MENU
novinky-a-odbornici

Cysty v prsníkoch: TOTO by o nich mala vedieť každá žena

Nahmatali ste si v prsníku hrčku? Nepanikárte! Vo väčšine prípadov nemusí ísť o nič závažné a príčinou môže byť cysta.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Cysty v prsníkoch: TOTO by o nich mala vedieť každá žena

Väčšina žien ani netuší že ich má. Ak sa však o cystách v prsníku dozvedia, spanikária. Čoho sa obávať?

Zmeny na prsiach vystrašia každú ženu, no netreba myslieť hneď na najhoršie. Nie každý útvar na týchto miestach je skutočnou hrozbou. To však musí posúdiť lekár, vyšetrenie u gynekológa preto neodkladajte.

Ak si žena nahmatá v prsníku niečo, čo sa jej nezdá, tak to môže nazvať hrčkou. Väčšinou si nahmatá žľazové tkanivo, ktoré môže byť hutnejšie. Pomerne časté nálezy v prsníkoch sú cysty. Potrebné je navštíviť lekára a dať si to skontrolovať,“ radí gynekológ MUDr. Miloš Paškala. Väčšina cýst, hrčiek v prsníku nevyžaduje špeciálnu liečbu ani zákrok, lebo sama vymizne a nie je dôvod sa znepokojovať nad jej vznikom.

Nie je hrčka ako hrčka

Cysty sa však nezriedka zamieňajú za nádory. „Ak sa ženám povie, že majú cysty, väčšina sa zľakne. Toto slovo vyvoláva dojem nejakej patológie, ale nie je to nič nebezpečné. Cysta nemá potenciál nádorového ochorenia,“ upokojuje možné obavy gynekológ a vysvetľuje, že prsná žľaza sa v rámci života ženy môže meniť. Je ovplyvňovaná hormonálnymi zmenami počas menštruačného cyklu, rovnako aj počas tehotenstva, dojčenia či menopauzy.

Nahmataný útvar v prsníku je vždy nutné starostlivo vyšetriť, aby bola vylúčená prítomnosť zhubného
nádoru či prebiehajúceho zápalu.Nahmataný útvar v prsníku je vždy nutné starostlivo vyšetriť, aby bola vylúčená prítomnosť zhubného
nádoru či prebiehajúceho zápalu.
Nahmataný útvar v prsníku je vždy nutné starostlivo vyšetriť, aby bola vylúčená prítomnosť zhubného nádoru či prebiehajúceho zápalu.
Zdroj: Shutterstock

V rámci vývoja sa môže v prsnej žľaze vytvoriť dutina, ktorá sa naplní tekutinou, vtedy hovoríme o cyste. „Nie sú typické pre rakovinu prsníka. Zhubné nádory sú tuhé, solídne útvary, tvrdé ako kameň, nebývajú teda cystické. Vynimočne sa môže stať, že v nejakej cyste sa skrýva, ale je to veľmi raritné. Nádory sa začínajú prejavovať skôr ako drobná guľôčka. Lekár už pohmatom vie zistiť, či ide o nádor. Ten je fixovaný k okoliu, cysta je, naopak, mäkká, pod kožou dobre pohyblivá,“ objasňuje rozdiel ženský lekár.

Cysty v prsníku môžu byť osamotené aj mnohopočetnémôžu nadobúdať rôzne veľkosti. Niektoré ženy ich majú celoživotne a o ich prítomnosti v prsníkoch prakticky nevedia, neobťažujú ich ani bolestivosťou, ani tlakom.

Najčastejšie sú malé a žena netuší že ich má. Neraz bývajú súčasťou fibrocystickej mastopatie, čo je nenádorové ochorenie prsníka. U žien s touto diagnózou sa môžu prejaviť citlivosťou, tlakom a nepríjemnou bolesťou prsníkov, najčastejšie v druhej fáze menštruačného cyklu,“ hovorí o možných príznakoch cýst odborník.

Príčina ich vzniku nie je známa. Nedá sa teda povedať, u ktorej ženy sa budú objavovať s vyššou pravdepodobnosťou. Rovnako nie je isté, že ak má cysty matka, musí ich mať dcéra. Cysty sa môžu vytvoriť v ktoromkoľvek veku, častejšie však v období pred menopauzou. Nachádzať sa môžu v jednom alebo aj v oboch prsníkoch súčasne.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor