MENU
novinky-a-odbornici

Zhoršovanie sluchu urýchľuje nástup Alzeimera. Ako sa brániť?

Nadmerný hluk škodí sluchu a horší sluch ohrozuje psychickú kondíciu.
Novinky a odborníci

Zhoršovanie sluchu urýchľuje nástup Alzeimera. Ako sa brániť?

Zhoršuje sa vám sluch? Na každých 10 decibelov straty sluchu sa zvyšuje až o 27% riziko, že sa u človeka vyvinie demencia. Vyhýbajte sa hluku! Nadmerný rámus dopravy či na pracovisku má na zhoršovaní sluchu výrazný podiel.

Odhaduje sa, že do 30 rokov sa počet ľudí trpiacich demenciou strojnásobí. Kým v roku 2018 ich bolo na svete 50 miliónov, v roku 2050 sa očakáva, že po Zemi bude chodiť či blúdiť až  152 miliónov ľudí s demenciou, najmä Alzheimerovou chorobou. Napadlo by vám, že ku vzniku  alzheimera si môžete prispieť aj sami tým, že sa zdržujete v hlučnom prostredí? Štúdia medicínskej univerzity Johna Hopkinsa potvrdila, že každých 10 decibelov straty sluchu zvyšuje až o 27% riziko, že sa u človeka vyvinie demencia. Hluk však škodí aj srdcu a ďalším orgánom. Napríklad v oblastiach, kde boli ľudia vystavení vyššej hladine leteckého hluku, malo približne 50% obyvateľov problémy s obehovým systémom. 

Hluk a psychické poruchy

"Hluk sa nepovažuje za priamu príčinu psychických chorôb, predpokladá sa však, že môže urýchliť a zosilniť priebeh latentných psychických porúch," vraví profesorka MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., prednostka Ústavu hygieny LF UK. "Expozícia vysokým hladinám hluku v pracovnom prostredí môže mať za následok vývoj neuróz," dodáva. Podľa odborníčky existujú štúdie, ktoré sledujú vplyv environmentálneho hluku na častejší príjem upokojujúcich liekov a hypnotík, vývoj symptómov psychických porúch a vývoj počtu hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach. V týchto štúdiách sú naznačené určité súvislosti medzi expozíciou environmentálnemu hluku a psychickým zdravím.

Hluk a sociálna izolácia

Starší ľudia, ktorí síce ešte netrpia demeciou, no majú zhoršený sluch, sú alzheimerom výrazne ohrození. „Problémom je, že vysoká hladina hluku v pozadí znižuje zrozumiteľnosť reči. Majú preto väčší problém porozumieť konverzácii a zapojiť sa. To môže viesť k sociálnej izolácii a osamelosti,“ vysvetľuje odborníčka Nicole van Hout, ktorá so svojím tímom skúma túto problematiku. Týka sa to veľkého počtu seniorov, keďže až dve tretiny ľudí nad 80 rokov majú oslabený sluch. Podľa odborníčky môže nadmerný hluk v pozadí u pacientov, ktorí už trpia demenciou,  vyvolávať znepokojenie, dokonca až agresivitu. 

Hluku sa treba brániť

V školách či škôlkach býva bežne počuť obrovský hluk. Paradoxne, hoci majú deti lepší sluch, zdá sa, že hluk tolerujú lepšie ako starší ľudia. "Existuje množstvo údajov o vplyve starnutia na sluchové straty, napriek tomu sa zdá, že starší ľudia vykazujú vyšší stupeň citlivosti na hluk. Mladšie osoby sú pravdepodobne tolerantnejšie, pokiaľ ide o rušivé účinky hluku a poruchy spánku z hluku. Vyššia intenzita hluku ruší deti pravdepodobne menej ako dospelých," vraví profesorka Jurkovičová. Pre zachovanie zdravia odporúča brániť sa hluku všetkými dostupnými spôsobmi. 

Odborník na akustické riešenia Peter Petraško radí v priestoroch ako sú napríklad školské triedy ale tiež zdravotné zariadenia, kde je zvýšený hluk, inštalovať na celý strop akustické podhľady s vysokou pohltivosťou, ktoré zamedzia šíreniu nadbytočného hluku a trepotavej ozvene. "Je to najjednoduchší spôsob, ako do priestoru dostať rozsiahlu plochu pohlcujúcu zvuk, ktorá poskytuje najvyšší stupeň absorpcie v celom frekvenčnom spektre,“ hovorí odborník. Pomôcť môžu aj akustické paravány.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor