MENU
novinky-a-odbornici

Vaginálne zápaly: 11 dôležitých maličkostí, ktoré ich zastavia. Robíte ich všetky?

Prekancerózy krčka maternice sú predrakovinové stavy, ktoré predchádzajú nádorovému ochoreniu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vaginálne zápaly: 11 dôležitých maličkostí, ktoré ich zastavia. Robíte ich všetky?

Vaginálne infekcie a zápaly sú častým problémom žien hlavne v letných mesiacoch. Teplé a vlhké počasie je živnou pôdou pre kvasinkové a mykotické infekcie. MUDr. Stela Muránska z gynekologickej kliniky v Košiciach nám povedala o príčinách, liečbe a prevencii vaginálnej kandidózy.

Časté zápaly a infekcie pošvy vedia potrápiť azda každú ženu. Ak sa príznaky stupňujú a prerastajú až do bolesti, je potrebná návšteva gynekologickej ambulancie a nastavenie správnej liečby.

Najčastejším problémom, s ktorým sa na mňa pacientky obracajú, sú bezpochyby vaginálne infekcie a zápaly. Počet ochorení spôsobených hubovými infekciami neustále rastie. Vedúce postavenie medzi nimi zaujíma kandidóza.
MUDr. Stela Muránska

Čo je urogenitálna kandidóza?

Kandidózy sú vaginálne infekcie spôsobené hubami rodu Candida.Kandidózy sú vaginálne infekcie spôsobené hubami rodu Candida.
Kandidózy sú vaginálne infekcie spôsobené hubami rodu Candida.
Zdroj: Shutterstock

Urogenitálna kandidóza je spôsobená kvasinkovitými hubami rodu Candida. Tie sú predstaviteľmi normálnej mikroflóry slizníc pohlavných orgánov. K rozvoju kandidózy dochádza v dôsledku intenzívnej reprodukcie húb Candida a ich narušenia prirodzenej rovnováhy prostredia genitourinárneho traktu. Jej rozvoj je do značnej miery uľahčený všeobecným znížením odolnosti organizmu.

„V každodennom živote je táto choroba známejšia ako "mykóza". Postihuje až 3 zo 4 žien a mnohé prekonajú toto ochorenie aj viackrát za život.“ ozrejmila MUDr. Stela Muránska.

Infekcia môže prerásť do vážnejších ochorení

Ide o chronický infekčný proces, ktorý je spôsobený patogénnymi hubovými mikroorganizmami rodu Candida. Plesne postihujú nielen kožu a sliznice, ale aj vnútorné orgány, čo môže viesť aj k vážnejším zdravotným následkom. „Vzhľadom na to, že u niektorých pacientok sa jedná o recidivujúce problémy, sú takto postihnuté pacientky najčastejšími návštevníkmi gynekologickej ambulancie.“ opísala MUDr. Stela Muránska.

Pohlavný styk sa kvôli kandidóze môže stať bolestivým.Pohlavný styk sa kvôli kandidóze môže stať bolestivým.
Pohlavný styk sa kvôli kandidóze môže stať bolestivým.
Zdroj: Shutterstock

Môže ísť o TIETO príznaky kandidózy:

  • hojný biely hrudkovitý výtok, ktorý môže mať kyslý zápach,
  • silné svrbenie,
  • pálenie v oblasti vulvy a vagíny,
  • začervenanie malých pyskov,
  • opuch malých a veľkých pyskov, ktorý môže zasahovať až do konečníka,
  • bolesť počas pohlavného styku,
  • bolestivé močenie.
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor