MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Skôr ako sa objavia príznaky: Rakovinu odhalí rýchly test, stačí vám papier

Stačí ocikať

Výskumníci navrhli svoj test tak, aby sa dal vykonať pomocou prúžku papiera, podobne ako domáci kovid-test. Dúfajú, že vďaka tomu by mohol byť cenovo dostupný a prístupný čo najväčšiemu počtu pacientov. Samozrejme, nejde o hocaký papier, hoci jeho použitie je veľmi jednoduché. Jediné čo treba, je papier ocikať.

Papierový test, ktorý vedci zatiaľ odskúšali u myší, obsahoval nanočastice. Tie sú navrhnuté tak, aby pri stretnutí s nádorom vylučovali krátke sekvencie DNA, ktoré sa vylučujú močom. „Analýza týchto ‚čiarových kódov‘ DNA môže odhaliť charakteristické znaky nádoru konkrétneho pacienta," píše o výskume ScienceDaily.

Pri testoch na myšiach výskumníci ukázali, že môžu použiť senzory na zisťovanie aktivity piatich rôznych enzýmov, ktoré sú vyjadrené v nádoroch. Ukázali tiež, že ich prístup by sa dal rozšíriť na rozlíšenie najmenej 46 rôznych čiarových kódov DNA v jednej vzorke, vysvetľuje stránka.

To však nie je všetko. Tento test by mal vedieť odhaliť aj niečo navyše. Pokračovanie na ďalšej strane....

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor