MENU
novinky-a-odbornici

Kŕčové žily pažeráka ohrozujú život! Môže za ne jeden nevinný zlozvyk

Young,Woman,Suffering,From,Abdominal,Pain,At,Home,,Closeup.,Gynecology

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Kŕčové žily pažeráka ohrozujú život! Môže za ne jeden nevinný zlozvyk

Kŕčové žily môžu poriadne potrápiť aj na iných častiach tela. Ak sa objavia na pažeráku, môže ísť o život.

Kŕčové žily, odborne varixy, patria k najrozšírenejším ochoreniam vo vyspelých krajinách. Aj vy ste si hneď predstavili drobné fialové až modro-čierne žilky na nohách? Nie sú len tam! „Varixy sú rozšírené, vinuté a predĺžené povrchové žily. Vyskytujú sa na viacerých miestach v tele, voľným okom sú viditeľné na dolných končatinách, najmä na predkoleniach. V oblasti tráviaceho traktu väčšinou viditeľné nie sú,“ hovorí gastroenterológ Martin Tkáčik z ambulancie v Brezne.

Vznikajú na miestach, kde je zvýšený tlak v žilovom riečisku. Žilové riečisko je nízkotlakové na rozdiel od tepnového riečiska, kde majú cievy pevnú pružnú stenu. Žily sú mäkké a pri zvýšenom tlaku sa rozširujú, môžu meniť svoj tvar, prasknúť a krvácať,“ dopĺňa Rudolf Hyrdel prednosta Internej gastroenterologickej kliniky v Martine.

Nič si nevšimnete

Pri poruchách funkcie pečene a jej obehového systému sa kŕčové žily môžu objaviť v žalúdku a pažeráku. Často sú prítomné aj v dolnej časti tráviaceho systému, v konečníku. „Niekedy ich môžeme pozorovať aj v podkoží v okolí pupka,“ hovorí Rudolf Hyrdel. „V tráviacom trakte sa stretávajú dve žilové riečiská a v prípade zvýšeného tlaku v jednom z nich začne krv pretekať v nadmernom množstve do druhého. Konkrétne z portálneho riečiska – žilového systému, ktorý privádza rozložené živiny z celého tráviaceho systému do pečene,“ vysvetľuje profesor Hyrdel.

Je bežné, že varixy pažeráka či žalúdka si pacienti privodia často sami nadmerným pitím alkoholu. U nás je najčastejšie dôvodom cirhóza pečene. Prvé ľahké príznaky varixov tráviaceho traktu si nemusíte ani len všimnúť. Ak vás trápia dlhšie, ohlásia sa presakovaním krvi v malých množstvách či málokrvnosťou z nedostatku železa.

„Na druhej strane sa môžu prejaviť akútnym zhoršením stavu, ktorý ohrozuje človeka na živote, a to masívnym krvácaním z prasknutých varixov pažeráka, žalúdka, ale aj konečníka. Prejavuje sa masívnym vracaním krvi alebo veľkým množstvom mäkkej čiernej stolice – ako smola, so zvláštnym zápachom,“ varuje Rudolf Hyrdel, že najväčším rizikom je smrť vykrvácaním. Krvácanie pri chronickom ochorení pečene je nebezpečnejšie ako krvácanie z vredu žalúdka alebo dvanástnika človeka so zdravou pečeňou. „V pečeni sa tvoria zrážacie krvné faktory, ktoré krvácanie zastavujú, ale v prípade chorej pečene je ich málo a rýchlo sa vyčerpajú.“

Chorá pečeň nebolí

Po varixoch pažeráka a žalúdka pátrajú lekári u pacientov s chronickými chorobami pečene cielene. Ich vznik je väčšinou postupný. Odhaliť ich môže ultrasonogafia brucha alebo cétečko. „Najlepšie ich identifikujeme endoskopickým vyšetrením, kde sa nám zobrazia ako zdurené krvou naplnené žily vyčnievajúce do priesvitu pažeráka alebo žalúdka. Ale nachádzame ich aj ako vedľajší endoskopický nález pri pátraní po príčine tráviacich ťažkostí,“ opisuje ambulantnú prax profesor Hyrdel.

Ochorenia pečene sú zradné tým, že môžu dlhodobo prebiehať bez príznakov. „Chorá pečeň vo väčšine prípadov nebolí,“ vysvetľuje gastroenterológ a dodáva, že pacientov s varixmi pažeráka a žalúdka je určite viac, ako sa oficiálne eviduje a sleduje.

Čo pomôže?

Prvoradá je liečba ochorení pečene, ktoré varixy spôsobujú. No najdôležitejšia je abstinencia od alkoholu. Lekár vám tiež odporučí lieky, ktoré pomáhajú pečeň regenerovať. Pri stavoch ohrozujúcich život, ako je krvácanie z kŕčových žíl, sa postupuje inak. „V minulosti sa používala sklerotizácia varixov, ktorá je však spojená so značným rizikom komplikácií. Dnes sa ako prvá metóda liečby preferuje elastická ligácia, čo je podviazanie varixov pomocou gumičiek, ktoré sa zavádzajú pomocou endoskopu,“ opisuje gastroenterológ Martin Tkáčik postup, ktorým sa kŕčové žily zmenšia a riziko krvácania sa zníži.

„Samotný výkon je pomerne náročný, nutné sú opakované ošetrenia s odstupom 2 až 3 týždňov,“ dodáva. Varixy tiež možno odstraňovať, respektíve lepiť ich v čase krvácania.„Lepidlá majú schopnosť polymerizovať – tuhnúť a vytvárať sieť pri styku so vzduchom, a tak zalepiť krvácajúce miesto. Táto metóda sa využíva viac pri krvácaní z varixov žalúdka, pretože sa ťažšie sklerotizujú aj bandážujú,“ dopĺňa profesor Hyrdel. 

Varixy pažeráka a žalúdka sa vyvíjajú hlavne u ľudí, ktorí:

  • majú chronické ochorenie pečene, najčastejšie alkoholového pôvodu,
  • zápalové a nádorové ochorenia pankreasu,
  • cirhózu pečene,
  • nádory v pečeni a jej okolí blokujúce odtok krvi z pečene

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor