MENU
novinky-a-odbornici

Gynekologička: Prečo rastú na maternici polypy a čo s nimi?

Polyp sa môže zvrhnúť aj na rakovinu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Gynekologička: Prečo rastú na maternici polypy a čo s nimi?

Oznámil vám po rutinnej prehliadke gynekológ, že máte na maternici polyp? Gynekologička MUDr. Stela Muránska vysvetľuje, kedy tento výrastok odstrániť, či hrozí rakovina, či komplikuje otehotnenie a aká je prevencia.

Prečo vznikajú v maternici polypy?

Polypy, a to nie len na maternici, môžu postretnúť každú z nás. Nejde o nebezpečný zdravotný problém, no nemali by sme byť k nemu ľahostajné. Maternicové polypy môžu rásť na ktoromkoľvek mieste výstelky maternice, často hlavne v oblasti vnútornej steny, ktorá prechádza do dutiny maternice. Vyskytujú sa aj na krčku maternice. Objavujú sa najmä v reprodukčnom veku, no výnimka nie je ani pred či po období menopauzy. Príčina vzniku polypov nie je presne známa. Hlavným rizikovým faktorom je premnoženie buniek sliznice, opakované zápaly panvovej oblasti a hormonálna nerovnováha.

Je častejší jeden alebo naraz viac polypov?

Polyp môže byť sám, ale môže sa objaviť aj ich väčšie množstvo zároveň, taký stav nazývame polypóza endometria, čiže sliznice maternice. Polyp je útvar rôznej veľkosti rastúci do dutiny maternice, s telom a s tenkou alebo širokou stopkou - čiže stopkatý alebo prisadlý polyp.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor