Vedci prišli na to, čo je dominatným zdrojom šírenia ochorenia COVID-19. Oveľa pravdepodobnejšie ako kýchnutím či zakašľaním sa vírus šíri rozprávaním.
Výskum ukázal, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje konverzácia s priateľmi, rodinou, kolegami a inými. Drobné aerosóly vírusu, ktoré sa šíria pri rozpáravní sa udržia vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky pri kašli alebo kýchnutí.
Nosenie rúšok v kanceláriách, obchodoch a iných uzavretých priestoroch je preto naďalej mimoriadne dôležité. Rúško znižuje riziko nakazenia sa až osemnásobne. Samozrejme, len vtedy, ak ho majú všetci ľudia v miestnosti.
Určite ste si už niekedy všimli drobné kvapôčky odlietavajúce od úst pri rozprávaní. Okrem nich existujú aj ďalšie, ktoré sú veľmi malé na to, aby sme ich videli voľným okom. „Potenciálne vírusové kvapôčky sa vznášajú vo vzduchu niekoľko minút ako dym, čím ohrozujú ostatných," povedal autor štúdie Adriaan Bax.
Veľkosť kvapôčok
Štúdia uverejnená v časopise Journal of Internal Medicine ukázala, že pri šrení ochorenia COVID-19 záleží hlavne na veľkosti kvapôčok. Pri prenose covidu majú menšiu úlohu veľké kvapôčky, ktoré padanú na zem v krátkej vzdialenosti, pretože sú ťažšie. Oveľa nebezpečnejšie sú menšie kvapôčky - aerosóly, ktoré sa môžu dostať aj na vzdialenosť 2 metrov a držať sa vo vzduchu.
Najnebezpečnejší je aerosól pri rozpávaní. Ten má strednú veľkosť, zostáva niekoľko minút vo vzduchu a môže sa ďalšj šíriť. Množstvo tohto aerosólu produkovaného rečou v kombinácii s jeho vysokou vírusovou záťažou u asymptomatických ľudí silne prispieva k rýchlemu šíreniu COVID-19, tvrdia vedci.
„Rozprávanie bez masky v uzavretých priestoroch je pre ostatných najväčšie riziko,” tvrdia vedci. Stravovanie v interieri je často doprevádzane rozprávaním, reštaurácie a bary sú preto ideálnym miestom na šírenie covidu. Nosenie rúšok by malo byť dnes stále aktuálne a aj vtedy, keď ste plne zaočkovaní. Zabúdať by sme nemali ani na dstatočné vetranie uzavretých prietorov, ktoré napomáha odstraňovaniu aerosólov s dlhou životnosťou.