MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Horšia ako INFARKT: Túto smrteľnú chorobu SRDCA ohlásia vaše nohy

Horšie ako infarkt

Niektorí ľudia  majú obavy, že ich nepríjemné srdcového arytmie sú prejavom infarktu.Niektorí ľudia  majú obavy, že ich nepríjemné srdcového arytmie sú prejavom infarktu.
Niektorí ľudia majú obavy, že ich nepríjemné srdcového arytmie sú prejavom infarktu.
Zdroj: Shutterstock

Na Slovensku je nemocničná mortalita na srdcové zlyhávanie 2x vyššia ako pri cievnej mozgovej príhode a 3x vyššia ako pri akútnom infarkte myokardu.

Hospitalizácia je pri srdcovom zlyhávaní závažná nielen preto, že 9% pacientov ju neprežije vôbec, ale po prepustení z nemocnice by mal pacienta včasne vyšetriť špecialista, ideálne do dvoch týždňov, aby posúdil vývoj zdravotného stavu a upravil liečbu. A tu nastáva problém, pretože špecialistov je tak málo, že sme radi, ak sa k nim pacient dostane do dvoch mesiacov,“ uvádza MUDr. Peter Lesný, PhD., predseda pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Náklady na hospitalizáciu pacientov so srdcovým zlyhávaním sú rovnaké ako pri iných ochoreniach, navyšujú sa však opakovanými hospitalizáciami, ktoré sú pre srdcové zlyhávanie príznačné.

Odhaľte ju skôr

V otázke prevencie a predchádzania srdcovo-cievnych ochorení akým je aj chronické srdcové zlyhávanie, sa odborníci zhodujú, že Slováci si neuvedomujú vlastnú zodpovednosť za zdravie. Len približne tretina pacientov pravidelne absolvuje preventívne prehliadky u všeobecného lekára, v rámci ktorých je možné mnohé, preventabilné ochorenia odhaliť včas.

Podľa doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC, sa na Slovensku preceňuje aj úloha zdravotného systému. Výsledky viacerých západných krajín dokazujú, že zníženie kardiovaskulárnej mortality nesúvisí len s kvalitným systémom zdravotnej starostlivosti, ale najmä s investíciami do vzdelania, pohybu a zdravej stravy.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor