Martina.
Množstvo alergikov zažíva teraz ťažké časy aj pre pandémiu novým koronavírusom. Je človek s alergiou viac ohrozený covidom -19 ako zdravý?
Podľa súčasných vedomostí a výsledkov mnohých štúdií sa alergici nejavia byť rizikovejší pre získanie ochorenia COVID-19 či jeho komplikovaného priebehu. Práve naopak, viaceré práce naznačujú istý možný ochranný efekt alergického zápalu. To isté platí aj pre rôzne formy antialergickej liečby, ktorá je bezpečná a nesmie sa vysadiť. Iná situácia je v prípade chrípky, kde sú alergici jednoznačne rizikovejší a ohrozenejší. Základným pravidlom je teda pokračovanie v užívaní pravidelnej antialergickej liečby s cieľom udržania dosiahnutej kontroly nad ochorením a očkovanie proti chrípke.

Alergik je však odkázaný na viacero liekov, často s vedľajšími účinkami. Existuje však aj šetrnejšia a účinnejšia možnosť. V čom je iná?
V súčasnosti sa väčšina alergikov lieči symptomatickou antialergickou liečbou – čiže liekmi potláčajúcimi alergické príznaky a udržujúcimi pod kontrolou alergický zápal v dýchacích cestách. Medzi takéto formy liečby patria antihistaminiká, či spreje do nosa - obvykle na báze kortikoidov, či kvapky do očí. Pri vysadení tejto liečby však skoro dôjde k obnove alergických príznakov. Inovatívnou možnosťou ako alergický zápal nielen potlačiť, ale ho aj vyliečiť je alergénová imunoterapia.
Možnosť zbaviť sa množstva liekov znie pre pacientov s alergiou ako spása. V čom spočíva mechanizmus účinku imunoterapie?
Imunoterapia ako termín označuje postupy, ktorými sa snažíme modulovať a korigovať imunitné reakcie v želanom smere v prospech liečeného. Mechanizmus teda spočíva v utlmení nadmernej a poškodzujúcej reaktivity imunitného systému. Jej princípom je podávanie alergénu, ktorý vyvoláva príznaky u daného pacienta v pravidelných intervaloch v rovnakej dávke. Táto pravidelná aplikácia navodzuje v imunitnom systéme zmeny, ktoré vedú k potlačeniu nadmernej reaktivity a nastoleniu tolerancie pre daný alergén. Ak sa nechce pacient len účinne liečiť ale aj vyliečiť, treba zvážiť alergénovú imunoterapiu u každého alergika.
Zdroj: Valeria Zacharova
Martin Jeseňák je popredný slovenský imunológ.
Za ako dlho si organizmus na tento príčinný alergén zvykne?
Aby daná liečba bola účinná a mala dlhodobé účinky, je potrebná minimálne trojročná aplikácia. Už v priebehu prvej sezóny pacient pociťuje zmiernenie príznakov, nepotrebuje toľko klasickej úľavovej liečby. Okrem toho táto liečba dokáže znížiť riziko rozvoja astmy, vzniku nových alergií či zvýrazňovania závažnosti už existujúceho alergického ochorenia.
A čo v prípade, ak človek trpí naraz dvoma či viacerými alergiami?
Ak má pacient viacero príčinných alergénov, možno zvoliť dve alebo tri alergénové imunoterapie podávané buď súčasne alebo postupne.
S akými alergiami si imunoterapia dokáže poradiť?
V súčasnosti sa štandardne používa na liečbu predovšetkým rôznych foriem alergickej nádchy, či už vyvolanej peľmi stromov, tráv, burín ale aj alergénmi roztočov. Inou možnosťou je liečba alergie na vybrané vzdušné plesne prípadne alergény zvierat, hoci v prípade týchto alergénov je v súčasnosti obmedzená dostupnosť imunoterapie. Alergénová imunoterapia je určená aj pre liečbu astmatikov, ktorých príčinným alergénom sú roztoče. Nemenej dôležitou je alergia na blanokrídly hmyz ako včely, osy, kedy alergénová imunoterapia predstavuje nielen príčinnú liečbu ale život zachraňujúcu liečbu.
Ako sa imunoterapia aplikuje? Ide o tabletky, alebo musí pacient k lekárovi?
Existujú prípravky na podanie pod jazyk – či už tabletky alebo roztok. Inou možnosťou je podkožná imunoterapia vo forme pravidelných podkožných injekcií s daným alergénom. V súčasnosti sa pracuje aj na inovatívnych formách imunoterapie, napríklad pre liečbu niektorých foriem potravinovej alergie. Vo svete je už k dispozícii epikutánna imunoterapia, pri ktorej sa dáva na kožu náplasť obsahujúca daný potravinový alergén.
Účinkuje na každého pacienta? Od čoho závisí výsledný efekt liečby?
Účinnosť alergénovej imunoterapie má niekoľko podmienok a predpokladov. Predovšetkým je to správne určený príčinný alergén. Na to slúžia kožné testy v kombinácii s vybranými laboratórnymi vyšetreniami. Samozrejme je nutné analyzovať výsledky testov vo vzťahu k príznakom pacienta v prítomnosti daného alergénu. Nie všetko, čo vyjde pozitívne v testoch, zároveň aj predstavuje alergén vyvolávajúci ťažkosti. Druhým predpokladom je voľba správnej formy alergénovej imunoterapie pre konkrétneho pacienta, ktorá mu bude vyhovovať, bude ju tolerovať, ale predovšetkým pravidelne užívať minimálne 3 roky. Pri splnení všetkých týchto predpokladov má imunoterapia vysokú účinnosť prakticky u každého pacienta.
Znie to ako sci-fi. Nie sú výnimky?
Existujú pacienti, u ktorých je veľa príčinných alergénov, kedy môžeme vyriešiť iba jeden alebo niekoľko alergénov na základe dostupných foriem alergénovej imunoterapie. Vtedy účinnosť nemusí byť taká ako u pacienta s jedným či dvomi príčinnými alergénmi.
Znamená to, že symptomatická liečba alergie je zbytočná?
Doposiaľ používané formy symptomatickej liečby sú účinné a moderné, ale neriešia samotnú alergiu. Len potláčajú alergický zápal a príznaky. V súčasnosti používané lieky sú nielen účinné, ale aj bezpečné s minimom nežiaducich účinkov. Avšak pri ich vysadení dochádza pomerne skoro k obnove alergických príznakov. Ak pacient začne užívať alergénovú imunoterapiu, v priebehu liečby sme u väčšiny schopní vysadiť klasickú antialergickú liečbu, takže podstatná časť pacientov užíva následne len imunoterapiu a po jej konci môže ostať úplne bez antialergickej liečby.
Nie pre všetkých alergikov však môže byť vhodná….
Alergénová imunoterapia by sa mala zvážiť u každého alergika. Najlepšie je začať s ňou čo najskôr, v čo najnižšom veku – optimálne u detí starších ako 5 rokov, kým sa celý alergický proces nerozbehne a nepribudnú ďalšie alergie. Problém však môže byť u polyvalentných alergikov, kde nie je možné určiť jeden alebo dva príčinné alergény. Podobne môže byť obmedzením iné chronické nestabilné ochorenie, napríklad autoimunitné alebo aplikácia imunosupresívnej liečby. Vo všeobecnosti je ale nevhodných pacientov na imunoterapiu relatívne málo.
Má imunoterapia aj nejaké riziká, nežiadúce účinky?
Nežiaduce účinky sú zriedkavé, najčastejšie sú to mierne reakcie v mieste aplikácie – v ústnej dutine v podobe svrbenia alebo mierneho opuchu prípadne v mieste podania injekcie. U väčšiny pacientov sú však tieto lokálne nežiaduce účinky mierne a v priebehu času ustúpia. Imunoterapiu sme nútení ukončiť len u veľmi malej časti pacientov. Extrémne zriedkavo sa môžu objaviť aj systémové alergické reakcie, preto sa podkožná imunoterapia podáva v ambulancii imunoalergológa.
Je imunoterapia na liečbu alergií u nás bežne dostupná, dostane sa k nej každý alergik?
Máme dobrú sieť špecialistov – klinických imunológov a alergológov – čo umožňuje nielen správnu diagnostiku, ale aj včasné začatie alergénovej imunoterapie. Akokoľvek, stále dostáva túto formu liečby iba menšia časť alergikov. Preto treba o tejto liečbe hovoriť. Aj samotný pacient – alergik, by sa mal dožadovať tejto liečby, a to čo najskôr po stanovení diagnózy alergického ochorenia dýchacích ciest. Používanie alergénovej imunoterapie u čo najväčšej časti alergikov odlišuje dobrého a moderného alergológa od tých ostatných, neprogresívnych kolegov.