MENU
novinky-a-odbornici

Iba nevinný štípanec?! Pri bodnutí hmyzom môže ísť o život

Je to len nevinný štípanec?
Novinky a odborníci

Iba nevinný štípanec?! Pri bodnutí hmyzom môže ísť o život

Pozor na nevítaných letných spoločníkov! Bodnutie hmyzom môže vydesiť nepríjemnými následkami. Viete, kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Niekto ich doslova priťahuje a iného sa ani len nedotknú. Otravné komáre, dotieravé muchy a nebezpečné osy sú nám s príchodom letných teplôt opäť v pätách. To, že vás napadnú, zistíte veľmi rýchlo. Bežná reakcia po uštipnutí hmyzom sa prejavuje lokálne, v mieste postihnutia.

„K najčastejším príznakom patrí začervenanie v mieste vpichu, ktoré môže byť tiež tvrdšie, opuchnuté, teplejšie, niekedy je prítomná aj hrčka. Ide o nealergickú reakciu, ktorej príznaky by mali ustúpiť do 24 hodín,“ vysvetľuje primárka oddelenia vnútorného lekárstva a imunologička Dušana Žinčáková z nemocnice v Humennom. Inak to už vyzerá, keď ste na jed hmyzu alergickí.

Keď ide o život

Reakcia spôsobená alergiou vzniká už niekoľko minút po napadnutí. Prejaví sa na mieste uštipnutia alebo aj na iných častiach tela. Môže mať rôznu intenzitu, od miernych až po ťažké s rozvojom anafylaktického šoku. „Alergická reakcia na jed hmyzu môže vzniknúť aj u ľudí, ktorí nie sú alergici, no silnejšie prejavy sa vyskytnú skôr u ľudí s ďalšími alergickými ochoreniami. K celkovým príznakom patrí únava, žihľavka so svrbením na celom tele, opuch tváre, napínanie na vracanie, bolesti brucha, hnačka, závraty, sťažené dýchanie a prehĺtanie. Ak sa k nim pridružia modré pery a končeky prstov rúk, pokles krvného tlaku, kolaps alebo porucha vedomia, ide o situ áciu ohrozujúcu život ,“ vysvetľuje doktorka.

Platí, že čím skôr sa alergické príznaky objavia, tým masívnejšie budú celkové prejavy alergie. Aj malý štípanec môže spôsobiť problémy s prehĺtaním a dýchaním, opuchy, nevoľnosti či závraty, ktoré môžu prejsť až do stavu ohrozujúceho život – anafylaktického šoku. „Jeho príznaky nastupujú veľmi rýchlo, od troch do 30 minút, preto je potrebné ihneď privolať lekársku pomoc,“ apeluje odborníčka. 

Alergická reakcia na jed hmyzu môže vzniknúť aj u ľudí, ktorí nie sú alergici, no silnejšie prejavy sa vyskytnú skôr u ľudí s ďalšími alergickými ochoreniami.
MUDr. Dušana Žinčáková, imunoalergiologička

Prvá pomoc 

Nie ste si istí, čo vás uštiplo? „Miesto vpichu umyte vodou a mydlom, môžete ho potrieť slanou vodou alebo dezinfekčným roztokom, čím znížite riziko infekcie,“ vysvetľuje postup prvej pomoci Dušana Žinčáková. Štípanec od komára sa prejaví ako malá červená škvrna s hrboľčekom, ktorá nepríjemne svrbí. Aby sa vám postihnuté miesto, čo najrýchlejšiemu zahojilo, snažte sa ho vôbec neškrabať. Svrbenie pomôžu zmierniť aj chladivé gély. Nepríjemné príznaky odznejú v priebehu minút alebo niekoľkých dní.

Ak vás bodne včela alebo osa, určite si to všimnete ihneď. Najprv sa vám na koži nemusí nič objaviť, ale po niekoľkých minútach môže miesto bodnutia opuchnúť a sčervenať. V strede opuchu môžete vidieť nepatrnú bielu značku po vpichu. „Žihadlo včely vyberte opatrne pinzetou. Žihadlo obsahuje malý vačok s jedom, dôležité je, aby sa jed z vačka nedostal pod kožu. Na zmiernenie opuchu pomôže, ak budete časť tela, ktorá je bodnutá alebo pichnutá hmyzom, držať vo zvýšenej polohe. „Úľavu prinesie aj ľadový alebo alkoholový obklad. Pri bodnutí do krku, úst alebo jazyka cmúľajte kúsok ľadu. Miesto bodnutia na koži potrite protialergickým krémom, pri väčšej reakcii kortikoidným krémom, prípadne je potrebné podať celkové antihistaminiká.“ vysvetľuje.

Ak ste na jed hmyzu alergickí, od jari do jesene by ste mali nosiť pri sebe balíček prvej pomoci. Ten by mal obsahovať lieky – antihistaminikum a kortikosteroid v tabletách, adrenalínové pero a sprej na rozšírenie priedušiek.

Domáca medicína

Niečo vás uštiplo a už utekáte do kuchyne po fľašu s octom? Aj lieky našich mám a starých mám nám môžu pomôcť. „Využiť môžete roztoky octu, citróna či morskej soli, rozdrvené listy Aloe vera či bazalky s chladivým účinkom, listy skorocelu či kamilky na zmiernenie bolesti a opuchu,“ dopĺňa doktorka.

9x ochrana pred hmyzom

  1. Vyhýbajte sa miestam s veľkým výskytom hmyzu, ku ktorým patria najmä stojaté vody, kvetinové záhony či včelárske oblasti.
  2. Používajterepelenty.
  3. V prírode je vhodné nosiť dlhé rukávy, dlhé nohavice a pevné topánky.
  4. Uprednostnite tmavšie oblečenie, pestré farby a kvetinové vzory hmyz lákajú.
  5. Nie je vhodné používať parfumy, voňavé krémy na opaľovanie, šampóny a laky na vlasy, ktoré takisto priťahujú hmyz.
  6. V prírode nechoďte bosí.
  7. Nepite priamo z fľaše či plechoviek. Nápoje je odporučené vždy prikrývať, prehltnutá osa môže byť životu nebezpečná.
  8. Nedráždite hmyz rýchlymi pohybmi.
  9. Doma vám zase pomôžu ochranné sieťky na oknách a dverách, elektrické odpudzovače, spreje, insekticídne špirály, chemické či ultrazvukové odpudzovače.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor