MENU
novinky-a-odbornici

Horšia ako rakovina: Na túto chorobu upozorní nenápadný nočný príznak

Srdcové zlyhávanie vás môže zobudiť zo sna nadmernou dýchavičnosťou.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Horšia ako rakovina: Na túto chorobu upozorní nenápadný nočný príznak

Príznaky sú spočiatku také nenápadné, že vám ich nenapadne podozrievať. Toto veľmi vážne ochorenie sa často zachytí, až keď je neskoro. Môžete to však zmeniť.

Zdravé srdce prečerpá za jednu minútu približne päť litrov krvi, keď je však so srdcom problém, prejavovať sa to môže rôznymi príznakmi. Nemusíte im venovať pozornosť, lebo si ich spájate s vekom alebo stresom. Práve v tom je toto ochorenie zradné.

Ročne mu podľahne okolo 17-tisíc ľudí. Z hľadiska výskytu, mortality, počtu hospitalizácií i ekonomických nákladov predstavuje väčšiu záťaž pre zdravotnú starostlivosť ako štyri najčastejšie malígne ochorenia – rakovina pľúc, hrubého čreva a konečníka, prostaty a močového mechúra – spolu. Mimoriadne dôležité je preto zachytiť a liečiť pacientov včas.

O aké ochorenie ide a aké príznaky si treba všímať, kým nie je neskoro? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor