MENU
novinky-a-odbornici

Vaginálne zápaly: 11 dôležitých maličkostí, ktoré ich zastavia. Robíte ich všetky?

Prekancerózy krčka maternice sú predrakovinové stavy, ktoré predchádzajú nádorovému ochoreniu.
Novinky a odborníci

Vaginálne zápaly: 11 dôležitých maličkostí, ktoré ich zastavia. Robíte ich všetky?

Vaginálne infekcie a zápaly sú častým problémom žien hlavne v letných mesiacoch. Teplé a vlhké počasie je živnou pôdou pre kvasinkové a mykotické infekcie. MUDr. Stela Muránska z gynekologickej kliniky v Košiciach nám povedala o príčinách, liečbe a prevencii vaginálnej kandidózy.

Časté zápaly a infekcie pošvy vedia potrápiť azda každú ženu. Ak sa príznaky stupňujú a prerastajú až do bolesti, je potrebná návšteva gynekologickej ambulancie a nastavenie správnej liečby.

Najčastejším problémom, s ktorým sa na mňa pacientky obracajú, sú bezpochyby vaginálne infekcie a zápaly. Počet ochorení spôsobených hubovými infekciami neustále rastie. Vedúce postavenie medzi nimi zaujíma kandidóza.
MUDr. Stela Muránska

Čo je urogenitálna kandidóza?

Kandidózy sú vaginálne infekcie spôsobené hubami rodu Candida.Kandidózy sú vaginálne infekcie spôsobené hubami rodu Candida.
Kandidózy sú vaginálne infekcie spôsobené hubami rodu Candida.
Zdroj: Shutterstock

Urogenitálna kandidóza je spôsobená kvasinkovitými hubami rodu Candida. Tie sú predstaviteľmi normálnej mikroflóry slizníc pohlavných orgánov. K rozvoju kandidózy dochádza v dôsledku intenzívnej reprodukcie húb Candida a ich narušenia prirodzenej rovnováhy prostredia genitourinárneho traktu. Jej rozvoj je do značnej miery uľahčený všeobecným znížením odolnosti organizmu.

„V každodennom živote je táto choroba známejšia ako "mykóza". Postihuje až 3 zo 4 žien a mnohé prekonajú toto ochorenie aj viackrát za život.“ ozrejmila MUDr. Stela Muránska.

Infekcia môže prerásť do vážnejších ochorení

Ide o chronický infekčný proces, ktorý je spôsobený patogénnymi hubovými mikroorganizmami rodu Candida. Plesne postihujú nielen kožu a sliznice, ale aj vnútorné orgány, čo môže viesť aj k vážnejším zdravotným následkom. „Vzhľadom na to, že u niektorých pacientok sa jedná o recidivujúce problémy, sú takto postihnuté pacientky najčastejšími návštevníkmi gynekologickej ambulancie.“ opísala MUDr. Stela Muránska.

Pohlavný styk sa kvôli kandidóze môže stať bolestivým.Pohlavný styk sa kvôli kandidóze môže stať bolestivým.
Pohlavný styk sa kvôli kandidóze môže stať bolestivým.
Zdroj: Shutterstock

Môže ísť o TIETO príznaky kandidózy:

  • hojný biely hrudkovitý výtok, ktorý môže mať kyslý zápach,
  • silné svrbenie,
  • pálenie v oblasti vulvy a vagíny,
  • začervenanie malých pyskov,
  • opuch malých a veľkých pyskov, ktorý môže zasahovať až do konečníka,
  • bolesť počas pohlavného styku,
  • bolestivé močenie.
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor