MENU
novinky-a-odbornici

Historky z patológie: Prehltnuté pero aj mrle v pankrease

Patológ Michal Palkovič v pitevni na Sasinkovej ulici v Bratislave.
Zdroj: Miroslav Miklas
Novinky a odborníci

Historky z patológie: Prehltnuté pero aj mrle v pankrease

Ak si pitevňu predstavujete ako hrôzostrašné miesto, mýlite sa. Na patológii však nájdete aj vcelku hororové miesta. Previedol nás nimi vedúci lekár pre nekropsiu Michal Palkovič.

Päť lesklých kovových stolov, veľké preslnené okná, vôňa chlóru a dezinfekcie. Keď v pitevni na Sasinkovej ulici v Bratislave nie je pracovná smena, nevyzerá odstrašujúco ani hrozivo. Vedúci lekár pre nekropsiu MUDr. Michal Palkovič, PhD., MHA, MPH nás však vedie do podzemia. „Sú to také hororové priestory,“ varuje nás. A oprávnene. Ošumelé priestory v tmavom suteréne by mohli pokojne robiť kulisu v strašidelnom filme. Tu dolu sú chladiace boxy s nebožtíkmi, u ktorých je potrebné spraviť pitvu na upresnenie či potvrdenie príčiny ich smrti. Tá je niekedy doslova bizarná.

Smrť pre zhltnuté perá

"Mali sme pacienta, ktorý náhle zomrel na psychiatrii. Ukázalo sa, že keď s ním primár robil rozhovor a na chvíľku vybehol niečo vybaviť, pacient mu pojedol všetky perá, cukríky a obaly z cukríkov. A to údajne najdrahšie pero mu prepichlo žalúdok a dostalo sa až do pľúc," spomína patológ na jedného zo svojich pacientov. Ako vraví, aj po 23 rokoch ho ešte vždy dokáže prekvapiť príčina smrti niektorých ľudí, ktorí sa k nemu dostanú na pitevný stôl. "Mali sme dievčatko, ktoré malo mrľu detskú. A jeden z červíkov vcestoval až do pankreatického vývodu, upchal ho a dieťa zomrelo na veľmi ťažkú pankreatitídu," spomína na jeden zo smutnejších prípadov, kedy na zvláštne okolnosti doplatilo životom dieťa.

Rozhodujú o živote a smrti

Patológovia však nie sú le tí, čo režú mŕtve telá. Od ich práce závisia aj životy mnohých pacientov, ktorí podstupujú liečbu. Napríklad keď priamo počas operácie zhodnocujú, či nádor, ktorý chirurg vyrezal, je zhubný alebo nezhubný, alebo či je vyrezaný naozaj celý. "My vzorku spracujeme a do 20 minút dáme výsledok. Pacient je zatiaľ uspatý a otvorený, operatér čaká. Z pacienta dostaneme len štyri sklíčka, a z nich určíme jeho osud, či bude žiť alebo zomrie. Lebo, ak sa my pomýlime a napríklad označíme proces v jeho tele za nezhubný, pričom je zhubný, pacient na to doplatí životom. Naopak, ak označíme za zhubné to, čo malígne nie je, môže prísť zbytočne napríklad o maternicu a nemať nikdy deti. Také niečo sa ale stáva extrémne zriedkavo."

Omdlieť v pitevni nie je hanba

Možno sa vám pri zmienke o pitevni vybavia veselšie scénky z filmov, napríklad keď slabšie nátury upadnú do bezvedomia a spôsobia chaos. Aj doktor Palkovič má skúsenosti s tým, keď na pitevni odpadnú vysokoškoláci. Nejde však o to, že by krehké medičky nezvládli pohľad do otvoreného ľudského tela. "Vždy študentom hovorím, že odpadnúť v pitevni nie je hanba. Je to možno smiešne, ale nie je to hanba. Cvičenia trvajú tri hodiny a oni celý čas stoja. Ak začíname ráno o 7.30 a mnohí sa predtým ani nestihli najesť, bežali na električku, cukor im ešte viac klesol a potom tri hodiny stoja, tak to urobí svoje," vysvetľuje patológ. "To, čo vidia, nie je hrôzostrašné. Počas mojej praxe, ak niekto omdlel, tak z dlhého státia. Lebo moja spätná väzba je taká, že ich to nesmierne zaujíma. Prvýkrát vidia ako vyzerá cirhóza pečene, infarkt myokardu, nádor, metastáza. Pre študenta je to prvá a mnohokrát aj posledná šanca, aby to, čo raz bude liečiť aj videl."

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor