MENU
novinky-a-odbornici

Jednoduchý TEST, ktorý vám môže zachrániť zrak. Spravte si ho hneď!

Samovyšetrenie zraku nie je zložité, zrkadlo vám ale nepomôže.
Novinky a odborníci

Jednoduchý TEST, ktorý vám môže zachrániť zrak. Spravte si ho hneď!

Existuje spôsob, ako si aj bez pomoci lekára dokážete otestovať zrak a zistiť, či vás neohrozuje začínajúce nezvratné ochorenie vedúce k slepote. Na jednoduché vyšetrenie potrebujete Amslerovu mriežku.

Ochorenie vekom podmienená degenerácia makuly sa vyvíja postupne a problémom je, že si ho veľakrát ani sám pacient nevšimne. Keď na seba upozorní jasnými príznakmi, vypadávaním písmeniek z čítaného textu či zdeformovaným obrazom, choroba už postúpila a je ťažšie ju liečiť.

Ochorenie, ktoré zasahuje makulu, teda centrálnu časť sietnice oka a miesto najostrejšieho videnia, postihuje najmä ľudí nad 50 rokov a jeho výskyt stúpa s vekom. Vo veku 65 rokov a viac ho diagnostikujú 1 človeku z 10. Po 75. narodeninách ním trpí približne každý 4. človek. Preto je dôležité zrak si pravidelne testovať a kontrolovať. Ako na to?

Pomoc musí prísť včas

Príčiny vzniku ochorenia nie sú známe, poznáme len rizikové faktory - fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, nadváha, nedostatok pohybu, vystavenie očí slnečnému žiareniu, svetlé dúhovky, výskyt ochorenia v rodine. Viaceré z týchto rizikových faktorov sa spájajú aj s častými civilizačnými ochoreniami, preto lekári odporúčajú predovšetkým zdravú životosprávu. Aby ste strate zraku zabránili, dôležitý je aj včasný záchyt ochorenia.

Najmä suchá forma vekom podmienenej degenerácie makuly býva bez príznakov. Funkciu chorého oka často preberá druhé oko. Stáva sa, že niektorí pacienti odhalia problém úplnou náhodou. Prídu ku mne na vyšetrenie, myslia si, že len potrebujú silnejšie okuliare a ja im diagnostikujem vekom podmienenú degeneráciu makuly. Ochorenie sa môže rýchlo zhoršovať a ak postihnutie zraku zistíme neskoro, v pokročilom štádiu vlhkej formy, môže sa stať, že mu už nedokážeme pomôcť a o zrak definitívne príde,“ upozorňuje na riziko očný lekár MUDr. Pavol Kusenda.

Test zraku pomocou Amslerovej mriežky je rýchly, jednoduchý a pomôže identifikovať problém aj bez lekára.

Ako si môžete skontrolovať zrak pomocou Amslerovej mriežky? >>>

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor