MENU
Novinky a odborníci

Gynekologička radí: Čo pomôže, ak vás trápi suchá pošva?

Existuje nejaká prevencia?

Základom prevencie ochorenia intímnych oblastí žien je hormonálna rovnováha, ktorú viete podporiť zdravým spôsobom života. Doprajte si kvalitný spánok, dostatok pohybu, dodržujte pitný režim, eliminujte stres, fajčenie, vylúčte alkohol a cukry. Konzumujte celozrnné výrobky, zeleninu, ovocie a orechy. Zvýšte príjem omega- 3 mastných kyselín z rýb, chia semiačok, vlašských orechov a olejov z nich vyrábaných.

Jedzte potraviny bohaté na živiny, antioxidanty, minerály a vlákninu. Odporúčajú sa napríklad včelie produkty, ktoré stimulujú vyváženú produkciu hormónov v organizme.

Ak už problémy nastanú, dokážete ich medicína nejako zmierniť či úplne vyriešiť?

Pri ľahších formách vaginálnej atrofie je viac možností, ako umelo doplniť ženské hormóny. Napríklad aplikovaním čapíkov, gélov, hormonálnej liečby fytoestrogénmi alebo pomocou krému. Ide však o dlhodobú liečbu. Niekedy krátkodobo problém vyrieši aj lubrikant, pretože pomôže zvlhčiť pošvu a predísť pri pohlavnom styku odreninám, do ktorých by sa mohla dostať infekcia.

A pri ťažších formách?

Pri vaginálnej atrofii sa obvykle nasadzuje lokálna estrogénová terapia. Tá je však často len prechodným riešením. Pôsobí iba na povrchu vaginálnej sliznice a môže mať celú radu vedľajších účinkov. Moderným riešením je ošetrenie gynolaserom, ktoré je vhodné na liečbu vaginálnej ochabnutosti, atrofie aj stresovej inkontinencie.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor