Bolestivá menštruácia trápila Michaelu od trinástich rokov. „Prvú som dostala na prázdninách u starkej. Pamätám si, ako som sa skrúcala na posteli a plakala som. Ona mi na brucho prikladala zohriate zrno v ľanovom vrecku a vravela mi, že bolesť k menštruácii patrí. Ženy v našej rodine to tak proste majú,“ spomína tridsaťdvaročná asistentka v nadnárodnej spoločnosti.
Už vtedy sa prvýkrát zamyslela, prečo len ženy v jej rodine a nie ženy všeobecne. „Viem, že som nad tým dumala pravidelne, najmä keď moje spolužiačky bez problémov cvičili na telesnej výchove, dali si tampón a išli na diskotéku alebo sa kúpať,“ hovorí. „Ja som nemohla. Bez tepla, postele a liekov proti bolesti som sa nedokázala ani hýbať. Neskôr som začala mať bolesti asi už týždeň predtým ako som svoje dni vôbec dostala.“ Všetko sa zmenilo až s prvou vážnou známosťou na vysokej škole. „Išla som si dať predpísať antikoncepciu, lekár ma vyšetril, pýtal sa na môj cyklus a spomenula som aj to, že mávam obrovské bolesti. Povedal vtedy, že s užívaním antikoncepcie sa bolesti zmiernia a mal pravdu. Ak som aj mala nejaké problémy, s bolesťami predtým sa to ani nedalo porovnať,“ konštatuje.
Chcela otehotnieť
Problémy sa však Michaele vrátili, keď po piatich rokoch prestala antikoncepciu užívať. „Chceli sme dieťa, ale nepodarilo sa nám to okamžite. Čím viac času od vysadenia tabletiek uplynulo, tým bola menštruácia bolestivejšia. Po dvoch rokoch neúspešných pokusov lekár prišiel s tým, že mám zrejme endometriózu. Podľa toho, čo som čítala na internete, bolo treba ochorenie zastaviť tehotenstvom, ale mne endometrióza bránila otehotnieť,“ bezradne krčí ramenami. „Bola to hrozná situácia,“ hovorí. Hoci dnes už úspešne kočíkuje, musela najprv podstúpiť operáciu. „Zaujímavé však bolo, že v nemocnici som ležala na izbe s mladou ženou, ktorá mala tiež veľké ložiská endometriózy, ale nikdy necítila žiadnu bolesť. Potvrdili jej ju, až keď sa jej tiež nedarilo otehotnieť,“ hovorí o svojom prekvapení, že diagnóza môže byť aj bezbolestná.
Ložiská sliznice maternice sa už v embryonálnom vývoji dostanú do iných miest, najčastejšie v rámci brušnej dutiny, aj keď raritne sa môže vyskytovať aj v iných lokalitách, napríklad v pľúcach, v hrudníku, v brušnej stene.
Čo je endometrióza?
Možno aj vás trápi bolestivá menštruácia a už týždeň pred jej začiatkom pijete alchemilkový čaj, užívate pupalkový olej a kontrolujete si lekárničku, či máte dosť tabletiek proti bolesti. Podľa gynekológa MUDr. Petra Harbulákadismenorea, teda bolestivá menštruácia trápi 50 až 90 percent žien. „Prejavuje sa kŕčovitou bolesťou v podbruší a môžu ju sprevádzať zvracanie, únava i bolesť hlavy. Takmer 10 až 12 percent žien udáva tento stav ako vysiľujúci,“ hovorí odborník. Vysvetľuje, že môžete trpieť primárnou alebo sekundárnou bolestivou menštruáciou. Pri primárnej máte bolesti, ale nepotvrdí sa pri nej iný zdravotný problém v oblasti malej panvy. Jej liečba je takmer výlučne farmakologická. To znamená, že si dáte tabletku na bolesť a hotovo. Pri sekundárnej lekári v oblasti malej panvy zistia patologický nález, ktorý za bolesť môže. Takýmto je aj endometrióza. „Je to ochorenie, pri ktorom sa bunky endometria, teda sliznice maternice, vyskytujú mimo jej fyziologického miesta. Ložiská sliznice maternice sa už v embryonálnom vývoji dostanú do iných miest, najčastejšie v rámci brušnej dutiny, aj keď raritne sa môže vyskytovať aj v iných lokalitách, napríklad v pľúcach, v hrudníku, v brušnej stene. Pri tomto ochorení sa popisuje zvýšený familiárny výskyt. Vonkajšie vplyvy ako je napríklad prostredie, fajčenie či nadváha, nemajú na jej vznik vplyv,“ vysvetľuje Peter Harbulák.
Bráni počatiu
Hoci endometriózu najčastejšie prezradí práve bolesť v podbruší, môžete mať aj veľké ložiská vo vaječníkoch alebo na iných miestach v malej panve bez príznakov. Označujú sa ako klinicky nemé. Príde sa na ne až, keď sa žena pokúša otehotnieť a nedarí sa jej. „Endometrióza je veľmi často príčinou neplodnosti, najmä keď postihuje orgány malej panvy, hlavne vaječníky, na ktorých môže vytvárať veľké cysty až do priemeru 10 cm. Ložiská endometriózy v malej panve vytvárajú zrasty tkanív, ktoré môžu spôsobiť znefunkčnenie vnútorného genitálu,“ vysvetľuje doktor Peter Harbulák a apeluje na ženy, aby bolesť nepokladali pri menštruácii za samozrejmosť. „Neodkladajte návštevu gynekológa. Patologické zmeny, napríklad na vaječníkoch, môžu nadobudnúť až devastačné rozmery,“ varuje.
Ako sa endometrióza lieči a ako prebieha operácia? Pokračujte v čítaní...