MENU
Novinky a odborníci

Vaginálne zápaly: 11 dôležitých maličkostí, ktoré ich zastavia. Robíte ich všetky?

Čo je príčinou kandidózy?

Mykotický zápal pošvy zapríčiňujú baktérie aj vírusy, ale najčastejšie kvasinky čiže kandidy. Najbežnejší druh medzi pacientkami je C. albicans a C. tropicalis. Bežne sa vyskytujú v tráviacom systéme aj v pohlavnom ústrojenstve a podieľajú sa na produkcii vitamínov, najmä skupiny B. Ak sa pošvové prostredie naruší, kvasinky sa v ňom môžu premnožiť a spôsobiť zápal.

Častými príznakmi kandidózy sú biely hrudkovitý výtok, silné svrbenie a pálenie v oblasti vagíny.Častými príznakmi kandidózy sú biely hrudkovitý výtok, silné svrbenie a pálenie v oblasti vagíny.
Častými príznakmi kandidózy sú biely hrudkovitý výtok, silné svrbenie a pálenie v oblasti vagíny.
Zdroj: Shutterstock

Aké riziko predstavujú  tieto choroby?

Neliečené kandidózy môžu spôsobovať trvalé bolesti genitálnej oblasti, neustále pálenie a svrbenie, ktoré vie budiť aj v noci. V dôsledku prerušovaného spánku vzniká nespavosť a celkové zhoršenie psychického zdravia, čo vedie k vyčerpaniu a depresiám.

Pohlavný styk sa kvôli symptómom a bolesti stáva nemožným, čo môže mať za následok rozvrat parnerských vzťahov. Popisujú sa aj zrasty na orgánoch a ojedinele sterilita.

Samotná infekcia neohrozuje priamo na živote, ale v prípade recidív môže byť len druhotným príznakom vážnejších chorôb ako diabetes, oslabená alebo znížená imunita.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor