MENU
novinky-a-odbornici

Gynekologička radí: Čo pomôže, ak vás trápi suchá pošva?

Intímne ženské problémy dokážu potrápiť, no sú zväčša riešiteľné.
Novinky a odborníci

Gynekologička radí: Čo pomôže, ak vás trápi suchá pošva?

Nepohodlie v pošve, svrbenie, pálenie, pnutie či dokonca hnisavý výtok. A tiež problémy pri milovaní. To všetko môžu byť príznaky atrofickej vaginitídy, ľudovo suchej pošvy.

Atrofická vaginitída je ochorenie, ktoré sa s vekom zhoršuje a je spôsobené nedostatkom ženského hormónu estrogénu. Následkom je stenčenie a vyschnutie vaginálnej steny a malá odolnosť sliznice pošvy voči infekciám. Znížená vaginálna sekrécia a tým aj nedostatočné zvlhčenie pošvy sa odráža aj na bolestivom pohlavnom styku, krvácaním pri sexe alebo potrebou častého močenia. Dajú sa tieto intímne nepríjemnosti nejako riešiť, aby ženám nezhoršovali sexuálnu aj celkovú kvalitu života? Radili sme sa s MUDr. Stelou Muránskou z gynekologickej kliniky v Košiciach.

Ktoré ženy trpia atrofickou vaginitídou najčastejšie?  

Najbežnejšou skupinou pacientiek sú ženy v menopauzálnom veku a ojedinele plne dojčiace matky. Problémy s atrofickou vaginitídou riešime však aj po chirurgických gynekologických zákrokoch, onkologickej liečbe alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Prečo vlastne problém suchosti v pošve vzniká?

Vaginálna atrofia sa objavuje zvyčajne päť rokov po menopauze. Postihuje až 61 percent žien a spôsobuje ju pokles hladiny ženských hormónov estrogénov. Pošvová stena sa stáva tenšou, pošva sa skracuje, zužuje a postupne stráca svoju elasticitu a lubrikačné vlastnosti. K zníženiu hladiny estrogénu dochádza hlavne v dôsledku veku, ale aj nadmerného stresu, zlej životosprávy, fajčenia, užívania antikoncepcie alebo antidepresív. No a tiež po pôrode, počas dojčenia, po rádioterapii alebo chemoterapii.

Môže sa rovnakými či podobnými príznakmi prejavovať ak nejaká iná diagnóza?

Príznaky atrofickej vaginitídy môžu byť niekedy ťažko odlíšiteľné od bakteriálnych alebo mykotických infekcií. Môže sa tiež jednať o alergickú reakciu, ale aj o prekancerózu. Preto už pri prvých príznakoch alebo akomkoľvek diskomforte vo vaginálnej oblasti je v každom prípade vhodné vyšetrenie gynekológom.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor