MENU
novinky-a-odbornici

Imunológ: Pred rakovinou ochráni očkovanie. Pre koho je zadarmo?

Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Imunológ: Pred rakovinou ochráni očkovanie. Pre koho je zadarmo?

Každý deň zistia rakovinu krčka maternice 2 Slovenkám. Každá tretia príde k lekárovi neskoro. Na toto ochorenie by však nemusela zomrieť žiadna žena!

V boji s rakovinou krčka maternice dnes máme podľa slov lekárov dve silno účinné zbrane. Okrem pravidelnej a kvalitnej gynekologickej prehliadky je to aj očkovanie proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť!

„Je tragédiou, že 200 až 300 žien ročne zbytočne prichádza o život, hoci by sme ich mohli zachrániť. Dlho sme čakali na prvú účinnú vakcínu proti rakovine, a v súčasnosti ju máme. Vakcína proti vírusu HPV dokáže spoľahlivo zabrániť vzniku viacerých druhov onkologických ochorení, len ju treba využívať,“ hovorí prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., pediater imunológ alergiológ, primár Klinickej imunológie a alergiológie Univerzitnej nemocnice Martin a UK JLF.

Mladí v ohrození 

Počet nádorov spojených s HPV u nás napriek možnosti očkovania totiž stále narastá. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je u mladých sexuálne aktívnych ľudí vo veku 25–29 rokov. Rakovina si nemusí prejaviť ihneď a na niektorých z nich po nákaze počká. Od infekcie k vzniku nádoru môže uplynúť až 15 rokov. A aké onkologické ochorenia im hrozia?

Okrem rakoviny krčka maternice sa HPV infekcia môže podieľať aj na rakovine penisu, vagíny, konečníka, vulvy, ústnej dutiny a nosohltanu. V súčasnosti neexistuje proti nim iná ochrana okrem očkovania. Proti HPV vírusu by sa teda mali očkovať aj dospelé ženy aj muži. Podľa profesora Jeseňáka je však ideálne očkovať najmä tínedžerov, dievčatá i chlapcov vo veku 12-13 rokov.

„Rodičia by mali mať možnosť ochrániť svoje dcéry a synov pred infekciou HPV čo najúčinnejšie už v tínedžerskom veku. Rakovine krčka maternice sa dá vakcináciou predísť a zabrániť tak neskoršiemu vzniku onkologického ochorenia. Je vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života nebudú nakazení HPV. Neskôr, u sexuálne aktívnych mladých ľudí sa už táto nákaza nedá vylúčiť. Navyše imunitný systém dievčat a chlapcov vo veku 12 až 13 rokov má obrovskú kapacitu a k úplnej ochrane pred vírusom HPV im stačia dve dávky vakcíny,“ konštatuje imunológ a pediater.

Účinná ochrana

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE upozorňuje na nízku zaočkovanosť voči HPV vírusu na Slovensku. „V súčasnosti oslovujeme pediatrov a gynekológov a vytvárame mapu pomoci v boji proti rakovine krčka maternice. Spolupracujúce ambulancie budú označené nálepkou NIE RAKOVINE krčka maternice a v čakárni pred vyšetrením si ženy i rodičia detí budú môcť prečítať edukačné materiály o tom, ako tomuto ochoreniu predchádzať,“ hovorí prezidentka aliancie Jana Pifflová Španková.

Spolupracujúce ambulancie budú označené nálepkou NIE RAKOVINE krčka maternice.Spolupracujúce ambulancie budú označené nálepkou NIE RAKOVINE krčka maternice.
Spolupracujúce ambulancie budú označené nálepkou NIE RAKOVINE krčka maternice.
Zdroj: NIE RAKOVINE
Celá fotogaléria TU.

Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. 

  • Dvojvalentná vakcína je pre 12-ročné deti plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18).
  • Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV a pokrýva 77% HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku a u 12-ročných detí je táto vakcína čiastočne hradená zo zdravotného poistenia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor