MENU
novinky-a-odbornici

Horší ako delta? Omikron sa prejavuje inak, sledujte hlavne TENTO príznak

Niektorých trápi silná únava.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Horší ako delta? Omikron sa prejavuje inak, sledujte hlavne TENTO príznak

Kým sa potvrdia prvé prípady aj u nás, je otázka času. Tento príznak je kľúčový.

Nová mutácia, pochádzajúca z juhoafrickej republiky, sa nezadržateľne blíži k nám. Prvé hlásenia či podozrenia o omikrone sa objavili už vo viacerých krajinách Európy ako Belgicko, Nemecko či Česko.  

Prejavuje sa inak

Na rozdiel od mutácie alfa, pre ktorú je typická napríklad strata čuchu a chuti či delty prejavujúcej sa skôr mierne, omikron sa vyznačuje hlavne jedným príznakom. Okrem bolesti svalov, slabého kašľa sa najvýraznejšie spomedzi všetkých príznakov prejavuje únava.

Zatiaľ sa zistil prevažne u mladých ľudí do 40 rokov. Najprv sa hovorilo o tom, že očkovaní ľudia sú voči nemu imúnni, no pribúdajú prípady aj zaočkovaných chorých. Pomer však stále drvivo hrá v prospech zaočkovaných, ktorých s omikronom na lôžkach leží podstatne menej.

Veľa mutácií

Nový variant objavili vedci v Juhoafrickej Republike v utorok vo vzorkách zo 14. až 16. novembra. V stredu experti sekvenovali ďalšie genómy a informovali tamojšiu vládu, že sú znepokojení svojimi zisteniami, informuje TASR.

Variant B.1.1.529 má podľa juhoafrického bioinformatika Tulia de Oliveiru „veľmi nezvyčajnú konšteláciu mutácií". Len na samotnom tzv. spike proteíne ich má viac ako 30. Na receptore ACE2 – teda proteíne, ktorý pomáha vytvárať vstupný bod pre koronavírus na infikovanie ľudských buniek, má nový variant desať mutácií. „Len pre porovnanie, variant beta má tri a variant delta iba dve mutácie," povedal de Oliveira pre americký denník The New York Times (NYT).

Všetky tieto veci nás znepokojujú. Tento variant by mohol mať nielen zvýšenú prenosnosť, takže by sa mohol šíriť efektívnejšie, ale mohol by byť tiež schopný obísť časti imunitného systému," povedal ďalší juhoafrický vedec Richard Lessells.

Momentálne používané PCR testy dokážu zistiť prítomnosť nového variantu koronavírusuB.1.1.529, pomenovaného omikron, informovala v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).

Svetová zdravotnícka organizácia ľuďom opätovne odporučila, aby prijali opatrenia na zníženie rizika ochorenia COVID-19 vrátane nosenia rúšok, zvýšenej hygieny rúk a fyzických rozostupov. Okrem toho WHO pripomína potrebu lepšieho vetrania vnútorných priestorov a vyhýbanie sa preplneným priestorom. Organizácia v neposlednom rade odporučila očkovanie schválenými vakcínami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor