MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: Nie kýchnutím či zakašľaním. TAKTO sa šíri COVID-19 najrýchlejšie!

Waiter,Sneezing,Into,Elbow,While,Serving,A,Customer,In,A

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: Nie kýchnutím či zakašľaním. TAKTO sa šíri COVID-19 najrýchlejšie!

Ak ste si mysleli, že koronavírus SARS-CoV-2 sa najčastejšie šíri kýchnutím či zakašľaním, výsledky novej štúdie vás pravdepodobne prekvapia.

Vedci prišli na to, čo je dominatným zdrojom šírenia ochorenia COVID-19. Oveľa pravdepodobnejšie ako kýchnutím či zakašľaním sa vírus šíri rozprávaním. 

Výskum ukázal, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje konverzácia s priateľmi, rodinou, kolegami a inými. Drobné aerosóly vírusu, ktoré sa šíria pri rozpáravní sa udržia vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky pri kašli alebo kýchnutí.

Nosenie rúšok v kanceláriách, obchodoch a iných uzavretých priestoroch je preto naďalej mimoriadne dôležité. Rúško znižuje riziko nakazenia sa až osemnásobne. Samozrejme, len vtedy, ak ho majú všetci ľudia v miestnosti.

Určite ste si už niekedy všimli drobné kvapôčky odlietavajúce od úst pri rozprávaní. Okrem nich existujú aj ďalšie, ktoré sú veľmi malé na to, aby sme ich videli voľným okom. „Potenciálne vírusové kvapôčky sa vznášajú vo vzduchu niekoľko minút ako dym, čím ohrozujú ostatných," povedal autor štúdie Adriaan Bax.

Veľkosť kvapôčok

Štúdia uverejnená v časopise Journal of Internal Medicine ukázala, že pri šrení ochorenia COVID-19 záleží hlavne na veľkosti kvapôčok. Pri prenose covidu majú menšiu úlohu veľké kvapôčky, ktoré padanú na zem v krátkej vzdialenosti, pretože sú ťažšie. Oveľa nebezpečnejšie sú menšie kvapôčky - aerosóly, ktoré sa môžu dostať aj na vzdialenosť 2 metrov a držať sa vo vzduchu.

Najnebezpečnejší je aerosól pri rozpávaní. Ten má strednú veľkosť, zostáva niekoľko minút vo vzduchu a môže sa ďalšj šíriť. Množstvo tohto aerosólu produkovaného rečou v kombinácii s jeho vysokou vírusovou záťažou u asymptomatických ľudí silne prispieva k rýchlemu šíreniu COVID-19, tvrdia vedci. 

„Rozprávanie bez masky v uzavretých priestoroch je pre ostatných najväčšie riziko,” tvrdia vedci. Stravovanie v interieri je často doprevádzane rozprávaním, reštaurácie a bary sú preto ideálnym miestom na šírenie covidu. Nosenie rúšok by malo byť dnes stále aktuálne a aj vtedy, keď ste plne zaočkovaní. Zabúdať by sme nemali ani na dstatočné vetranie uzavretých prietorov, ktoré napomáha odstraňovaniu aerosólov s dlhou životnosťou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor