MENU
novinky-a-odbornici

Iba chrípka? Horúčky a vyrážka môže veštiť aj zákernú infekciu!

Jazyk s
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Iba chrípka? Horúčky a vyrážka môže veštiť aj zákernú infekciu!

Horúčka, angína a vyrážka. To sú prvé varovné príznaky infekcie, ktorá postihuje najmä deti. 

Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, priamym kontaktom alebo kontaminovanými predmetmi. Častejšie sa vyskytuje v zime a na jar a najmä v kolektívoch. Postihuje najčastejšie deti. 

Ide o bakteriálne infekčné ochorenie, pri ktorom je inkubačný čas v rozmedzí 1 až 6 dní. Šarlách je charakteristický horúčkou, angínou a kožným prejavom s typickou vyrážkou. Medzi klinické príznaky patria aj bolesť hlavy, zimnica, bolesti brucha, bolesti hrdla a zväčšené uzliny.

„Na slizniciach dutiny ústnej je nález typický pre streptokokovú angínu, jazyk je bielo povlečený a neskôr pokrytý drobnými červenými pupencamitakzvaný malinový jazyk,“ spresnila Júlia Adamčíková z odboru surveillance infekčných ochorení na ÚVZ SR. Typická vyrážka sa podľa jej slov objavuje na bruchu, vnútorných stranách stehien, bokoch trupu, v podpazuší či v lakťových jamkách.

Ochorenie sa vyskytuje častejšie u detí.Ochorenie sa vyskytuje častejšie u detí.
Ochorenie sa vyskytuje častejšie u detí.
Zdroj: Shutterstock

Čisté ruky

V liečbe tohto ochorenia sa uplatňujú penicilínové antibiotiká. „V porovnaní s minulosťou môžeme povedať, že ochorenie neprestavuje bezprostredné ohrozenie života, keďže včasná antibiotická liečba je účinná, urýchľuje zotavenie a znižuje možnosť rozvinutia komplikácií - poškodenie srdca a obličiek,“ povedala Adamčíková.

Očkovanie proti tomuto ochoreniu neexistuje. Základom prevencie je dodržiavanie základných hygienických návykov, izolácia chorého doma v čase ochorenia, ako aj prirodzená podpora imunity.

Je ho menej

Šarlách u nás má za posledných 10 rokov podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR klesajúci trend. V Epidemiologickom informačnom systéme (EPIS) za tento rok zatiaľ nie je nahlásený žiaden prípad.

Vlani evidovali 18 prípadov tohto ochorenia, rok predtým bolo spolu hlásených 76 prípadov a v roku 2019 celkovo 319. Ochorenia boli hlásené z každého kraja. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v uplynulých rokoch vo vekovej skupine od päť do deväť rokov. Najstarší pacient mal 64 rokov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor