MENU
novinky-a-odbornici

Skôr ako sa objavia príznaky: Rakovinu odhalí rýchly test, stačí vám papier

Rakovinu dokáže odhaliť test s papierom.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Skôr ako sa objavia príznaky: Rakovinu odhalí rýchly test, stačí vám papier

Pomalá diagnostika je jedným z hlavných dôvodov toľkých úmrtí na onkologické ochorenia. Čo keby si však potenciálnu rakovinu mohol otestovať každý sám doma?

Jedným z hlavných problémov vysokej smrteľnosti onkologických ochorení je to, že sa zvyknú odhaliť neskoro. Nádor na seba upozorní nešpecifickými príznakmi a kým vás nič nebolí, k lekárovi sa nevyberiete. Ak tak spravíte, býva často už neskoro.

Preto lekári zdôrazňujú potrebu prevencie, niektoré druhy rakovín sa dajú odhaliť naozaj už na nej, ešte pred príznakmi. K možnostiam, ako nádor odhaliť ešte v zárodku, keď je ľahšie liečiteľný až vyliečiteľný, by mohla prispieť aj nová finta z dielne Massachusetts Institute of Technology. Pri jej použití nemusíte vytiahnuť päty z domu a stačí vám naň papier.

Ako na to? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor