MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: Nie kýchnutím či zakašľaním. TAKTO sa šíri COVID-19 najrýchlejšie!

Waiter,Sneezing,Into,Elbow,While,Serving,A,Customer,In,A

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: Nie kýchnutím či zakašľaním. TAKTO sa šíri COVID-19 najrýchlejšie!

Ak ste si mysleli, že koronavírus SARS-CoV-2 sa najčastejšie šíri kýchnutím či zakašľaním, výsledky novej štúdie vás pravdepodobne prekvapia.

Vedci prišli na to, čo je dominatným zdrojom šírenia ochorenia COVID-19. Oveľa pravdepodobnejšie ako kýchnutím či zakašľaním sa vírus šíri rozprávaním. 

Výskum ukázal, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje konverzácia s priateľmi, rodinou, kolegami a inými. Drobné aerosóly vírusu, ktoré sa šíria pri rozpáravní sa udržia vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky pri kašli alebo kýchnutí.

Nosenie rúšok v kanceláriách, obchodoch a iných uzavretých priestoroch je preto naďalej mimoriadne dôležité. Rúško znižuje riziko nakazenia sa až osemnásobne. Samozrejme, len vtedy, ak ho majú všetci ľudia v miestnosti.

Určite ste si už niekedy všimli drobné kvapôčky odlietavajúce od úst pri rozprávaní. Okrem nich existujú aj ďalšie, ktoré sú veľmi malé na to, aby sme ich videli voľným okom. „Potenciálne vírusové kvapôčky sa vznášajú vo vzduchu niekoľko minút ako dym, čím ohrozujú ostatných," povedal autor štúdie Adriaan Bax.

Veľkosť kvapôčok

Štúdia uverejnená v časopise Journal of Internal Medicine ukázala, že pri šrení ochorenia COVID-19 záleží hlavne na veľkosti kvapôčok. Pri prenose covidu majú menšiu úlohu veľké kvapôčky, ktoré padanú na zem v krátkej vzdialenosti, pretože sú ťažšie. Oveľa nebezpečnejšie sú menšie kvapôčky - aerosóly, ktoré sa môžu dostať aj na vzdialenosť 2 metrov a držať sa vo vzduchu.

Najnebezpečnejší je aerosól pri rozpávaní. Ten má strednú veľkosť, zostáva niekoľko minút vo vzduchu a môže sa ďalšj šíriť. Množstvo tohto aerosólu produkovaného rečou v kombinácii s jeho vysokou vírusovou záťažou u asymptomatických ľudí silne prispieva k rýchlemu šíreniu COVID-19, tvrdia vedci. 

„Rozprávanie bez masky v uzavretých priestoroch je pre ostatných najväčšie riziko,” tvrdia vedci. Stravovanie v interieri je často doprevádzane rozprávaním, reštaurácie a bary sú preto ideálnym miestom na šírenie covidu. Nosenie rúšok by malo byť dnes stále aktuálne a aj vtedy, keď ste plne zaočkovaní. Zabúdať by sme nemali ani na dstatočné vetranie uzavretých prietorov, ktoré napomáha odstraňovaniu aerosólov s dlhou životnosťou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor