MENU
novinky-a-odbornici

Gynekologička radí: Čo pomôže, ak vás trápi suchá pošva?

Intímne ženské problémy dokážu potrápiť, no sú zväčša riešiteľné.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Gynekologička radí: Čo pomôže, ak vás trápi suchá pošva?

Nepohodlie v pošve, svrbenie, pálenie, pnutie či dokonca hnisavý výtok. A tiež problémy pri milovaní. To všetko môžu byť príznaky atrofickej vaginitídy, ľudovo suchej pošvy.

Atrofická vaginitída je ochorenie, ktoré sa s vekom zhoršuje a je spôsobené nedostatkom ženského hormónu estrogénu. Následkom je stenčenie a vyschnutie vaginálnej steny a malá odolnosť sliznice pošvy voči infekciám. Znížená vaginálna sekrécia a tým aj nedostatočné zvlhčenie pošvy sa odráža aj na bolestivom pohlavnom styku, krvácaním pri sexe alebo potrebou častého močenia. Dajú sa tieto intímne nepríjemnosti nejako riešiť, aby ženám nezhoršovali sexuálnu aj celkovú kvalitu života? Radili sme sa s MUDr. Stelou Muránskou z gynekologickej kliniky v Košiciach.

Ktoré ženy trpia atrofickou vaginitídou najčastejšie?  

Najbežnejšou skupinou pacientiek sú ženy v menopauzálnom veku a ojedinele plne dojčiace matky. Problémy s atrofickou vaginitídou riešime však aj po chirurgických gynekologických zákrokoch, onkologickej liečbe alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Prečo vlastne problém suchosti v pošve vzniká?

Vaginálna atrofia sa objavuje zvyčajne päť rokov po menopauze. Postihuje až 61 percent žien a spôsobuje ju pokles hladiny ženských hormónov estrogénov. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje, zužuje a postupne stráca svoju elasticitu a lubrikačné vlastnosti. K zníženiu hladiny estrogénu dochádza hlavne v dôsledku veku, ale aj nadmerného stresu, zlej životosprávy, fajčenia, užívania antikoncepcie alebo antidepresív. No a tiež po pôrode, počas dojčenia, po rádioterapii alebo chemoterapii.

Môže sa rovnakými či podobnými príznakmi prejavovať ak nejaká iná diagnóza?

Príznaky atrofickej vaginitídy môžu byť niekedy ťažko odlíšiteľné od bakteriálnych alebo mykotických infekcií. Môže sa tiež jednať o alergickú reakciu, ale aj o prekancerózu. Preto už pri prvých príznakoch alebo akomkoľvek diskomforte vo vaginálnej oblasti je v každom prípade vhodné vyšetrenie gynekológom.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor