MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka radí: Čo je pri liečbe hypertenzie najdôležitejšie?

Niekedy sa vysoký tlak prejaví až infarktom.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Odborníčka radí: Čo je pri liečbe hypertenzie najdôležitejšie?

Vedeli ste, že problémy s vysokým krvným tlakom má u nás v priemere každý tretí Slovák?

V prípade liečby vysokého krvného tlaku zohráva dôležitú úlohu aktívna účasť pacienta a komunikácia s lekárom. „Aktívny prístup k liečbe zo strany pacientov zvyšuje šance dodržiavania liečby, a tým aj jej účinnosť,“ povedala Adriana Šimková, praktická lekárka a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.

Vysokým krvným tlakom trpí v priemere každý tretí Slovák. Množstvo pacientov je však podľa odborníkov neliečených. „Mnohým by pomohlo, keby s nimi na vyšetrenie prišiel niekto blízky, ktorému sa zdôveria, on by si zapamätal dôležité informácie, respektíve ich dokázal neskôr pripomenúť. Podstatné sú i otázky, ktoré pacient položí lekárovi, pretože úroveň ich vzájomnej komunikácie sa výrazne podpisuje na tom, ako pacient prijme liečbu,“ spresnila Šimková s tým, že blízka osoba môže pomôcť najmä pacientom seniorom.

Pýtajte sa 

Pacientom odporúča, aby si spísali základné informácie a otázky, ktoré chcú s lekárom prediskutovať a nebáli sa ozvať v prípade, že im je niečo nejasné. Prevenciou pred neporozumením môže byť ak pacient na záver rozhovoru zhrnie vlastnými slovami, čo sa od lekára dozvedel. Pre časovo vyťažených pacientov zdôrazňuje možnosť kontaktovať lekára telefonicky alebo mailom. Apeluje tiež na využitie elektronických receptov, rôznych dostupných aplikácií, slúžiacich na kontrolu zdravotného stavu, ktoré zabezpečujú efektívnu komunikáciu lekár-pacient.

Odborníci tiež upozorňujú, že úspešnosť liečby závisí aj od pacientovej sebadisciplíny. V prípade vysokého krvného tlaku zohráva dôležitú úlohu aj režimová liečba, teda dodržiavanie istej životosprávy. Pacient by mal dodržiavať pravidelnú fyzickú aktivitu, spánkovú hygienu, správne stravovacie návyky, prípadne obmedziť fajčenie, či redukovať svoju telesnú hmotnosť.

Prevencia je základ

Prevenciou je najmä poznať vlastný zdravotný stav, čo umožňujú pravidelné preventívne prehliadky. Lekári tiež vyzývajú pacientov, aby si pravidelne kontrolovali krvný tlak aj doma pomocou tlakomeru.

Hodnoty krvného tlaku sa uvádzajú v milimetroch ortuti. Táto jednotka sa označuje ako mm Hg. Hypertenzia nastáva vtedy, ak je krvný tlak dlhodobo v hodnotách nad 140/90 mmHg, prípadne u diabetikov nad hodnotami 130/90 mmHg. Normálna hodnota je u väčšiny ľudí pod 130/80 a optimálna hodnota pod 120/80.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia