MENU
Novinky a odborníci

Imunológ o krvných zrazeninách z vakcín: Sú ženy s antikoncepciou naozaj rizikové?

A čo si myslí známy slovenský imunológ? „V prípade vektorových vakcín sa objavujú zriedkavé komplikácie v zmysle vzniku krvných zrazenín spojených v nezvyčajných lokalitách  ako mozgové žily, cievy zásobujúce vnútorné orgány brucha  s poklesom počtu krvných doštičiek. Podkladom je neprimeraná imunitná, v podstate autoimunitná odpoveď, ku ktorej dochádza v rámci postvakcinačnej imunitnej odpovede. U daných pacientov - najmä žien  mladších ako 50 rokov sa tvoria protilátky proti doštičkového faktoru 4 (PF4). Tie následne po väzbe na krvné doštičky vedú k ich aktivácii, spájaniu a tvorbe zrazenín. Tým, že sa doštičky spájajú, dochádza k ich spotrebe a následnému poklesu v krvi," objasňuje docent MUDr. Miloš Jeseňák, ako k zrazeninám vôbec dochádza.

Prečo mladé ženy?

Ochorenie dostalo označenie VITT - vakcínou indukovaná imúnna trombocytopénia s trombózou, pričom trombocytopénia označuje pokles krvných doštičiek, trombóza zas vznik krvných zrazenín.  Na to, prečo k tomuto stavu dochádza, sa ešte nepozná jasná odpoveď.  „Zdá sa, že ide o raritnú vedľajšiu príhodu spojenú len so skupinou vektorových vakcín, v prípade mRNA vakcín sa táto komplikácia neobjavuje," mieni Miloš Jeseňák. No rovnakú technológiu ako vakcíny od AstraZeneca či Johnson & Johnson však používa vakcína proti ebole, v súvislosti s ktorou sa krvné zrazeniny nevyskytovali.

Zvažujú sú aj iné mechanizmy vzniku, napríklad interakcia negatívne nabitého povrchu vírusového vektora s doštičkami, prídatný vplyv estrogénov ako aj obsah niektorých reziduálnych zložiek vo vektorových vakcínach (napr. EDTA)," pokračuje lekár. 

Najzaujímavejšie je, že vznik krvných zrazenín nemôžete predvídať, keďže podľa profesora Jeseňáka k nim nevedie žiadny predchádzajúci zdravotný stav. „Nepredpokladá sa, že by vrodený trombofilný stav (teda geneticky podmienená zvýšená zrážanlivosť krvi rôznymi mechanizmami) alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie či anamnéza krvných zrazením v minulosti boli predisponujúce faktory pre túto raritnú, imunitne podmienenú komplikáciu."

Hoci po prípade štyridsať sedemročnej slovenskej pacientky po trombóze mozgových žilových sínusov, u ktorej sa zistila predispozícia k poruche zrážanlivosti krvi, sa súvis medzi očkovaním touto vakcínou a následnou trombózou považoval za pravdepodobný. Každopádne, ako informuje EMA, proces, ako by mohla vakcína spustiť zrazeninu, sa stále skúma. 

Presný mechanizmus, ktorým by vakcíny na prevenciu ochorenia covid-19 od spoločnosti AstraZeneca či Johnson & Johnso zvyšovali riziko výskytu nezvyčajných krvných zrazenín, v súčasnosti nie je známy, “ potvrdzuje aj hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemiková.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor