MENU
novinky-a-odbornici

Imunológ o krvných zrazeninách z vakcín: Sú ženy s antikoncepciou naozaj rizikové?

Ak beriete hormonálnu antikoncepciu, o očkovaní proti covidu-19 sa poraďte s gynekológom.
Novinky a odborníci

Imunológ o krvných zrazeninách z vakcín: Sú ženy s antikoncepciou naozaj rizikové?

Jarný prípad tridsať osemročnej slovenskej učiteľky, ktorá s podozrením na krvnú zrazeninu umrela dva týždne po očkovaní AstraZenecou rozvírila pochybnosti, či sú vôbec anti-covid vakcíny bezpečné.

Z pohľadu všetkých zaočkovaných je hlásených úmrtí následkom krvných zrazenín z vakcín zanedbateľný počet. Hoci varovanie pred nimi do príbalových letákov muselo pribudnúť, stále nie je jasné, ako a či vôbec vakcína ku krvným zrazeninám môže viesť. „Najzávažnejšími vedľajšími účinkami sú veľmi zriedkavé prípady neobvyklých krvných zrazenín s nízkym počtom krvných doštičiek, ktorých výskyt sa odhaduje na 1 prípad zo 100 000 očkovaných ľudí. Výhody lieku od AstraZeneca však prevažujú nad jeho rizikami u dospelých všetkých vekových skupín,“ upokojuje Európska lieková agentúra (EMA) aktuálne na svojej stránke.

Zrazeniny spustí imunita?

Avšak po ôsmich správach z USA o závažných prípadoch neobvyklých krvných zrazenín spojených s nízkou hladinou krvných doštičiek, z ktorých jedna mala fatálne následky, sa po „Astre“ zrodilo podozrenie z tvorby krvných zrazenín aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson &  Johnson. Opäť sa ako rizikové javili najmä mladšie ženy a to do troch týždňov po očkovaní. Krvné zrazeniny sa pritom vyskytovali väčšinou na neobvyklých miestach, ako žily v mozgu, v bruchu a v tepnách spolu s nízkou hladinou krvných doštičiek a niekedy krvácaním. Skúmané prípady boli veľmi podobné prípadom AstraZenecy.

Podľa odborníkov jedným z prijateľných vysvetlení kombinácie krvných zrazenín a zníženého množstva krvných doštičiek by mohla byť imunitná odpoveď, ktorá vedie k stavu podobnému u pacientov liečených heparínom, liekom na zníženie zrážavosti krvi. 

Čo si myslí lekárka Katarína Galková z nitrianskej nemocnice o vakcíne AstraZenecaČo si myslí lekárka Katarína Galková z nitrianskej nemocnice o vakcíne AstraZeneca
Čo si myslí lekárka Katarína Galková z nitrianskej nemocnice o vakcíne AstraZeneca
Zdroj: FB

Tím vedcov vo Veľkej Británii počas štúdie uverejnenej v New England Journal of Medicine uskutočnil hĺbkové vyšetrenie 22 pacientov, u ktorých sa po podaní dávky vakcíny AstraZeneca vyvinuli vážne krvné zrazeniny spolu s poklesom krvných doštičiek. Testovali tiež ďalšieho pacienta, ktorý mal po očkovaní klinické príznaky poklesu krvných doštičiek. Takmer všetci pacienti, teda 22 z 23, mali pozitívny test na neobvyklé protilátky proti doštičkovému faktoru 4, signálnemu proteínu, ktorý pomáha telu koordinovať zrážanie krvi. Prítomnosť týchto protilátok naznačuje, že vakcíny by mohli spúšťať autoimunitný záchvat, ktorý spôsobuje tvorbu veľkých zrazenín, ktoré potom znižujú prísun krvných doštičiek v krvi. Toto je pritom v poradí už štvrtá štúdia, ktorá tieto protilátky u ľudí po vakcinácii proti covidu objavila. Tento syndróm sa objavuje aj pri liečbe heparínom, liekom proti zrážaniu krvi. Prečo sa to tak u malej skupinky ľudí deje, je stále záhada, píše portál WebMD.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor