MENU
novinky-a-odbornici

Horšia ako INFARKT: Túto smrteľnú chorobu SRDCA ohlásia vaše nohy

4 signály zákernej choroby SRDCA neprehliadnite. Odhalia ju aj vaše nohy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Horšia ako INFARKT: Túto smrteľnú chorobu SRDCA ohlásia vaše nohy

Často sa zamieňa s inými ochoreniami či starobou. To je jeden z dôvodov, prečo polovica ľudí s touto diagnózou zomiera do 5 rokov od jej odhalenia.

Kardiovaskulárne ochorenia zostávajú na Slovensku podľa OECD najvýznamnejšou príčinou smrti. Ročne u nás zomrie na srdcovo-cievne ochorenia asi 25-tisíc ľudí. Z toho dve tretiny úmrtí súvisí so srdcovým zlyhávaním. Práve miera prežívania pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním je na Slovensku veľmi nepriaznivá. Až polovica z nich totiž zomiera v priebehu 5 rokov od stanovenia diagnózy.

Problémom je, že ochorenie sa v mnohých prípadoch odhalí až v rámci prvej hospitalizácie. Odborníci však upozorňujú, že ak by boli lepšie manažované iné ochorenia ako vysoký krvný tlak alebo cholesterol, znížila by sa miera hospitalizácií, úmrtí, ale aj náklady štátu na liečbu a starostlivosť o pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Nestačíte s dychom

Srdcové zlyhávanie je stav, pri ktorom srdce z rôznych dôvodov, napríklad nekontrolovanou hypertenziou, prekonaním infarktu myokardu, zoslabne alebo sa zmení tak, že nedokáže vykonávať svoju základnú činnosť, a teda dodávať všetkým orgánom tela potrebné množstvo krvi.

„Pacienti sú slabí, nevýkonní, veľmi rýchlo sa unavia, aj akékoľvek jednoduché aktivity sú sprevádzané dýchavičnosťou. Srdcové zlyhávanie je stav, ktorý si pacienti často zamieňajú s inými ochoreniami alebo dokonca so starnutím. V mnohých prípadoch sa preto diagnóza odhalí až v rámci prvej hospitalizácie, ktorej sa pri neliečených srdcovo-cievnych ochoreniach nedá vyhnúť,“ vysvetľuje doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti a prednostka kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH.

Ste v ohrození?

Štatisticky sa srdcové zlyhávanie vyskytuje najmä u seniorov okolo 65. roku života. No nevyhýba sa ani mladším pacientom. U nich môže mať srdcové zlyhávanie súvis s vrodenými alebo počas života získanými ochoreniami.

Pacienti by mali spozornieť, ak sa u nich prejavuje najmä výrazná dýchavica, pri aktivitách, ktoré ešte pred polrokom bez problémov vykonávali. Medzi ďalšie príznaky patrí opuch členkov, v dôsledku zadržiavania vody v tele, celková slabosť a únava.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor