MENU
novinky-a-odbornici

Horšia ako INFARKT: Túto smrteľnú chorobu SRDCA ohlásia vaše nohy

4 signály zákernej choroby SRDCA neprehliadnite. Odhalia ju aj vaše nohy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Horšia ako INFARKT: Túto smrteľnú chorobu SRDCA ohlásia vaše nohy

Často sa zamieňa s inými ochoreniami či starobou. To je jeden z dôvodov, prečo polovica ľudí s touto diagnózou zomiera do 5 rokov od jej odhalenia.

Kardiovaskulárne ochorenia zostávajú na Slovensku podľa OECD najvýznamnejšou príčinou smrti. Ročne u nás zomrie na srdcovo-cievne ochorenia asi 25-tisíc ľudí. Z toho dve tretiny úmrtí súvisí so srdcovým zlyhávaním. Práve miera prežívania pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním je na Slovensku veľmi nepriaznivá. Až polovica z nich totiž zomiera v priebehu 5 rokov od stanovenia diagnózy.

Problémom je, že ochorenie sa v mnohých prípadoch odhalí až v rámci prvej hospitalizácie. Odborníci však upozorňujú, že ak by boli lepšie manažované iné ochorenia ako vysoký krvný tlak alebo cholesterol, znížila by sa miera hospitalizácií, úmrtí, ale aj náklady štátu na liečbu a starostlivosť o pacientov so srdcovým zlyhávaním.

Nestačíte s dychom

Srdcové zlyhávanie je stav, pri ktorom srdce z rôznych dôvodov, napríklad nekontrolovanou hypertenziou, prekonaním infarktu myokardu, zoslabne alebo sa zmení tak, že nedokáže vykonávať svoju základnú činnosť, a teda dodávať všetkým orgánom tela potrebné množstvo krvi.

„Pacienti sú slabí, nevýkonní, veľmi rýchlo sa unavia, aj akékoľvek jednoduché aktivity sú sprevádzané dýchavičnosťou. Srdcové zlyhávanie je stav, ktorý si pacienti často zamieňajú s inými ochoreniami alebo dokonca so starnutím. V mnohých prípadoch sa preto diagnóza odhalí až v rámci prvej hospitalizácie, ktorej sa pri neliečených srdcovo-cievnych ochoreniach nedá vyhnúť,“ vysvetľuje doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc., FESC, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti a prednostka kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH.

Ste v ohrození?

Štatisticky sa srdcové zlyhávanie vyskytuje najmä u seniorov okolo 65. roku života. No nevyhýba sa ani mladším pacientom. U nich môže mať srdcové zlyhávanie súvis s vrodenými alebo počas života získanými ochoreniami.

Pacienti by mali spozornieť, ak sa u nich prejavuje najmä výrazná dýchavica, pri aktivitách, ktoré ešte pred polrokom bez problémov vykonávali. Medzi ďalšie príznaky patrí opuch členkov, v dôsledku zadržiavania vody v tele, celková slabosť a únava.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor