MENU
novinky-a-odbornici

Endometrióza je viac ako len bolestivá menštruácia. Čo o nej musíte vedieť?

Prejavy endometriozy sú veľmi individuálne. Ak ochorenie prepukne v mladom veku a jeho prejavy sú výraznejšie, tým závažnejší priebeh môžete očakávať.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Endometrióza je viac ako len bolestivá menštruácia. Čo o nej musíte vedieť?

Možno sa na deti ešte necítite, ale ak vás niečo rozhodne prehodnotiť svoj postoj, tak je to určite endometrióza. Ako sa lieči a čo potrebujete vedieť skôr, ako sa necháte operovať?

Bolestivá menštruácia trápila Michaelu od trinástich rokov. „Prvú som dostala na prázdninách u starkej. Pamätám si, ako som sa skrúcala na posteli a plakala som. Ona mi na brucho prikladala zohriate zrno v ľanovom vrecku a vravela mi, že bolesť k menštruácii patrí. Ženy v našej rodine to tak proste majú,“ spomína tridsaťdvaročná asistentka v nadnárodnej spoločnosti.

Už vtedy sa prvýkrát zamyslela, prečo len ženy v jej rodine a nie ženy všeobecne. „Viem, že som nad tým dumala pravidelne, najmä keď moje spolužiačky bez problémov cvičili na telesnej výchove, dali si tampón a išli na diskotéku alebo sa kúpať,“ hovorí. „Ja som nemohla. Bez tepla, postele a liekov proti bolesti som sa nedokázala ani hýbať. Neskôr som začala mať bolesti asi už týždeň predtým ako som svoje dni vôbec dostala.“ Všetko sa zmenilo až s prvou vážnou známosťou na vysokej škole. „Išla som si dať predpísať antikoncepciu, lekár ma vyšetril, pýtal sa na môj cyklus a spomenula som aj to, že mávam obrovské bolesti. Povedal vtedy, že s užívaním antikoncepcie sa bolesti zmiernia a mal pravdu. Ak som aj mala nejaké problémy, s bolesťami predtým sa to ani nedalo porovnať,“ konštatuje.

Chcela otehotnieť

Problémy sa však Michaele vrátili, keď po piatich rokoch prestala antikoncepciu užívať. „Chceli sme dieťa, ale nepodarilo sa nám to okamžite. Čím viac času od vysadenia tabletiek uplynulo, tým bola menštruácia bolestivejšia. Po dvoch rokoch neúspešných pokusov lekár prišiel s tým, že mám zrejme endometriózu. Podľa toho, čo som čítala na internete,  bolo treba ochorenie zastaviť tehotenstvom, ale mne endometrióza bránila otehotnieť,“ bezradne krčí ramenami. „Bola to hrozná situácia,“ hovorí. Hoci dnes už úspešne kočíkuje, musela najprv podstúpiť operáciu. „Zaujímavé však bolo, že v nemocnici som ležala na izbe s mladou ženou, ktorá mala tiež veľké ložiská endometriózy, ale nikdy necítila žiadnu bolesť. Potvrdili jej ju, až keď sa jej tiež nedarilo otehotnieť,“ hovorí o svojom prekvapení, že diagnóza môže byť aj bezbolestná.

Ložiská sliznice maternice sa už v embryonálnom vývoji dostanú do iných miest, najčastejšie v rámci brušnej dutiny, aj keď raritne sa môže vyskytovať aj v iných lokalitách, napríklad v pľúcach, v hrudníku, v brušnej stene.
MUDr. Peter Harbulák, gynekológ a špecialista na liečbu neplodnosti

Čo je endometrióza?

Možno aj vás trápi bolestivá menštruácia a už týždeň pred jej začiatkom pijete alchemilkový čaj, užívate pupalkový olej a kontrolujete si lekárničku, či máte dosť tabletiek proti bolesti. Podľa gynekológa MUDr. Petra Harbulákadismenorea, teda bolestivá menštruácia trápi 50 až 90 percent žien.  „Prejavuje sa kŕčovitou bolesťou v podbruší a môžu ju sprevádzať zvracanie, únava i bolesť hlavy. Takmer 10 až 12 percent žien udáva tento stav ako vysiľujúci,“ hovorí odborník. Vysvetľuje, že môžete trpieť  primárnou alebo sekundárnou bolestivou menštruáciou. Pri primárnej máte bolesti, ale nepotvrdí sa pri nej iný zdravotný problém v oblasti malej panvy. Jej liečba je takmer výlučne farmakologická. To znamená, že si dáte tabletku na bolesť a hotovo. Pri sekundárnej lekári v oblasti malej panvy zistia patologický nález, ktorý za bolesť môže. Takýmto je aj endometrióza. „Je to ochorenie, pri ktorom sa bunky endometria, teda sliznice maternice, vyskytujú mimo jej fyziologického miesta. Ložiská sliznice maternice sa už v embryonálnom vývoji dostanú do iných miest, najčastejšie v rámci brušnej dutiny, aj keď raritne sa môže vyskytovať aj v iných lokalitách, napríklad v pľúcach, v hrudníku, v brušnej stene. Pri tomto ochorení sa popisuje zvýšený familiárny výskyt. Vonkajšie vplyvy ako je napríklad prostredie, fajčenie či nadváha, nemajú na jej vznik vplyv,“ vysvetľuje Peter Harbulák.

Prejavy endometriozy sú veľmi individuálne. Ak ochorenie prepukne v mladom veku a jeho prejavy sú výraznejšie, tým závažnejší priebeh môžete očakávať.Prejavy endometriozy sú veľmi individuálne. Ak ochorenie prepukne v mladom veku a jeho prejavy sú výraznejšie, tým závažnejší priebeh môžete očakávať.
Prejavy endometriozy sú veľmi individuálne. Ak ochorenie prepukne v mladom veku a jeho prejavy sú výraznejšie, tým závažnejší priebeh môžete očakávať.
Zdroj: Shutterstock

Bráni počatiu

Hoci endometriózu najčastejšie prezradí práve bolesť v podbruší, môžete mať aj veľké ložiská vo vaječníkoch alebo na iných miestach v malej panve bez príznakov. Označujú sa ako klinicky nemé. Príde sa na ne až, keď sa žena pokúša otehotnieť a nedarí sa jej. „Endometrióza je veľmi často príčinou neplodnosti, najmä keď postihuje orgány malej panvy, hlavne vaječníky, na ktorých môže vytvárať veľké cysty až do priemeru 10 cm. Ložiská endometriózy v malej panve vytvárajú zrasty tkanív, ktoré môžu spôsobiť znefunkčnenie vnútorného genitálu,“ vysvetľuje doktor Peter Harbulák a apeluje na ženy, aby bolesť nepokladali pri menštruácii za samozrejmosť. „Neodkladajte návštevu gynekológa. Patologické zmeny, napríklad na vaječníkoch, môžu nadobudnúť až devastačné  rozmery,“ varuje.

Ako sa endometrióza lieči a ako prebieha operácia? Pokračujte v čítaní...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor